Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Scitani ruznobeznych vektoru

Od: lkm odpovědí: 9 změna:
Dobry den, kdyz scitame dva ruznobezne vektory tak prece nemuze byt uhlopricka rovna (a+b) tak jak je to na obrazku, protoze, kdyz jsem to zkousel prerysovat tak mi to nevyslo, tak mohu potvrdit zeiuhlopricka rozhodne nevysla jako soucet velikosti vektorů.
A jeste tam podle me by melo byt nad uhloprickou napsano vektor(a) + vektor(b) nez pouze a+b
Nevite tedy kde je problem?
Diky za radu

 

 

9 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


1x

Je to tak, jak píšete. Nejedná se o součet velikostí vektorů, ale o součet vektorů.

matematika.cz/...

 

lmgify

1x

Je to správně.

Nad uhlopříčkou by opravdu mělo být napsano vektor(a) + vektor(b).

Schválně si tam dosaď třeba a=(1;5) a b=(2;7) (vyjde c = a+b = (a1+b1; a2+b2) ) a pak si spočítej ještě jednou délky a, b a c přes kosinovou větu (tj. zobecněná Pythagorova věta pro obecné (nepravoúhlé) trojúhelníky).

 

111®

0x

problé,je v přeponě trojúhelníku podle Pythagorovy věty! Takže a na druhou + b na druhou = c na druhou.

z toho plyne že c = odmocnina z a2+ b2 /2 čti na druhou/

Větší problém je, že Pythagorova věta platí v pravoúhlém trojúhelníku (výhradně)

lkm

Nejspis to neni z obrazku videt ale má se jednat o pravouhly trouhelnik, a v nem se pythagorova veta neuziva ne?
Pythagorova věta platí u Euklida vždy. Nezapomínejte, že součástí P. Véty jsou taky nějaké předpoklady. Rovnost a na druhou pls b na druhou tovná se c na druhou sama o sobé NENÍ Pythagorova věta
lkm

Omlouvam se, ale jak sem pred tim psal to ze se jedna o pravouhly trojihelnik tak jsem se upsal, reagoval jsem na uzivatele @111, ktery mi radil pythagorovu vetu tak jsem ho chtel opravit "mozna nevypada, ale nejedna se o pravouhly trojuehlnik, a v ten moment jsem omylem napsal ze se jedna o pravouhly trojuhelnik , omlouvam se za ten zmatek ale v pripade zese tedy nejedna o pravouhly trojuhelnik tak spravna odpoved je tedy tak jak zminoval uzivatel @amper?

 


0x

Jáu bych se bna to zkusil poodívat obecněji.

Nejprve několik poznámek k označení. Vektor se snačí různ ě. Na obrázku je použito označení vektoru a tak že se napíše a a nad tím písmenem šipka. Jsou možná i jiná značení. Obecně každý vektor má velikost a směr, Velikost vektoru je skalár, tedy číslo, v tomto případě nezáporné. Vektor pak je , jak řečeno, veličina , která má krom velikosti ještě směr, a lze ho zadat graficky, tedy šipečkou jako na obrázku, nebo souřadnicemi, u dvourozměrného vektoru například (x,y) nebo podobně , nebo i jinak, ale tohle jsou asi základní možnosti. Co se pak označení týáče, krom toho písmenka se šipkou nad ním, lze používat například tučné písmeno: vektor v = v(x,y), nebo písmenu s pruhem nebo, pokud se tak dohodneme, prostě normální písmeno. A jak označíme velikost vektoru? Celkem bezproblémové a nepřipouštějící záměnu je pohužití svyslích čárek ("absolutní hodnota" kolem vektoru, tedy například |v|, popřípadě zdvojených ("norma"): || v ||. Krom toho lze používat (i souběžne) i jiná označení, ale mělo by být jasné (dohodnuté), co je so. Celkem konsistentní je třeba označené vektoru tučným písmem (tedy například u, v, a, b, ...) a velsikosti vektoru odpovídajícím netučnám písmenem: velikost vektoru v označíme v = |v|

V našem příkladu zdá se býti zřejmé, že vektory jsou označeny ši, konkrétní příklad uvádí @ignifypkou nahoře. V tom případě je určite chyba psát ten součet bez ní jako a+b. Protože neznáme apriorní dohody o značení, múže ta chyba být "jen" opomenutí s následkem zmatení pojmů. nebo vědomá záměna vektoru a jeho velikosti; špatně je to nicméně+ v každém případě.

A teď k zisku (výpočtu) správného vásledku: Jsou-li vektory a,b zadány jen graficky, jak to vypadá zde, je výsledek dán opšt jen graficky tovnoběřníkem sil . (Místo a, b si můžete kledně představit to značení se šipečkami.) Numerický výsledek múžetezískat jen tehty, máte-li vektory zadány třena souřadnicemi (pak je to prosté , konkrétní příklad uvádí @ignify), nebo jinak třeba velikostí a směrovými kosíny, pakto chce trochu víc počítaní. Rozhodně to ale nebude prostý součet velikostí, už proto ne, že by to byl kvalitativně jiný výsledek, místo vektoru byste dostal skalár.

 

111®

0x

tak to se omlouvám za omyl..

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]