Nejste přihlášen/a.
Dle Fatimy Cvrčkové (pořad Meteor z 11. 4. 2020) lze časosběrnou kamerou sledovat růst kořenů sousedících rostlin - buď zcela cizích nebo naopak množených vegetativně - a usuzovat tak na určité chování. Mě však zajímá jiná věc. Petr Sobotka řekl, že rostliny to dělají schválně. Fatima Cvrčková pak reagovala, že určitě "z vnitřního popudu", do nějž se to "schválně" prý krásně vejde. Měla na mysli sylogismus? (Všechny organismy jednají z vnitřního popudu -> Schválnostní je organismus -> Schválnostní jedná z vnitřního popudu) Děkuji.
Zdravím. Myslím, že F. Cvrčková sylogismus na mysli neměla. Po pozorování růstu kořenů rostlin z 1 matky a navzájem si cizích, došla k logickému závěru => způsobu chování rostlinám danému geneticky a "zkušenostmi" během několikatisíciletého vývoje získanými (a opět dál v genech nesených a předávaných). K tomu pak připustila Sobotkovu další vlastnost rostlin a jejich kořenů "schválnostní chování" (použila bych spíš výraz "cílené chování") z vnitřního popudu. To vše vychází z profesní odbornosti F. Cvrčkové. Takže sylogismus na mysli nejspíš neměla, ale mohla se ho, z pohledu filozofického, dopustit. A to už je na vás, zda o sylogismus (a jaký) skutečně jde. Ida
Mám zetě,studujícího už třetí vysokou školu z rostlinářského prostředí.Mnohokrát jsme spolu debatovali o vlivu prostředí na rostliny.Já jsem chemik,tedy se na to dívám spíše materialisticky.Ale nemohu popřít jednu skutečnost.Všechny živé organizmy prošly určitým vývojem a zásady života jsou od základu chováním a vývojem hmoty.I neživá hmota se chová podle zákonů.Živá je pouze upravuje ve svůj prospěch podle dlouhodobě působících sil.Na každou molekulu působí přírodní síly(magnetické,elektrické a gravitační)a ty formují chiování živé hmoty.Když se přeneseme mezi rostliny,ty svojí existencí tyto síly ovlivňují a tím mění svoje životní prostředí.Jiné rostliny se ocitnou v konkurenčním prostředí a také na to nějak reagují.Každá buněčná stěna je membrána a přes ni probíhá předávání iontů,potřebných k látkové přeměně.Z tohoto faktu je nutno vycházet při pokusu o vědecký pohled na živé organizmy.
JABRAKA
Našel jsem modelovou formulaci, která dokazuje nesprávnost mého předpokladu: "If sight is an perception then any object of sight is object of perception." Sylogismus by zde byl nepravdivým závěrem implikace. Naopak to, že "sight" se vejde do "perception" je pravdivým závěrem. (Převedeno do češtiny: "Jestliže schválnostní chování je chování z vnitřního popudu, pak jakýkoli projev schválnostního chování je projev chování z vnitřního popudu." "Schválnostní chování" se vejde do "chování z vnitřního popudu".) Fatimě Cvrčkové se omlouvám.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.