Nejste přihlášen/a.
Zdravím, potřebovala bych vysvětlit tuto teorii:
Budeme-li měřit sílu, kterou klade pohybujícímu se tělesu okolní tekuté prostředí, pak zjistíme, že při dosažení jisté rychlosti se tato síla najednou prudce zvýší. Tento jev je způsoben:
a) změnou laminárního proudění tekutiny v proudění turbulentní
b) změnou turbulentního proudění tekutiny v proudění laminární
c) vytvořením zhuštěné vrstvy tekutiny na čele pohybujícího se tělesa
d) elektrickým nábojem vyvolaným třením
Správná odpověď je : a) změnou laminárního proudění tekutiny v proudění turbulentní
Děkuji předem :D
Laicky řečeno od určité rychlosti už tekutina "nestíhá" obtékat těleso, takže dojde k odtržení proudnic a vzniku vírů, tedy k turbulentnímu proudění. No a na "výrobu" těch vírů je potřeba energie a tu je třeba někde vzít, proto stoupá síla, která je potřeba na pohyb tělesa.
Dle mého názoru je to řečeno špatně, ona ta síla se nezvýší "najednou prudce" tedy skokově, ale roste plynule, avšak druhou mocninou rychlosti. Aerodynamický odpor se vypočítá podle vztahu:
X=(ρ.v2)/2.Cx.S
Jak vidno, vše jsou pro dané prostředí a těleso konstanty a rychlost zde je ve druhé mocnině. Tedy dvojnásobná rychlost znamená čtyřnásobný odpor. Odpor (tj. ta síla, kterou klade prostředí tělesu) roste se čtvercem rychlosti, ale není to skokové. Pokud se ovšem nezabýváme aerodynamikou vysokých rychlostí. Při rychlostech blízkých rychlosti zvuku nastává tak zvaná vlnová krize (začínají se tvořit rázové vlny) a odpor opravdu vzroste téměř skokově, ale pochybuju, že toto měl na mysli váš učitel .
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.