Nejste přihlášen/a.
Dobrý večer, chtěl bych se zeptat jaké jsou výhody a nevýhody studia na vysoké škole prý obecně slýchám z okolí, že je to v některých případech ztráta času
Díky, za odpověď.
Výhoda je to vždy, záleží jen na tom, jak svoje vlastnosti dokážeš uplatnit. Obyčejných maturantů je přebytek. Ti, co tvrdí, že studium na VŠ je ztráta času, nejspíš tu školu nezahlédli ani z rychlíku. A nároky stále stoupají...
V případě možnosti zaměstnání u eráru, tak na jisté činnosti dáno předpisy (hasiči, policie, armáda, ...), a rovněž u určitých oborů jako zdravotnický personál (sestřičky/sestřáci), ...
Zaměstnání v zahraničí, často se neuvádí titul u jména, ale první při pohovoru se ptají, jakou jste absolovali školu, a na jméně školy také záleží.
Podle téhle teorie je každá škola ztrátou času. Viz. romové. Neumějí číst, umějí pouze počítat. Umějí využít a zneužít systém a to jim opravdu stačí. Ti by měli být odpovědí na tvůj dotaz.
Jen pohled někde z povzdálí. Nezapomeň, v jaké společnosti na vysoké škole budeš dospívat, rozvíjet se. Jestli ti stačí společnost ve frontě na sociálce, pak není o čem mluvit.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Budeš-li se kamarádit se slepicemi, budeš kdákat. Budeš-li se přátelit s orly, vzlétneš vysoko.
Podívej se třeba Janoušek. Číšník a několik miliard ve Švýcarských bankách. Prostě těžko tohle zvládneš i kdybys měl 10 vysokých škol. Důležité je se opřít o ty správné lidi. Na Topolánka bych už ale nespoléhal.
Ovšem nejsem si jist zda jsou to ti Orlové s kterými je třeba se kamarádit. Spíš supy. Taky létají vysoko.
Nic nenamítám. Skutečně jde o to jak je kdo spokojený. Zda ten kdo má vilu na Sejšelách, k tomu jachtu, prakticky nemusel chmátnout, nebo ten kdo studoval, je hrdej, že něco umí, obrací korunu na dlani a velice často nenajde odpovídající uplatnění. Doktorů je čím dál méně, advokátů, exekutorů a makléřů čím dál více. Všechny je prakticky živí ta "lůza" která musí makat rukama. K tomu se přidají rádoby umělci a profi sportovci, kteří teď budou brečet, že nebudou mít na výplaty.
Souhlas. Syn chtěl na informační technologii (počítače - v roce 1998). Ukecal jsem ho, že bude mít problém s přijetím (tehdy asi 1:8) a doporučil jsem velmi příbuzný obor telekomunikace, které dle mne měli mít větší boom. Dnes je spokojen, mají v průměru o 30% vyšší platy než IT a přetahují si ho na stále vyšší plat neb je příprava na 5G. Takže nepodléhat emocím a s rozumem.
S technickým diplomem máš lepší vyhlídky, než s technickou maturitou.
S jakýmkoliv diplomem máš lepší vyhlídky, než s maturitou na gymplu.
Jinak si ale myslím totéž, co slýcháš z okolí. V některých případech je studium VŠ skutečně ztráta času, například studium Veřejná správa. Absolventi se prý uplatní ve státním aparátu. Takovýmhle školám se raději vyhni.
Já jsem zrovna včera byl zase cosi vyřizovat na městkém úřadě, nejdříve do jednoho oddělení, pak do druhého oddělení, pak na katastr, celá akce trvala něco málo do dvou hodin. Zas a znova jsem se přesvědčil, že proti práci ve státním aparátu je práce ve fabrice úplná nádhera. Něco s někým vyřídit trvá sotva pár minut a výsledky práce za sebou vidíš hned. Cosi takového při práci ve státním aparátu nehrozí.
Skončil jsem v roce 2002 techniku a do dnešního dne ze získaných znalostí čerpám. Škola byla jenom začátek procesu, mnoho věcí jsme jenom nakousli a pokud jsem je časem potřeboval, stejně jsem si to musel sám dostudovat. Ale výhodou byl všeobecný pohled na mnoho věcí z mého oboru a mnohokrát mě zachránila před tím, abych - jak se říká - vynalézal znovu kolo.
Bohužel zejména ve státní správně je diplom podmíkou určité kariéry, což vede k tomu jej získat jakýmkoliv způsobem a na jakékoliv škole. Já osobně jsem diplom ze školy nikdy k práci nepotřeboval, nikomu jsem jej neukazoval a akademický titul nepoužívám. I přesto říkám - vysokou školu jednoznačně ano, ale asi záleží jak kterou. A hlavně vytrvat, občas to bývá těžké. Já jsem během studia pracoval, takže jsem si protáhnul délku studia o 1 rok. Ale byla to práce v oboru, takže jsem už končil s určitými pracovními referencemi.
Zapomínat se může. Je to základ, studovat se musí nadále průběžně. Studium je základním průkazem schopnosti. Zpravidla po pětí až 10 letech pokrok vše změní.
Když mne do dalšího zaměstnání s vyšším platem přijímali, zeptali se mne na něco, co jsem neznal, ale odpověď, že dohledám na internetu a předvedení, jak jsem dohledal a pochopil, je uspokojila a dodnes u nich pracuji.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.