Nejste přihlášen/a.
Lze někde najít (třeba ve formě barevného znázornění) přehled o tom, co vznikne kombinací dvou barev vzniklých rozkladem světla? Konkrétně se mi jedná o kombinaci frekvence asi 450 Thz a asi 610 Thz. Ví někdo, jakou barvu bude mít vzniklé světlo? Nebo kde to najít? Děkuju...
*Omlouvám se, v názvu mělo být "Kombinace". Překled.
f = 450THz
λ = c/f
λ = 667 nm
f = 610 THz ... λ = 492 nm
Jaké barvy mozek vnímá, když do oka dopadne záření (vlnění, paprsky, frekvence) těchto vlnových délek, je vidět na grafu (stupnice v nanometrech).
667 nm ... hodně tmavá červená až tmavě fialová
492 nm ... bleděmodrá až modrozelená
Podle jiných zdrojů je 667nm typická červená a 492 typická modrá.
Když se smíchá červená s modrou, tak podle aditivního (součtového) modelu (tj. světla v zatemněné místnosti) vznikne fialová.
Moc děkuju za odpověď. Zdá se mi tedy laicky, že u barevných složek světla to funguje stejně jako u míchaní barev třeba při malování obrazů: zelená a žlutá = modrá a tak podobně.
V podstatě ano, ale ten princip je přesně opačný.
Existuje součtový (aditivní) a rozdílový (subtraktivní) model míchání barev.
Součtový: tmavá místnost, 3 lampy se základními barvami (modrá=anglicky blue, červená=red, zelené=green), odtud také název tohoto modelu RGB
Rozdílový: světlá//osvětlená/sluncem zalitá místnost, bílý papír, 3 tuby se základními barvami (bleděmodrá=cyan, fialová=magenta, žlutá=yellow), viz název CMY tohoto modelu (známější je varianta CMYK=CMY+K(ey), kde key=klíč, což je označení pro černou, která vznikne smícháním C+M+Y a místo používání drahých barev c,m,y pro vytištění černé, se použije rovnou levná černá barva).
Když se nepoužije pro míchání bleděmodrá a fialová, ale modrá a červená, tak nepůjdou v kombinaci se žlutou vytvořit všechny odstíny barev (proto máš na paletě navíc nesystémovou bílou barvu pro zesvětlení té modré, případně ještě černou pro ztmavení té červené )
Ty modely jsou jiné, takže třeba když se smíchá modrá s červenou v jednom, tak vznikne jiná barva než když se ty samé barvy smíchají v tom druhém.
Více na Wikipedii v článcích RGB, CMYK, Colour mixing atd. a jejich českých verzích.
Ty modely jsou jiné, takže třeba když se smíchá modrá s červenou v jednom, tak vznikne jiná barva než když se ty samé barvy smíchají v tom druhém.
Tak to je složitější, než by mě napadlo. Míchat "barevné světlo" ve tmě a míchat barvy ve světle a z toho vzejdou jiné výsledky. Budu si to tedy muset nastudovat.
Jaká barva vznikne v obou případech při smíchání zelenomodré barvy a oranžovočervené? Asi tak. Dá se k tomuto nějak zjistit číselný kód RGB? Lze to nějak vypočítat?
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.