Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Kolik vody se vypaří?

Od: keira* odpovědí: 4 změna:

Potřebuji poradit s úkolem na chemii a vůbec nevím, jak u těchto příkladů postupovat.
Rozpuštěním 66,0 g jodidu draselného ve vodě byl
připraven roztok nasycený při teplotě 20 °C. Vypočítejte hmotnost vody, která
se odpaří, aby volnou krystalizací bylo získáno 42 g krystalů.
Rozpustnost jodidu draselného při teplotě 20 °C je 144 g na 100 g vody.

V neznámém množství destilované vody bylo rozpuštěno 225 g K2CrO4. Odpařením přebytečné vody byl při 100 °C roztok zahuštěn na nasycený. Následně je potřeba provést rušenou krystalizaci ochlazením na teplotu 20 °C, odebrat vysrážené krystaly K2CrO4 a celý proces zopakovat. Za předpokladu, že nedochází ke ztrátám, vypočítejte: a) hmotnost, na kterou se zahustí roztok před první krystalizací, b) hmotnost krystalů, které se vyloučí při první krystalizaci, c) hmotnost, na kterou se zahustí roztok před druhou krystalizací d) hmotnost krystalů, které se vyloučí při druhé krystalizaci. Rozpustnost K2CrO4 na 100 g vody je 79,2 g při 100 °C a 62,9 g při 20 °C

 

 

4 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

oxidan*

0x

K té první části (jodid draselný)

"primitivní" řešení trojčlenkou

144 g KI ... 100 g vody

66 g KI ... x g vody

x = 66*100/144 g = 45,8 g vody

v nasyceném roztoku při 20°C je tedy 66 g KI a 45,8 g vody.

Hmotnost nasyceného roztoku je 66,0 g + 45,8 g = 111,8 g roztoku.

Získáme-li 42 g krystalů, zůstane v roztoku 24 g KI v množství vody

144 g KI ... 100 g vody

24 g KI ...y g vody

y = 24*100/144 = 16,7 g vody

Zbylý roztok má hmotnost 24 g + 16,7 g = 40,7 g

Hmotnost odpařené vody 111,8 - 40,7 = 71,1 g vody.

Doufám, že nepíšu blbosti...

keira*

Já počítala takto

w(KI; 20°) =144/244 ≐ 0,59; w(H2O) = 1 – 0,59 = 0,41

m(H2O; počáteční) = m(roztok, počáteční) - 66 = 66/0,59 - 66 45,86g vody.

V matečném roztoku bylo 66 - 42 = 24g KI

m(roztoku) = 24/0,59 40,68g roztoku; m(H2O konečné) = 40,68 - 24 = 16,68g

m(odpařené H2O) = 45,86 - 16,68 = 29,18g

 

oxidan*

0x

Začátek 2.části

20°C

62,9 g soli ... 100 g vody

225 g soli ... 357,7 g vody,

hmotnost za studena nasyceného roztoku je 225 g + 357,7 g = 582,7 g roztoku

100°C

79,2 g soli ... ve 100 g vody

225 g soli ... ve 284,1 g vody

hmotnost za horka nasyceného roztoku je 225 g + 284,1 g = 509,1 g roztoku

(odpařilo se 582,7 g - 509,1 g = 73,6 g vody)

po ochlazení

při 20°C

ve 100 g vody je rozpuštěno 62,9 g soli

v 284,1 g vody je rozpuštěno 178,7 g soli

vykrystalizovalo 225 g - 178,7 g = 46,3 g soli

 


0x

Ten první úkol vyřešila kolegyně Keira dobře. Uvidíte, že ten druhý úkol je podobný.. Připravíme si hmotnostní zlomky K2CrO4 a vody v nnasycených roztocích při 100 a 20°C:

Při 100° w11 = 79,2/179,2 = 0,442 je hm. zlomek chromanu; w12 = 100/179,2 = 0,558 je hm. zlomek vody;
při 20° w21 = 62,9/162,9 = 0,3861; w22 = 100/162,9 = 0,6139 jsou stejné hm. zlomky při 20°C.

A: Hmotnost roztoku nasyceného při 100°a obsahujícího 225g chromanu bude
m(11) = 225/0,0442 = 509,05g (a); vedle 225g chromanu bude obsahovat 509,05-225 = 284,05g vody. Během ochlazování se hmotnost vody nemění, hmotnost roztoku při 20°C tedy bude m(12) = 284,05/0,6139 = 462,7g.
Rozdíl hmotností jsou krystaly: m(13) = 509,05-462,7 = 46,35g (b). Vedle nich máme 462,7 g roztoku, ktery obsahuje kromeě vody i 225 - 46,35 = 178,65 g K2CrO4.
B: Roztok, který jsme získali musíme zahustit na nysycený roztok při 100°C. Jeho hmotnost vypočítáme z množství chromanu: m(30) = 178,65/0,442 = 404,18 g (c); ten bude obsahovat vedle chromanu i 404,18*0,558 = 225,53g vody. Po ochlazení klesne hmotnost roztoku na m(33) = 225,53/0,6139 = 367,38 g. Hmotnost vyloučených krystalů bude
m(33) = 404,18-367,38 = 36,8g K2CrO4 (d).

OK?

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]