Nejste přihlášen/a.
Zdravím,
momentálně píšu seminární práci a jelikož studuji ekonomický obor a v mé práci je zahrnuta i trocha chemie a já si potřebuji něco ujasnit, rozhodl jsem se, že vyzkouším tuto poradnu.
V mé práci pojednávám o vodíku, který některé literatury uvádí jako desátý nejzastoupenější prvek na Zemi, jiné literatury dokonce jako třetí. Desáté a třetí místo je dost zásadní rozdíl, rád bych si proto ujasnil, čím to může být způsobeno.
Může to být například tím, že z pohledu všech prvků na Zemi tvoří vodík desáté místo proto, protože většinu naší planety tvoříjádro a vnitřní část planety, které pokud vím jsou tvořeny zejména kovy, avšak z pohledu pouze zemského povrchu (tj bez jádra Země) se pak skutečně může jednat o třetí nejzastoupenější prvek?
Děkuji a přeji hezký den
Když se použije informace o počtu atomů vodíku vůbec,tak ve vesmíru je ze všech atomů až 70 % vodíku.Na Zemi je atomární vodík(H2) přítomen skoro výhradně jen v nejvyšších vrstvách atmosféry,díky své hmotnosti.Jinak je obsažen nejvíce,jako voda,v oceánech a řekách,jezerech a sněhu a ledu ale také i v živých organizmech,ropě,nakonec i horninách,jako krystalická voda.Takže opravdu to zřejmě bude ten třetí na Zemi.Existuje také ve formě izotopů,jejich atomové jádro obsahuje navíc jeden nebo dva neutrony.
Tyto informace se ti určitě budou do tvé práce hodit.
JABRAKA
MFCh tabulky a vzorce pro střední školy (Prometheus, 2003) uvádí toto:
Zastoupení prvků v zemské kůře: O, Si, Al, H (31 atomů z 1000), ...
Hmotnostní zlomek prvků v kontinentální zemské kůře: O, Si, Al, Fe, Ca, Na, Mg, K, H (8,8 z 1000), ... s poznámkou, že u vodíku se jedná o nespolehlivou hodnotu, údaje se v různých pramenech liší až o řád.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.