Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Dusík, plynové masky

Od: petra85 odpovědí: 6 změna:

Hezký večer, mám dvě otázky, protože syn si neví rady s chemií, děkuju moc za veškerou pomoc.

1. Dusík se v archívech a v prostorech se zvýšenou požární nebezpečnostní používá jako samozhášecí protipožární atmosféra. Proč musí být v uvedených prostorech k dispozici"kyslíkové" masky?

2. Elektronová konfigurace dusíku v základním stavu je ns2 np3, typická oxidační čísla tak jsou – III, +III, +V. Vysvětlete na příkladu sloučenin, uvedených dole, proč může mít dusík i jiná oxidační čísla.
( sloučeniny jsou v příloze )


 

 

6 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

kepler*

4x

ad 1. Normální dýchatelný vzduch s obsahem kyslíku je nahrazen pouze dusíkem - nic nemůže hořet. Proto při vstupu do takových prostor musí být použit izolační dýchací přístroj. Nemusí to být přímo kyslíková maska, stačí tlakové láhve se vzduchem.

ad 2. Valenční elektrony se u dusíku neberou jenom ze svrchní vrstvy p, ale i z vniřní vrstvy s.

petra85

Mohl by jste mi prosím objasnit tu druhou odpověď? Jak to mám vysvětlit na těch sloučeninách. Děkuju moc za veškerou pomoc.

 

jabraka*

2x

Zkrátka dusík tvoří sloučeniny v úloze kationtu i aniontu.Pokud se nenajdou elektrony v horní valenční sféře,uplatní se i elektrony z nižší sféry.

JB

 


2x

Valenční vrstva dusíku má 4 orbitaly - 1xs a 3xp. Dusík tedy může vytvořit maximálně 4 vazby. Na těchto čtyřech orbitalech má základní atom dusíku rozmístěno 5 elektronů: elektronový pár na orbitalu s a 3 elektrony na orbitalech p. Může si tedy doplnit třemi elektrony páry na orbitalech p. Pokud to bude s elektronegativnějšími prvky, získá ox. číslo +III, pokud s měně elektronegativními prvky, získá ox. číslo -III. To je případ amoniaku a nitridů pro -III a dusitanů pro +III. V tomto případě (+III) může ještě vytvořit čtvrtou vazbu tím, že dodá svůj elektronový pár atomu kyslíku. Tak získá ox číslo V v dusičnanech. Tohle jsou základní možnosti. Dusík ovšem může vytvářet řadu sloučenin, ve kterých Tvoří některé vazby s elektropozitivními prvky (záporné o.č.) a některé s elektronegatoicnějšími prvky. Na příklad deriváty amoniaku NH2Cl, NHCl2, NCl3. Ve všech těchto sloučeninách má dusík volný pár na orbitalu 2s. V NH2Cl má za vodíky 2*-I, za chlor +I, celkem -I. V dichloraminu NHCl+ má naopak 1*-I a 2* +I, celkem +I a chloridu dusitém Má ox.č. +III. Další možností je, že v molekule je víc atomů dusíku a za vzájemné vazby mají ox.č.0. Tak v H2N2O2 je struktura H-O-N=N-O-H a dusík má ox.č. -I . Zajímavý je oxid dusičitý . Oxidační číslo +4 získá dusík tak, že s jedním kyslíkem a použitím dvou orbitalů p vytvoří dvojnou vazbu. S druhým kyslíkem doá elektronový pár a vytvoří jednoduchou vazbu. Tak získá ox.č. +IV. na třetím rbitalu p zůstává volný elektro. To je ovčem vyjímečná a málo stálá situace. 5eší se tím že dva NO2 použijí tyto volné elektrony k vytvoření vazby a dojde k dimerizaci N2O4.
Je toho dost najednou a málo přehledné. Ale pokud budeš chtít, tak to doplníme.

petra85

 

figurek*

0x

promińte, ale mě se nechce věřit, že kluk na střední škole probírá pokročilou chemii a netuší proč se dusík jmenuje dusík.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]