Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Je VŠ nezbytná?

Od: hana1 odpovědí: 25 změna:

V květnu jsem úspěšně odmaturovala na obchodní akademii a zítra nastupuju na roční pomaturitní studium angličtiny. Přiznám se, že jsem po střední škole neměla dost ambicí na to, abych šla dál na VŠ. A hlavně jsem ani nenašla takový obor, který by mě opravdu zaujal (v ekonomických směrech jsem dál moc pokračovat nechtěla). Rodiče ale zastávají názor, že je VŠ víceméně nutná...bez ohledu na to, co je to za obor a jestli mě to baví nebo ne. V podstatě..vystuduj jakoukoli VŠ, klidně nejvíc stupidní boor co existuje, jen abys měla vystudováno a potom i víc peněz. To je pro mě ale naprosto nepředstavitelná situace, studovat 3 roky něco, co je naprosto mimo moje zájmy, jen proto, abych měla vystudovanou VŠ. Jako příklad uvádějí například tuto sutuaci...tátovovi kolegové z konstruktérské kanceláře si po letech dodělávají VŠ, úplně mimo jejich obor, samozřejmě dálkově...a jen proto, aby měli titul a víc peněz. Pro mě je tohle s prominutím naprosto ujetý.

Proto se ptám. Je nutná VŠ za jakoukoli cenu...i za tu, že mě to nebude bavit a nebo se studium VŠ nechá nahradit opravdu kvalitně zvládnutou angličtinou (doložení nějakým mezinárodním certifikátem).

 

 

25 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


3x
Ve státní správě v podstatě VŠ nezbytná je, v soukromé sféře rozhodují znalosti a dovednosti.
krtek*

ve státní je správě je spíš nezbytné, aby tam ti lidi vůbec věděli...zatím jsem se s takovým ouřadou nesetkal..

To je nezbytné-důležité (mělo by být) pro "zákazníka-občana", ale nikoliv k tomu, aby toho člověka státní správa zaměstnala. Je to tedy přesně naopak, než by to být mělo.

 

lmgify

1x

VŠ se nestuduje "aby člověk nějakou VŠ měl", ale aby se dozvěděl více o věcech, které ho zajímají. I kdybys ty 3 roky prolezla (je to těžké, když nemáš motivaci se dané nezajímavosti učit) a protrpěla (obor tě nebaví), tak bys v oboru zřejmě nikdy nepracovala, protože kdo chce dělat každodenně něco, co ho nebaví? Byly by to jen ztracené a protrpené roky. O tom VŠ vůbec není! Spíše zkus nějak například v příštím roce zjistit, co by tě zajímalo, at už třeba brouzdáním oborů na vysokeskoly.cz nebo natrefením na zajímavou práci, kterou bys jednou chtěla dělat a podle toho se případně pro nějakou VŠ rozhodni, jestli si myslíš, že by ses tam o daném oboru naučila více.

Angličtina v životě jistě pomůže, ale skoro určitě si ji člověk nemůže jen tak odsedět ve škole (to platí o každém jazyku) a žádný test a papír (certifikace) není zárukou a známkou toho, že můžeš mít běžnou, (skoro) plynulou konverzaci s někým, kdo se také anglicky (plynule) naučil nebo je rodilý mluvčí. Bude to tedy chtít z tvojí strany více snahy - každodenní poslouchání rádia (streamů) a podcastů, výukových podcastů (namluvených rodilými mluvčími) v mobilu cestou do/ze školy, sledování anglických Youtube videí (běžná videa, výuková videa v angličtině, (krátké) filmy apod.) a hlavně zkoušet často mluvit s cizinci (brigády v oblastech a oborech věnujících se turistům, práce v pobočce malé zahraniční firmy pronikající na český trh, ...)

krtek*

bohužel to není v dnešní době pravda...dneska se to opravdu studuje "aby člověk měl"...jiný důvod to nemá...a vzhledem k tomu, že slečna má obchodní akademii což je nejtuctovější škola s maturitou pro holku, mimo zdravotní sestry, tak je uplně jedno jestli ji má nebo ne...takových studentů je tu kotel a musela by být opravdu něčím vyjímečná, aby to mělo smysl...takže tady laskavě nedávejte slečně plané naděje a nechte ji, aby naskočila do reality a viděla sama jak to chodí..

 


1x

VŠ je potřeba tam, kde chce člověk vykonávat zaměstnání, ke kterému je nezbytná, a které ho bude naplňovat. Názor Vašich rodičů určitě nesdílím, právě takovíto absolventi (je mi jedno, co studuju, hlavně abych měl titul) degradují vysokoškolské vzdělání.

Bavit se člověk může v pátek večer na diskotéce nebo u vody s partou přátel, ale dle mého názoru je to slovo, které ve spojení s prací nebo vzděláním nemá moc co dělat.

Takže jestli máte po SŠ takové schopnosti, znalosti a dovednosti, abyste si našla práci, kterou chcete aspoň nějakou dobu vykonávat, tak rodičům řekněte, že žádná VŠ nebude a já Vám k tomu podržím palce

 


1x
U statni sfery to bez titulu odrbat nejde ale v soukrome byvaji uprednostnovany schopnosti a dovesnosti pred titulem. Takze zalezi kam se chces usadit.

 


1x

Proč nejdeš studovat angličtinu?

lmgify

Protože "studovat angličtinu" a "umět se domluvit anglicky" jsou 2 úplně odlišné věci.

Studovat angličtinu = učení se historie, reálií, literatury, překladatelství/tlumočnictví

Umět se domluvit anglicky = domluvit se o věcech, které mě zajímají a které v běžném soukromém a pracovním životě potřebuji

elane

S angličtinou studovanou na české VŠ můžete jít tak akorát možná učit angličtinu. Ale Vaši žáci, po pobytu v USA budou umět anglicky lépe, rozhodně budou umět mluvenou angličtinu. Studium angličtiny na VŠ v ČR se dost zabývá vývojem jazyka, jeho skladbou, historií, staroangličtinou, apod. A co s takovými znalostmi potom? Překládat ze staroangličtiny? Pan Hilský je asi nepřekonatelný.

VŠ Vás překládat současným jazykem ani odborné překlady nenaučí. A pak, zájemců o překládání jsou mraky, a pokud se na něco nespecializujete nebo nemáte známé, kteří Vám budou pravidelně a dlouhodobě dávat práci, nebude to vůbec jednoduché. To možná bude jednodušší učit cizince češtinu, ale na to nemusíte studovat VŠ.

Takže angličtinu se učit rozhodně ano, ale ne na VŠ, tedy pokud k tomu nemáte ještě jiné vzdělání jakéhokoli směru. Angličtina z české VŠ Vám při hledání místa moc nepomůže, leda tak na místo učitele na základce nebo v MŠ. Ale nakonec proč ne, pokud si to vyberete, i to je povolání.

V podstatě..vystuduj jakoukoli VŠ, klidně nejvíc stupidní boor co existuje, jen abys měla vystudováno a potom i víc peněz.

Já vím, že s tím moc uplatnění nenajde, ale byl by to kompromis mezi tazatelkou a rodiči.

 

tomaslad*

0x

Pokud máš ambici se komfortně usalašit ve někde státní správě alespoň v 11-té platové třídě, minimálně Bc. je nezbytnost.

 

jardaa*

0x

Najdi si školu, co tě bude jakž takž bavit či kterou uděláš, každý papír o vzdělání je dobrý. Pak si můžeš vybírat zaměstnání i mzdu. Podívej se kolem sebe, a pamatuj na stáří, vyšší důchod.

 

elane

0x

Záleží na tom, co bude chtít v životě dělat. Pokud budete zaměstnanec, tak ve většině firem mají pro přijímání zaměstnanců "tabulky", které stanoví, jaké vzdělání je na příslušné místo požadováno. Pokud příslušné vzdělání zaměstnanci nemají, musí si ho dodatečně doplnit, jako kolegové Vašeho otce.

Na určitá místa se prostě požaduje VŠ a dost často je i jedno, jakého směru. Samozřejmě je lépe, když studujete směr, ve kterém pracujete, ale někdy stačí i jakákoli VŠ. Předpokládá se totiž, že ukončení VŠ ukazuje, že je člověk schopný se něco naučit a snad (aspoň trochu) i pochopit a samostatně myslet. (I když je to často dost sporné. Proto píšu: "Předpokládá se". )

Pokud nejste v nějakém oboru geniální, popř. nemáte vlastní plán obživy (např. jako OSVČ) nebo nebudete celoživotní rentiér či nemáte někoho, kdo Vás zaměstná bez vzdělání, a nechcete strávit život jako pomocná síla, studium VŠ bych Vám doporučila, přesto, že vám to dneska může připadat "ujetý".

To pomaturitní studium angličtiny Vám schvaluju. Pokud na to máte buňky, mohla byste se tím jednou živit.

Ale dobrých znalců cizích jazyků je dnes už fakt spousta. Takže pokud byste se chtěla jednou živit např. překládáním, přesto doporučuji vystudovat i nějakou VŠ. Budete potom tomu oboru rozumět, a překládání v daném oboru bude pro Vás hračka. Umět jenom jazyk je dneska pro překladatele skoro málo. Když jste ale navíc odborník v nějakém oboru, je to rozhodně velké plus. Odborné překlady od Vás budou mít hlavu a patu.

elane

Pravda je, že my zde můžeme dávat pouze rady, které vycházejí ze současné situace, popřípadě ze zkušeností v minulosti.

Otázka je, co bude za takových 15 - 20 - 30 let, až Vy budete na vrcholu svých pracovních sil. Pracovní trh se bude hodně měnit a zaměstnanci budou muset rekvalifikovat. Spousta zaměstnání zanikne i díky práci strojů či robotů. Takže bych vybírala VŠ v oboru, který bude stále žádaný.

 

jfcbuffv

0x
Znam x vysokoskolaku, kteri jsou u pasu v montovne spolu s lidmi se zakladnim vzdelanim, jen proto, ze nenasli uplatneni ve svem oboru ci jejich sny s platovym ohodnocenim se velmi lisily s realitou... Setkal jsem se i s nazory, ze nez travit x let studiem, radeji vyzkouset x zamestnani, ziskat praxi, znamosti, kontakty... Dnes to uz neni o tom, ze diplom = kancelar a 50tus mesicne...
krtek*

touto cestou jsem šel já...na VŠ jsem se vybodl...a bral jsem praxi před titulem..nelituju

"Znam x vysokoskolaku, kteri jsou u pasu v montovne spolu s lidmi se zakladnim vzdelanim jen proto, ze nenasli uplatneni ve svem oboru ci jejich sny s platovym ohodnocenim se velmi lisily s realitou..."

- Vážně takové lidi znáte? Já teda neznám nikoho s VŠ vzděláním, kdo by skončil v montovně u pásu spolu s lidmi se základním vzděláním. Ano, jsou takoví, kteří po VŠ nenašli uplatnění ve svém oboru, rezignovali při hledání nebo tu práci ve svém vystudovaném oboru dělat nechtěli, případně nebyli ochotni se přestěhovat za prací do jiného města, ale opravdu nikdo z nich nedělá nekvalifikovanou práci u pásu s lidmi se základním vzděláním.

Tak to asi zijes mimo realitu a nebo v praze.
vilik*
Když někdo shazuje vysokoškolské vzdělání a napíše ve slově Praha malé začáteční písmeno, tak si řeknu, že z nouze ctnost.

 


0x

Tvoji rodiče jsou tak trochu ze staré školy. Opravdu se tohle dřív dětem říkávalo. Těm hloupým...musíš dokončit aspoň základku...těm méně hloupým...udělej si ten učňák a pak si dělej co chceš...těm chytřejším...základ je udělat si maturitu, pak už to bude dobrý...ale vždy to bylo s dodatkem: na známky už se tě pak nikdo ptát nebude. Takže maturu klidně s reparáty, hlavně že je papír.

Zkus si to otočit. Co umíš, co můžeš zaměstnavateli nabídnout. Nebo v čem jsi schopná sama podnikat. Že umíš o 300 anglických slovíček víc než holka co seděla na SŠ vedle tebe? Takových už dnes je...to fungovalo 2-3 roky po revoluci.

Určitě bys našla VŠ co by tě bavila a kde by ses našla.

 

 

lidus*

0x

Asi se stala někde chyba, spousta zaměstnavatelů VŠ vyžaduje, spoustě to přímo ukládá zákon. Být vámi tak studuji.

 

vilik*

0x
Nabídnu další pohled.
Pokud někdo na vysokou školu má, at už schopnosti, nebo jen čas ji uchodit, měl by ji zkusit. A v zásadě je jedno, který vyberete obor, pokud bude alespoň trochu podle vašich zájmů, protože některé budou pro vás užitečné, hodně předmětů se bude v lepším případě prolínat s učivem na jiných typech škol a některé předměty nikdy nevyužijete, budou pro vás zbytečné. A proč hned po střední škole? Protože škola ve dvaceti se dělá lépe než ve čtyřiceti, navíc při zaměstnání a s rodinou. Nikdo dnes není schopen říct, jaké požadavky na zaměstnance budou za 20, 30 let. A kolik lidí před 30 lety mělo maturitu a kolik dnes? To číslo stále stoupá, protože spousta zaměstnanců ji mít kvůli požadavkům zaměstnavatelů musí. A stejně tak to může být i s vysokoškolským vzděláním.
Výhody střední školy a hned "budovat kariéru" jsou ty, že člověk se už nemusí po střední škole učit, když nepočítám ty jednotýdenní kurzy pro zaměstnance. A mají dříve bydlení, děti a všechno.
Jenže vysokoškolák, zvláště když ho podporují rodiče, má 5 let relativně hodně času, možnost cestovat, studentský život, studentské slevy, občasnou potřebu peněz uspokojí na brigádě.
A pak ze školy vyleze, a hned má naději, že dostane minimálně tolik, jako má středoškolák. A navíc naději, že najde lepší práci, at už platově, nebo fyzicky, a to se později v padesáti bude dost hodit. Schválně, kolik znáte šedesátipětiletých operátorů výroby a kolik právníků? Do důchodu můžou jít stejně s tím, který už 5 let maká, což je zřejmě později než dnes.
Navíc, setkal jsem se na můj vkus až s příliš mnoha případy, kdy byl ceněný, ctěný a zapracovaný středoškolák nejdříve doplněn mladým vysokoškolákem, který mu později dělal šéfa.

 

mak*

0x

Ujetý to je, ale je to tak. Tedy je pravda, že jsou instituce, ve kterých se dosažené vzdělání odráží v platu zaměstnanců, ale otázka zní: "Je rozumné v takové instituci pracovat?", zjevně je nezajímá, co umíte a s jakým nasazením pracujete, zajímá je jakou máte školu. Taková instituce nemůže prosperovat (taky jsou to většinou státní instituce, které prosperovat nemusí).

Pokud vezmu dva hypotetické lidi, kteří jsou na vlas stejní a liší se pouze dosaženým vzděláním, je bohužel pravda, že ten z vyšším vzděláním má lepší uplatnění a vyšší plat. A protože škola je také obchod, nabízí se stále snadnější VŠ stejně jako stéle levnější párky, ale kvalita klesá v obou případech. A tak se pomaličku stáváme národem blbců s titulem.

 


0x
Každá doba má své. Když jsem byl ve škole já, tak ze třiceti lidí jen asi 10 šlo na obor s maturitou a už to, že má člověk maturitu něco znamenalo. Z těch 10 se na vysokou dostali asi tři.
Dneska je éra placených středních škol, kde si i ten největší tydýt maturitu zaplatí a vysokoškolské tituly se dávají i odborníkům kteří počítají mraky na obloze nebo průměrný počet žab ve vesnických studnách. To vysokoškolské tituly tak degraduje, že na webech nabízejících pracovní místa není výjimkou potkat požadavek aby zájemce o práci vrátného měl aspoň BC.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]