Nejste přihlášen/a.
Čavec,prosím o radu jaké elektrody by byly vhodné na elektrolýzu slané vody.Jde mi konkrétně o slanou vodu.
Popř. kde na netu najít info.
Díky Pepa
Elektrolýza je velmi složitá fyzikálně chemická technologie.Není to ani tak záležitost použitých elektrod.Jde o vylučovací potenciály iontů v roztocích.Při průchodu proudu vodným roztokem se na anodě vylučují ionty s negativním nábojem.Na katodě ionty s kladným nábojem.Pokud budou v roztoku směsi iontů,budou se vylučovat postupně podle tabulky elektropozitivity a negativity.Proto z té slané vody se bude nejprve vylučovat vodík a kyslík.Chlor a sodík ze soli ne.Nevím,jestli jsi měl záměr vyrábět chlor na desinfekci vody,nebo kyslík.Ale i ten má desinfekční účinek jen ve stavu zrodu,v době,kdy ještě není ve stavu molekuly O2,ale O-
Tyto reakce se ale vesměs provádějí na elektrodách platinových.Titan se používá na vylučování kovů z roztoků,Cu,Ni,Cr.K tomu je třeba přesný proudový zdroj a specielní elektrolyt a anody.Ale to už se netýká dotazu.
JABRAKA
Jde mi o dezinfekci vody v bazénu.O titanu vím , ale měl jsem na mysli něco podstatně levnějšího např. uhlík apod.Bohužel mi nejsou jasné základní vztahy při reakcích takže nevím zda by se třebas ty uhlíkové elektrody nerozpadaly.
Díky za každé nakopnutí.
Dva roky mi běžel vyrobený autochlor na 2 titanové destičky asi 50 x 100 mm. (příště bych volil trochu větší), pokovené platinou asi za 1100,-Kč. Umístil jsem je do plastové armatury. Měl jsem problémy s utěsněním vody. Běželo to přes nabíječku. Je dobré přepínat polaritu z důvodu samočištění desek. S výrobou je trochu práce, ale funkčnost, levnost a radost z vlastních schopností vše vynahradí. Dá se sehnat i samotná orig. cela asi za 6000 Kč. Hodně úspěchu.
Zdravím,
při čištění elektrolitické cely, mi neopatrnou demontáží upadly oba kontakty. Místo originálních kontaktů jsem vložil nerezové šrouby... chvíli to fungovalo, ale po cca 4 dnech už to nejde... Nevím proč...
Protože stojí nová cela více než 6 tisíc Kč. rád bych si ji vyrobil. Nesemůžete poslat nějaký návod k výrobě? Jakou tlouštku by lěly mít titanové destičky? Musí být pokovené platinou? Kdo to dělá a kolik to stojí?
Předem díky za radu.
Payka
Je mi jsné , že to nevydrží věčně , ale mě by stačila životnost třeba 1000 h oproti titanu(20000-30000hod).
A další věc aby mi z toho ta voda nezčernala.
Na zlato , titan a platinu hold chybí kačky.
Během času mě napadlo,že by třeba chtěl minipuls využít střídavý proud.Tam by vyvjející kyslík vodu hlavně okysličil a tím desinfikoval na obou elektrodách,pak bych použil zdroj proudu aspoˇ40 mA o napětí 2-3 V a to dost tvrdý,aby elektrody mohly být dost od sebe.Ty elektrody by mohly být z nerezu,používaného na nádobí.
JABRAKA
Na jednu polaritu jde dát nerez a na druhou uhlíkovou nebo platinovou elektrodu. Pokud jsou obě nerezové, tak se jedna z nich rozpouští a barví vodu do hněda. Taky se snad dá pouzít poniklovaná elektroda (pokud je elektrolytem NaOH). Já sám mám doma na mírně slanou vodu uz 20let kombinaci nerez/platina. (tenkrát stala jen 4000,- ted to bude asi dražsí...
JZ.
Chlapci,nerez ,používaná na nádobí je zcela jiná,než běžná nerez.A rozpouštění jakéhokoliv kovu lze ovlivnit regulací napětí.
A také vylučovaný kyslík,jak už jsem výše uvedl,má desinfekční schopnost jen v prvních okamžicích po vyloučení na elektrodách.Pokud se samozřejmě použije střídavý proud,je účinnost elektrolýzy dvojnásobná.Vylučuje se pak ale v konečném dúsledku směs vodíku a kyslíku.
Titan stojí cca 45 €/kg momentálne. Nejaké elektródy z titanového plechu by nemuseli byt zase až tak drahé, kúsky titánového /... možno kúpit na aliexpresse.
grgapitic: myslím,že po deseti letech od založení dotazu to má už vyřešené.Cena všeho v roce 2008 a nyní v roce 2018 je jistě jiná.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.