Nejste přihlášen/a.
Pravděpodobně podám přihlášku na gymnázium a na elektrotechniku na průmce a nevím, co se učit. Obě zkoušky budou z češtiny a z matematiky. Mám prostě zopakovat vše, co jsem se doteď učil, nebo budou otázky z užších okruhů? Bude se velká část testu z češtiny točit kolem literatury a z matematiky kolem geometrie? Jak vůbec přijímačky probíhají?
Další otázka: Vyplatí se doufat a jít na známější školy, nebo sázet na jistotu a jít na méně známé školy, kam se přihlašuje méně lidí? Například průmka v Jablonci příjme 30 studentů a přihlásí se jich jen 20, zatímco průmka tady v Liberci příjme 90, jenže se přihlásí dvakrát tolik. Co se vůbec stane, když podělám obě zkoušky?
přijímačky jsou na všechny školy stejné a vlastně shrnují učivo z celé základky. už tu byl odkaz na stránky CERMATu, na nich najdeš staré testy a můžeš si je vyzkoušet. doporučuji nezaměřovat se jenom na čtyřleté obory, ale klidně si vyzkoušet i ty pro mladší děti, na osmiletá a šestiletá gymnázia. zvlášt ty na šestileté gymply mi přišly i náročnější, než čtyřleté obory. co se češtiny týká, tak nemám pocit, že by moje děti potřebovaly nějaké extra znalosti z literatury, spíš šlo o znalosti gramatiky a pochopení psaného textu. v matice geometrie určitě nebyla, nebyla to větší část, ale nevpomínám si, jak moc byla bodovaná. fakt nejlepší bude, když si na CERMATu projdeš starší testy. a neděs se, moje zkušenost je ta, že když je moje děti viděly prvně, tak měly naprosto příšerný výsledek, i když jinak blbé nejsou. jak si test párkárt zkusily a zvykly si na něj, tak se jejich výsledky dost výrazně zlepšily.
jestli jít na školu, o kterou je větší či menší zájem, to je otázka. záleží na tom, jaké ty školy jsou a která z nich ti víc vyhovuje. já jsem z Prahy zvyklá, že na dobré školy je nátřesk a mohou si vybírat, takže pokud se na nějakou hlásí málo dětí, tak už hledám, v čem je problém, že o ni není zájem. ale vím, že na menších městech to zas až tak být nemusí, kde je míň dětí a hodně škol, tak tam se děti tak nějak víc rozprostřou a kapacity se nenaplní ani u dobrých škol s mými dětmi jsem to dělala tak, že jsme si vytipované školy šli prohlédnout a podle toho si vybrali školu, která se jim líbí nejvíc a k tomu jako druhou školu, na kterou se se svými výsledky velmi pravděpodobně dostanou i bez nějakého úsilí (samozřejmě, i tu vybírali ze škol, které se jim líbily, ale už to nebyla ta TOP škola). jinak toho, že je někde dvojnásobek zájemců, bych se nebála. na přihlášku se píší dvě školy a ty nejlepší děti se zpravidla dostanou na obě školy, takže na jedné či druhé škole se jejich místo uvolní pro dalšího zájemce, který podá odvolání.
co se stane, když tě nevezmou ani na jednu vybranou školu? no, v tvém případě nic dramatického, pokud je to tak, jak uvádíš. v první řadě tvoji rodiče podají odvolání proti nepřijetí a budeš mít šanci, že se dostaneš místo někoho, kdo se na školu sice dostal, ale rozhodl se jít jinam. a pokud by ani to nevyšlo, tak ve druhém kole přijímaček můžeš podat přihlášku třeba na tu průmku v Jablonci (nebo jinou), která v prvním kole nenaplnila své kapacity a má volná místa pro další zájemce.
Příprava na přijímací zkoušky je jednoduchá, když budeš chtít, tak je zvládneš. Nejvíce ti doporučuji si zkoušet staré přijímačky, třeba 2016-2019 z matematiky i češtiny. ( statniprijimacky.cz/..., statniprijimacky.cz/...) Měly by snad být takové průběžné i pro letošek, aby právě lidi jako ty měli přehled, co je tak nějak bude čekat. (Na té stránce je jak zadání, tak arch i klíč - výsledek) Tohle funguje, protože přijímací zkoušky jsou ve finále pořád to samé, např. pořád se v nich objevuje Pythagorova věta apod. Takže si je vytiskni nebo opiš a vyplň. Když s něčím budeš mít problém, zopakuj si to a zvládneš to. Přijímací zkoušky se bodují a bere se z nich ten LEPŠÍ výsledek.
Tohle jsem řešil před rokem, jsem na průmce v Liberci na oboru IT, kam bylo letos procentuelně nejtěžší se dostat..
Elektrotechnika nabírala dost lidí, kvůli návalu, ale je třeba si uvědomit, že spousta z těch lidí (i úspěšných), jde jinam. Každý má dvě přihlášky, takže to číslo je na konec o dost menší. (Třeba na IT se uvolnilo 6 míst, tudíž se vzalo 6 pod čarou)
Přijímací zkoušky probíhají tak, že přijdeš do třídy mezi ostatní, sedneš si, máš s sebou mít pochopitelně pravítka, tužky a propisky, rozdají ti test, na který máš časový limit a vyplňuješ záznamové archy, které dostaneš k přijímačkám. Když napíšeš výsledek do testového sešitu, tak budeš bez bodů - tak pozor, at třeba nezapomeneš vyplnit ten arch. Není se čeho bát, ačkoliv jsem taky den před tím nemohl spát a ráno měl nervy v kýblu.
Držím palce.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.