Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Povinnosti muže a ženy ve vztahu

Od: klarka* odpovědí: 23 změna:
Ahoj,
náš pán učitel na výchovu k občanství nám zadal si připravit několik věcí, které by měla dělat žena a muž ve vztahu jako povinnost.Nemate nápady?U každého je to přece jinak...Děkuji

 

 

23 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

m123*

10x

Pro mě je hlavní povinností úcta, respekt, tolerance a svoboda.

 


4x

Jako povinnost? Nic! Vše je na dohodě těch dvou a rozumném kompromisu. A když to nedokážou, at jdou od sebe!

Asi jsem ti moc nepomohl, viď? Když já to ale tak vidím, je to můj názor.

klarka*

Stejně děkuji.Asi to napíšeme a on řekne něco typu "máte to špatně" no a řekne přibližně to, co jsi napsal

 

idanova*

4x

Zdravím. @klarka, pochopila jsi správně zadání? Pokud má někdo povinnosti, jsou to povinnosti vůči někomu. Např. v pracovním procesu mají vůči sobě povinnost zaměstnanci (pracovat) a jejich zaměstnavatel (za tu práci zaplatit). Je to vztah něco za něco, vztah založený na povinnostech. Kdo má povinnost, má i právo. Jsem-li zaměstnanec, mám povinnost pracovat a právo za tu práci dostat mzdu. Zaměstnavatel má povinnost vyplácet mzdu a právo vyžadovat hotovou práci. Pokud jedna strana svou povinnost neplní, ta 2. si své právo může vynutit na základě zákonů (nikoliv násilí). Ale ve vztahu citovém? Manželském, partnerském či mileneckém? Tam není něco za něco! Tam je všechno - jeden pro druhého, aby vztah fungoval ke štěstí obou. Jak může mít jeden ke 2. povinnosti? To by nebyl vztah citový, ale vztah z povinnosti - něco za něco. A to nemůže v citovém vztahu fungovat, tam zákonitě dojde ke krachu nebo k násilí, kdy si ten silnější vynucuje něco, co on sám nazval svým právem (fyzicky silnějšího) vůči tomu druhému (fyzicky slabšímu), kterému přisoudil jen povinnosti. V naší rozvinuté, demokratické, vyspělé a sociální společnosti nemají vůči sobě citoví partneři žádné povinnosti, vše funguje na základě dohody. Ale jsou země či národy, kde není takto vyspělá společnost, kde vládne místo demokracie netolerantní náboženství a platí právo silnějšího. A vztah povinnostní a násilnický. U nás ne! Ida

 

 

elas

2x

Za mě by žena měla tvořit teplo domova, obstarat domácnost (vaření, úklid, péče o děti atd.) - ale o tuto práci by se měla dělit s mužem. Muž by hlavně měl zajistit rodinu finančně, postarat se o bezpěčí rodiny a dům nad hlavou, zvládnou něco opravit atak. To je ale spíše takové obecné, dneska se hodně hraje na genderovou vyváženost :D

klarka*

Ahoj, děkuji Ti za tvůj názor.Myslim,že bych tam napsala něco podobného,ale nevím kde mám vzít 10 věci u každého..
elas

Pokud u každého musíš uvést 10 věcí, tak je pan učitel trochu blázen :D ale zkus to nějak rozepsat.. například žena - úklid, vaření, zajištění útulnosti domu (dekorace, výzdoba), výchova dětí, příprava s dětmi do školy, naučit děti finanční gramotnosti, nastavit pocit bezpečí, zajistit pocit důvěry.. to stejné můžeš napsat i k muži. Nemyslím si, že ti pan učitel může říct, že je to špatně. Ve většině rodin to tak funguje, že se o práci manželé dělí

 

vilik*

2x
Panu uciteli bych odpověděl, že smysl manželství a povinnosti manželů přímo definuje Nový občanský zákoník, 89/2012 Sb., část druhá, rodinné právo, například v paragrafu 655 a 665.
Bylo by dobré si zrovna tyto přečíst.

Sice máš pravdu, ale vztah dvou lidí upravovat zákonem? FUJ, BRRR.

vilik*
Jak byste definoval rozvod?
klarka*

To ne.Ale stejnak děkuji

 

hop®

2x

Povinnosti ve vztahu nejsou žádné, jde hlavně o zažité zvyky.
Muž by měl chodit do práce a živit rodinu, žena se má starat o domácnost a vychovávat děti.
Jenže tenhle "typ rodiny" už dávno někdy nefunguje, v tom lepším případě ženska dělá kariéru a muž je v domácnosti...
... v tom horším případě oba vydělávají peníze a z děcka roste grázl, protože se mu nikdo nevěnuje a nezná rodičovskou lásku...

klarka*
15.12.19 21:41

Děkuji

Aby muž nebo žena byli jako jediná entita v rodině 2+2, která zajistí příjem pro normální život na středoevropské úrovni, tak ten by musel být tak +50 tis a to by nebyly nijak přehnané požadavky - auto, hypo, spořko, dovča, školy, no vlastně to je asi málo.

Takže většinový model je ten, že oba makají jak šrouby za cca 20K. Kždej Hope nemůže být ve vyšším managementu, někdo ty baráky, silnice a auta stavět musí

hop®

@erine: Tak jestli žiješ podobným stylem, tak je mi Tě líto...

@hop nějak jsem nepochopil. Můžeš upřesnit? Jako že je špatně, když oba rodiče chodí do práce za dvacku, protože to je nutnost? Proč to vztahuješ ke mě?

hop®
@ernie: tak třeba já nejsem v žádném vyšším managementu, makám rukama, protože ještě nějak trošku živím dva kamarády." auto, hypo, spořko, dovča, školy" auto mám naštěstí služební, bydlíme v mém 2+kk, dovolenou nechci protože bych se stihnul uchlastat, a ve vzdělání samozřejmě ty dva kluky podporuju.Nežijeme si nijak nad poměry, ale jsme v pohodě, a to je důležitější, než všechny prachy světa...
vilik*
Hope, myslím, že jste mimo.
Normální člověk, který navíc žije mimo Prahu, prostě nevydělá ty peníze, o kterých píšete. Proto je průměrná mzda 30 a ne 50. Takže logicky, musí dělat oba, když nechtějí jíst chleba s tukem a bydlet ve stanu. Ona totiž ta průměrná třicítka je v hrubém, víme?
Můžete říct, že každý má možnost změnit flek. Jenže to by se republika dost vylidnila, protože by každý musel bydlet v dojezdové vzdálenosti od aglomerace s nabídkou lepší práce.
Když vztáhnu vše na mou rodinu, tak průměr bychom měli cca 25 čistého. Bydlení u nás se pohybuje okolo 10, zbývá 15 na 4 téměř dospělé lidi. Auto na vsi potřebujeme, škola, i když se to nezdá, stojí taky peníz a žrát se musí. Se čtyřmi necelými tisíci na osobu bych neměl ani auto, ani dovolenou, ani spoření na důchod, natož třeba základ pro hypotéku nebo jen prostou obnovu spotřebičů v domácnosti nebo rezervu pro nenadálé výdaje, natož na koupi dalšího auta, pomoc dětem, koníčky, kulturu...
A kdyby mě náhodou coby živitele rodiny přejel autobus, tak abych snad skočil pod vlak, aby ubyl jeden krk.
hop®

@vilik: Oceňuji nadhled a smysl pro humor, ale já bydlím v Praze a nakupuji v Praze, takže něco o životních nákladech vím. A pokud se bydlení kdesi "u vás" pohybuje okolo 10k, tak buď bydlíte na okraji Prahy, anebo někde na zámku, sorry...

vilik*
V domě platím cca 5000 inkaso. Vodu, plyn, elektřinu, poplatek za TV a rádio. Zvlášt ještě platím pojištění nemovitosti, což je několik stokorun měsíčně. V bytě mladých je inkaso prý o něco méně, řekněme 4000, pojištění asi sjednané mají, ale netuším kolik.
Pořizovací cena bytu 3+1, který si koupili mladí, je nyní okolo 3 milionů, náš dům je zase o něco levnější, odhad nemovitosti se pohybuje kolem 2,5 milionu, což náhodou vím přesně, protože jsem ho nedávno dával přepojistit a byl zde nějaký externí spolupracovník pojištovny, který odhady přímo dělá.
Hypoteční úvěr mají mladí nastaven na čtvrt století, za jeden každý půjčený milion platí měsíční splátku kolem 4500 korun. Takže těch 10 tisíc měsíčně překročíme po započtení pořízení u každé nemovitosti včetně inkasa ještě o 4000.
Pokud byste chtěl u nás bydlení v nájmu, budete se možná divit, ale za 3+1 kolem 75 metrů byste minimálně desitku dal také, můžete ale počítat spíš se čtrnácti. Takže nájem v porovnání s hypotékou a inkasem je o něco levnější, ale řekněme pouze o čtvrtinu až třetinu, jenže nikdy nebude byt váš a navíc u hypotéky si samozřejmě nemůžete půjčit celou částku, takže po zaplacení akontace vlastně platíte měsíčně podobné peníze, tedy okolo 14 tisíc. Což je mimochodem stále víc než původně zmíněných 10 tisíc.
V Praze, někde na Žižkově, byste možná sehnal nájemní byt za podobné peníze. Možná byste se mohl podívat na nějaký inzertní portál realitky, kde se nájemní bydlení nabízí.
Kdybyste nevěděl, jaké jsou náklady na pořízení, provoz a servis automobilu, protože používáte služební, klidně napište, rád vám to spočítám.
Mimochodem, kupodivu v Praze seženete opravdu hodně věcí levněji než mimo ni, navíc roční kupon na MHD je za zlomek toho, co u nás člověk zaplatí za rok za dopravu do zaměstnání, takže nějaké výhody bydlení v Praze také najdete.

 

michalverner

1x

Povinnost muže je podle žen platit,shánět peníze,doma bez odmlouvání pracovat,uklízet,starat se o děti,občas uvařit,vynést koše,provádět údržby,opravy bydlení a vozového parku,uklízet,věnovat se ženě,postarat se o děti.Povinností ženy je to že žádné povinnosti nemá.Dělá to na co má zrovna chut.Nesmí se do ničeho nutit jinak se jedná o šikanu a teror.Dnes je u moderních žen hrozně in říkat že úkoly v domácnosti se mají dělit.Kolik takových žen tedy manželovi pomohlo opravit např.vodovod,zajistit opravu auta,úklid auta,vymalovat půlku bytu,přivrtat polici,položit podlahu nebo nahodit a vyštukovat stěny?

Dám příklad z práce...Kolegyně se např. chlubila jak má oproti jiným ženám super přítele a všichni jí ho také záviděli.Báječně prý vaří a doma uklízí,vydělává hodně.Co jsem se s ním bavil tak říkal že vařit musí jelikož ona vařit nechce(prý unavená z práce),jemu se nechce pojít hlady a každý den na restauraci nemá,nebo že ona má problém s tím kolik ta restaurace stojí.Stejně tak s úklidem.Ona neuklízí a než umřít ve špíně tak si jde raději uklidit a nic jí nevyčítá protože by byl jinak doma kravál nebo naopak tichá domácnost.Kdyby to bylo obráceně tak věřím tomu že ona bude nadávat jakého má kariéristu který je k ničemu a na rodinu kašle.Posledně vymaloval pokoj-sám.Po týdnu jeho žena ohodila něčím zeď a řekla že by bylo dobré aby znovu vymaloval.On že ano ale řekl že by mohli vymalovat spolu(následovala hádka že ona toho má z práce dost a chce přes výkend odpočívat a že jiní chlapi také malují sami).Hned druhý den si stěžovala v práci.On byl označen kolegyněmi za špatného partnera a bylo jí řečeno že by bylo lepší kdyby si našla jiného když on není schopen doma nic udělat.Ona to tedy neudělala,ale dostal trest tiché domácnosti bez sexu.

 

lipanek

0x

Protože je nám neustále tlučeno do hlavy, že je tady rovnoprávnost, že muž i žena jsou stejní, nemá cenu dávat každému nějaké jiné úlohy a úkoly.

Oba dva mají stejné povinnosti, nic bych nerozlišovala.

Příčí se mi to, ale takto to po nás chtějí, abychom mysleli a jednali.

Rozbít zažité genderové stereotypy. zpravy.aktualne.cz/...

Pan učitel není dobře informován, ale budiž mu to ke cti. Určitě by proti básničce ,,Maminka,, nic neměl.

Například - kdo bude rodič 1 a kdo bude rodič 2, podobně nařízení, kdy se zakazuje nosit děvčatům sukni, jako součást uniformy do školy. Oba dva příklady se zatím nás v ČR netýkají


doplněno 15.12.19 21:53:

Abych tedy poradila, co napsat do úkolu. Tak tedy pro oba stejně, oba dva budou mít stejné povinnosti, žádné rozlišování.

---------------------------------

Je to hloupost, já vím, muž a žena je každý jiný, a na ty hloupé názory by se neměl již dávat zřetel, nevím, proč mají takovou váhu. Holky at si hrají s panenkama a kluci s autíčky a mašinkami.

 

amfr

0x

Genderově špatně položená otázka. Názorné vysvětlení: Např.: Jsou holky co je baví autíčka a kluci co umně šijí, umně pohoupají brášku batole . Stereotyp: Je to vždy naopak. Následné "měl / aby dělat, nebo neměl / a" může být genderově (čti džendrově) nově považováno za buzraci. Tolik panu učiteli na výchovu k občanství s láskou - otázková oprava.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]