Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Otázka- příklad pravděpodobnost

Od: danielahavr odpovědí: 9 změna:

Dobrý den,

mám prosbu, zda byste mi neporadili s matematickým úkolem,

Úloha zní: V osudí je x počet modrých a y počet bílých kuliček. Platí, že číslo x je vyšší než y. Když vytáhneme náhodně 2 klučky, pravděpodobnost, že budou mít stejnou barvu, je rovna pravděpodobnosti, že budou mít různou barvu. Urči počet x a y.

Pokud někoho něco napadá, budu moc ráda za radu.

Děkuji.

 

 

9 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


4x

Odkaz na teorii kombinace je tady

gymklob.info/...

Zkusil jsem to pomocí neznámých-

--------------------

Celkem možností, jak vybrat dvě kuličky , je

K (2 , x + y) = 1/2 krát (x + y) krát ( x + y - 1)

Počet kombinací, při jejichž výběru jsou různé barvy kuliček, je x krát y

Počet kombinací, při jejichž výběru jsou stejné barvy kuliček je

K (2 , x ) + K (2 , y ) = 1/2 krát x krát (x - 1) + 1/2 krát y krát (y - 1)

P1 = x krát y děleno [1/2 krát (x + y) krát ( x + y - 1) ]

P2 = [1/2 krát x krát (x - 1) + 1/2 krát y krát (y - 1)] děleno [1/2 krát (x + y) krát ( x + y - 1) ]

1/2 krát (x + y) krát ( x + y - 1) = x krát y

x = y + m

1/2 krát (y + m + y) krát ( y + m + y - 1) = (y + m) krát y

1/2 krát (2y + m) krát ( 2y + m - 1) = (y + m) krát y

1/2 krát (4y2 + 2ym - 2y + 2ym + m2 - m) = y2 + ym

2y2 + ym - y + ym + 1/2m2 - 1/2m = y2 + ym

y2 + (m-1)y + 1/2m2 - 1/2m = 0

D = (m-1)2 - 4 krát (1/2m2 - 1/2m)

D = m2- 2m + 1 -2m2 + 2m

D = - m2+ 1

m = 1

Z toho by vyplývalo, že počet modrých kuliček je o 1 víc než počet bílých kuliček (kromě toho případu, kdy počet bílých kuliček je 1)

Nevím, jestli to mám správně


doplněno 27.04.20 01:15:

To byl jen pokus . Takto je to chybně.

Dal jsem omylem rovnost chybně

Dal jsme to znova správně do dalšího příspěvku

 


3x

1/2 krát x krát (x - 1) + 1/2 krát y krát (y - 1) = xy

1/2 krát x2 - 1/2x + 1/2 krát y2 - 1/2y = xy

x = y + m

1/2 krát (y + m)2 - 1/2(y+m) + 1/2 krát y2 - 1/2y = (y+m) krát y

1/2 krát y2 + ym + 1/2 m2 - 1/2y - 1/2 m + 1/2 krát y2 - 1/2y = y2 + ym

1/2 m2 - 1/2 m - y = 0

m2 - m - 2y = 0

D = 1 + 8y

Za y dosadit taková čísla, aby byl číselný výsledek mocninou nějakého čísla

Určitě to může být y = 1

Tuto variantu napsal Kartaginec

Jestli jsou další varianty, to nevím

doplněno 27.04.20 01:33:

m je rozdíl, o kolik je počet x větší než počet y


doplněno 27.04.20 01:34:

Další varianta by mohla být y = 3

Řešením jsou počty 6 a 3

6 krát 3 = 18

K(2,6) = 15

K(2,3) = 3

...

Jestli jsou další řešení a kolik, to nevím. Možná by se to dalo nějak dokázat, že je konečný počet řešení (pokud je konečný počet).

 


2x

Pravděpodobnost je podíl příznivých případů ku všem.

Nám ovšem nejde o přesnouhodnotu pravděpodobnosti, ale o to, zda jsou dvě zkoumané pravděpodobnosti stejné. čili zda ne stejný počed případů, kdu vytáhneme jednu bílou a jednu modrou (což je x*y; proč?) jako těch, kidy vytáhme nad obě bílémodré (což je x nad dvěma, číselně ½x*(x-1) – prostě kombinace) nebo obě bílé, což je ½y*(y-1) čili y nad dvěma(ale pozor, to není vždy pavda; co když je y = 1?)

Takže nejprve zvažme ten pípad y = 1. Tehdy je xy = x, a kolik je případů, kdy obě kuličky jsou stejné barvy? Spočtěte a vyjde vám nakonec to řešení x = 3, y = 1.

No a co případ y> 1? zkuste aspoň napsat příslušné vztahy. Zdá se mi, že nebudou mít celočíselné řešení, ale zatím nevím, jak to dokázat. Ale musí v tom být nějaký prostý trik. BTW jaký ke původtohoto příkladu, tj. jekým předpokládaným znalostem odpovídá?

 


2x

Pokusím se o další rozbor.

Tak především @lopezz vtipně použil obrat x =y + m a ta poslední úprava, kdy nakonec dospěl k rovnici m2 - m - 2y = 0 s diskriminantem D = 1 + 8y, vede k použitelným postupům. Ku podivu vede k řešení i pro y = 1, kdy je striktně vzato nekoroktní. Proč? Jak uvádí lopezz někde výš, počet možností, kdy vytáhno kuličky stejné barvy, je K (2 , x ) + K (2 , y ). Ale pro y = 1, kdy počítám kombinace dvou prvků z jednoho, není kombinační číslo definované. Mělo by být , formálně vzato, K(2,1) = 1!/(2!*[-1]!), což nedává smysl. Naštěstí "upravené kombinační číslo" ½y*(y-1) smysl má a rovná se nule, takže odpovídající rovnice pak je ½x(x-1) = x, která má řešení x = 3 (a samozřejmě y =1). Já jsem tento případ řešil samostatně, leč, jak je vidět, nečekaně je zahrnut i do obecného postupu.

Mimochodem, při nějakých pokusech jsem dospěl také k rovnici se stejným diskriminantem, ale příslušný postup nebyl dost obecný, a vůbec to bylo moc komplikované., takže jsem ho ani neuváděl. To píšu hlavně proto, že chápu to hafo lopezových pokusů a omylů, když on se nám svěřoval se všemi pokusy, i těmi slepými.

Nicméně od toho závěrečného pokusu je už jen krok k obecnému řešení, a v tomto okamžiku jen řeknu, že těch řešení není konečně mnoho a uvedu několik prvních:

x = 3, y = 1; x = 6, y = 3; x = 10, y = 6; x = 15, y ´10 atd.

úplné (podle mne ) řešení uvedu v samostatné odpovědi, to kvůli přehlednosti. Zde jen poznamenám, že je to řešení, rozvíjející lopezzovy rovnice, a ještě snad dodám to, co @lopezz neřekl explictně, ale používal to vlastně také, totiž že hledáme x a y přirozená.

 


0x

x = 3, y = 1

 


0x
Úplné řešení (aspoň doufám).1. první část podle rádce @lopez jen "vyčištěné" a snad zpřehledněné:Hledáme taková x a y, aby počet možností, kdy obě kulíčky jsou téže barvy, byl stejný, jako počet možností, kdy obě kuličky jsou téže barvy. Přitom máme podmínku x>y, a dovolím si dodat podmínku, která v zadání explicitně není, totiž y>0 (pro y = 0 zadání postrádá smysl).počet možností, kdy obě kuličky jsou různé barvy,: musíme vyít jednu modrou (x možností) a jednu bílou (y mořností), celkem tedy xy možností.Počet možností, kdy obě kulišky jsou modré, je ½x(x-1). (Přitom x>y ≥1 a tedy tento výraz je kladný.)Počet možností, kdy obě kuličky jsou bílé, je ½y(y-1) a tento Počet možností, kdy obě kuličky jsou stejné,je tedy ½x(x-1) + ½y(y-1)Máme tedy řešit rovnici ½x(x-1) + ½y(y-1) = xy v přirozených číslech (diofantickou rovnici). Protože x>y, je přirozené položit x = m + y, kde i m musí být přirozené, což vede na rovnicim2 - m - 2y = 0s diskriminantemD = 1 + 8y. pro Protože y hledáme přirozenéa rovněž m musí být přirozené, k existenci takového řešení je nutné (ale nestačí), abe bylD = A², kde A je celé kladné. Potud @lopezz.2. Dokončení (už jen celkem prosté doplnění.) Ze vztahu D = 1 + 8y = A² vidíme, že A musí být liché a že 8y = A²-1 m usí být dělitelné 8. K tomu je nutné, aby A bylo liché, tedy A =2n+1 pro přirozené n. Odtud A² = 4n²+4n+1, 8y = 4n(n+1), 2y = n.(n+1), ale ze dvou po sobě jdoucích přirozených čísel jedno je suné (a to druhé liché), takže je-li A liché, je y přirozené.Dále, m = ½(1+A) , nebot znaménko mínus u odmocniny z diskrimonantu by dalo záporné m, a v závorce míme číslo sudé jako součet dvoulichích čísel, takže i m a následné x jsou přirozená čísla. Čili, přímočaře řečeno, všechna y dostaneme tak, že necháme A² probíhat všechny liché mocniny přirozenách čísel. Což lze zapsat takto:A = 2n+1, y = ½n(n+1), m = n+1, x = ½n(n+1)+n+1 = ½(n+1)(n+2).a shrnutox =½(n+1)(n+2), y = ½n(n+1), n přirozené.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]