Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Spalné plyny

Od: tazac odpovědí: 5 změna:

Ahoj, díky za případnou pomoc.

Spalné plyny mají složení (objemová procenta) CO2: 10,5%, CO: 1,1%,O2: 7,7% a N2: 80,7%. Vypočtěte a) hmotnostní procenta složek, b) objem 1 kg plynu při tlaku 98658 Pa a teplotě 80 st.C, c) hustotu plynu při stejných podmínkách.

řešení: a)CO2: 15,4%, CO:1,03%, O2: 8,22% a N2: 75,35%, b) 991 l, c) 1,009 g/l

 

 

5 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


3x

Tak se do toho dáme. M(CO) = 28,01; M(CO2) = 44,01; M(O2) = 32; M(N2) = 28,01g/mol
Pro další postup si připomeneme, že objemový zlomek je současně molárním zlomkem, pokud plyny považujeme za ideální. 1 mol spalin tedy obsahuje 0,105mol CO2, 0,011mol CO; 0,077mol O2 a 0,807 mol N2. hmotnosti složek budou
m = n*M: m(CO2) = 44,01*0,105 = 4,621g; m(CO) = 0,308g; m(O2) = 2,464g a m(N2) = 0,807*280,01 = 22,604g
Molární hmotnost směsi je M(sp) = 29,997g/mol,

Hmotnostní %CO2 = 4,621*100/29,997 = 15,4%; %CO) = 100*0,308/29,997 = 1,03%; %O2 = 8,21%; %N2 = 75,35%

b: n(1kgsp) = 1000/29,997 = 33,337 mol V = n*R*T/p = 33,337*8,314*353,15/98658 = 0,9921m3 = 992,1dm3.

c: ρ = 1000/992,1 = 1,008 g/dm3.

OK?

tazac

 


0x

a)

Možná to má být takto:

zjistit z tabulky molární hmotnosti jednotlivých molekul

Tady je tabulka

web.vscht.cz/...

12,01 + 2 krát 16 = 44,01

12,01 + 16 = 28,01

2 krát 16 = 32

2 krát 14,01 = 28,02

10,5% je desetinným číslem 0,105 atd.

0,105 krát 44,01 = 4,62

0,011 krát 28,01 = 0,31

0,077 krát 32 = 2,46

0,807 krát 28,02 = 22,61

4,62 + 0,31 + 2,46 + 22,61 = 30

např. podíl CO2 je:

4,62 děleno 30 = 0,154 což je 15,4 %

Např. podíl CO2 je :

Molární hmotnost CO2 je 44,01 (jedenkrát uhlík + dvakrát kyslík)

10,5% je desetinným číslem 0,105

0,105 krát 44,01 děleno 132,04 je


doplněno 26.11.20 11:07:

Ty poslední 4 řádky jsem zapomněl umazat. Ty jsou chybně.

 


0x

Tady je odkaz na jednu sbírku

chemicke-vypocty.cz/...

Když molární hmotnosti molekul jsou označeny M1 , M2 , M3 , M4 ,objemové podíly jsou označeny w1 ,w2 , w3 ,w4 ,

a hmotnosti složek jsou označeny m1 , m2 , m3 , m4 , tak vzorec je :

m1/ (m1 + m2 + m3 + m4) = (w1 krát M1) / (w1 krát M1+ w2 krát M2+ w3 krát M3 + w4 krát M4)

Např. w1 = 10,5 děleno 100

tazac

Díky! přesně nějaký takový přepočet jsme hledal.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]