Nejste přihlášen/a.
Málokterý ředitel učiliště přijme neznámého žáka do závěrečného ročníku. Týká se to nejen učilišt, ale i SŠ, kde by bylo po úspěšně dokončeném třetím ročníku na jedné škole pravděpodobnější přijetí do 3. ročníku nové školy. (Podmínky přijetí stanoví ředitel nové školy.)
@Lmgify,
to jsem přehlédla. Ale ředitel školy i učitelé chtějí vědět, jakého žáka přijali do vyššího ročníku a koho mají později pustit k závěrečné zkoušce. Kdyby ředitel předměty uznal a žáka z docházky do nich osvobodil, míjelo by se to podle mne účinkem. (Podle mne je právě toto důvodem, proč ředitelé neradi přijímají žáky rovnou do závěrečných ročníků.)
Nechce přijmout do třetáku, ale uznat M+Čj druháku, který teď začala.
Zkoušel jsem teď v rychlosti dohledat podmínky uznání předmětů zmiňované v zákoně, ale nemůžu to najít ( stránky MŠMT?).
Druhák není úplně závěrečný. V dalších letech budu i tyto předměty absolvovat. Ale teď by se mi opravdu hodilo, kdybych nemusela třeba čtvrtletní práce z matematiky psát znovu a sbírat známky. Už takhle bude složitější si domlouvat konzultace a zkoušky na všechny předměty. Budu mít totiž ze zdravotních důvodů individuální plán a proto jsem také přešla na lehčí školu.
Také mi není jasné, proč to neuznají, když to zákon zmiňuje: Částečné vzdělání žáka může ředitel školy uznat, pokud je doloženo dokladem o tomto vzdělání [...]. Uzná-li ředitel školy dosažené vzdělání žáka, uvolní žáka z vyučování a hodnocení v rozsahu uznaného vzdělání.
Já jsem také pátrala a jednoznačné mi přijde toto: Právní úprava rozlišuje dva typy uznání dosaženého vzdělání, a to uznání uceleného dosaženého vzdělání žáka a uznání částečného dosaženého vzdělání žáka [...]. Za částečné dosažené vzdělání žáka se považuje absolvování pouze některých ročníků jiné střední školy nebo konzervatoře v České republice nebo v zahraničí.
Jsem si tedy docela jistá, že na to mám právo. Ale stejně s tím nic neudělám, pokud mi škola nechce vyhovět. Nejdříve jsem šla za třídní učitelkou, která mi řekla, že bych k tomu musela nejspíše doložit maturitní vysvědčení, ale že si není jistá. Šla jsem tedy do sekretariátu a tam mi paní okamžitě řekla, že to není možné a že to je jenom, kdybych měla gymnázium ukončené maturitou. Řekly mi tedy to samé a já se s nimi opravdu nechci hádat. Ale definice uznání částečného vzdělání přeci mluví jinak. Nevím, jestli je rozumné ještě psát řediteli email a požádat o to jeho konkrétně.
@iz: Ano, zákon hovoří o "může" a já to nepopírám. Ve škole se ale vymlouvají na ucelené vzdělání, když přitom zákon hovoří i o částečném.
@delinka: Napsal bych oficiální žádost pro ředitele s textem "na základě § XY Školského zákona o uznávání dosaženého částečného vzdělání žádám o uznání absolvovaných předmětů M a Čj na úrovni sexty 8-mi letého gymnázia (2.ročníku střední školy)".
Nevím, proč do toho motáš třídní a sekretářku, když o žádostech rozhoduje jen ředitel.
Tím motáním sekretářky do toho jsem myslel, že je mi její názor úplně ukradený, když o ničem nerozhoduje. Prostě ji donesu žádost, nechám ji tam a čekám na odpověď s podpisem ředitele.
Maximálně mu sekretářka doporučí, že si prostudovala předpisy a že podle nich se na tebe situace nevztahuje a proto navrhuje žádosti nevyhovět. Z toho důvodu v žádosti uvedeš zvýrazněné citace příslušných paragrafů, třeba jako v mém příspěvku z 13:26, aby ředitel přímo viděl, na základě čeho žádáš a nemusel se spoléhat na případné výklady, názory a domněnky jiných (např.sekretářky), pokud s řešením takovéto situace žáka není seznámený.
Kdyby sekretářka odmítla žádost přijmout, tak ji pošleš z pošty doporučeně s dodejkou (a uvažoval bych o stížnosti u krajského úřadu o blokování přístupu k rozhodování ředitele).
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.