Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Sumační vzorce

Od: mo odpovědí: 14 změna:
Dobrý den, potřeboval bych pomoct se sumačními vzorci, jak je rozepsat.nevim si s tím rady

 

 

14 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

zdenekl*
11.04.20 14:11

0x

Jak jkste spojil čitatel a kmenovatel? Jak jste ta t1 ze sumace jmenovatelové narval do té jediné sumace?

zdenekl*

@kartaginec: Totožné indexy v sumách.

11.04.20 16:03

A?

 


0x
No a co jako na tom chcere rozepisovat a proč? To první je aritmetický průměr a to druhý vážený. Co s tím jako chcete dělat, źe to chcete rozepisovar/
doplněno 11.04.20 14:16: Tedy něco podobného váženému průměru

 


0x

Takže rozpis napsal @lopezz, nicméně ono je to jen nahrazení jednoho symbolu (sumoční simbpl velké Sigma)jiným (tři tečky). fakt je, že žádný jiný způsob "rozepsání" si nedovedu představit, takže otázka, co s tím chcete dělat, k jakému účelu to chcete rozepisovat, zůstává. K tomu, conapsal @lopezz, mohu napsat jen tolik, že příklad a, at už v tom úsprném zápisu, nebo v tom rozpisu, představuje definici aritmetického průměru a Lopez to úpravil správně. Příklad b je sice něco, co na první pohled připomíná vážení aritmetický průměr, ale není toono; to je ostatně jedno, na pojmenování nesejde, a hlavně to co k tomu napsal @lopezz, je naprosto špatně, na tozapoměňte.

Zdravím. Spletl jste si autora toho příspěvku. Nenapsal jsem to já, ale někdo jiný.

Já se m,oc omlouvám, nevím, jak jsem na Vás přišel. Tu odpověď napsal (a částečně zmrvil) zdenek1. Tímto to uvádím na pracvou míru.

pardon,meljsemna mysliuyivatele @zdenekl

 


0x

Má omluva Lopezovi a i dalším zúčastněným. Na faktickém obsahu svých odpovědí nemám co měnit, jedině snad podtrhnout to, že píklad b se jewnpodobá váženemu průměru. Ale ty jen částečně správné odpovědi nepsal @lopezz, moc se mu omlouvám, ale @zdenek1, kterému se také omlouvám.

Pardon, měl jsem namysli @zdenekl

 


0x

Doplním odpověď k otázce b. Sice se o to pokusil @zdenek1, ale jeho "rozpis" je zavádějící a ani na upozornění to neopravil.

Nicméně upozornil na nejasnost v zadání. Skutečně memí zcela jasné, zda proměnná t je i-čkem oindexována nebo násobena. Budu se tedy tvářit, že první případ je pravdivý (pokud ne, rozpis není problém upravit). A z důvodů typografických, protože neumím jednoduše napsat a vložit sumační znak Sigma se sčítáním přes i od jedné do n, použíji místo něj symbol Si. No a potřebnou zlomkovou čátu nahradím lomítkem a závorkou. S touto konvencí je

b = (Si yi ti)/(Siti²)

To je tedy podíldvou sumací, ve kterých se sumační index v obou jmenuje i, ale to neznamená, že je lze nejak spijit do jediné sumace. Ve výraze (Si yi ti) je sumace uzavřena v závorce, podle i se vysčítá:

(Si yi ti) = (y1t1+y2t2+...+yntn)

a tím je úkol indexu i skončen (je to vidět i v tom rozpise, tam ani žádné i není ) a označení indexu jako i je uvolněno pro další nezávislé použití:

(Siti²) = (t1²+t2²+...+tn²)

takže odpověďna otázku, jak rozepsat béčko, je

b = (y1t1+y2t2+...+yntn)/(t1²+t2²+...+tn²)


doplněno 12.04.20 17:42:

Pardon, uživatrel, kteréhojmenuji, je (snad totrefím) @zdeneki

Nějak neumím číst. Já ten zdenkuv nick netrefím. Co takhle @ZdenekI?

Asi to bude @zdenekl

Hurrah,to je ono

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]