Nejste přihlášen/a.
Je to správně.
Nad uhlopříčkou by opravdu mělo být napsano vektor(a) + vektor(b).
Schválně si tam dosaď třeba a=(1;5) a b=(2;7) (vyjde c = a+b = (a1+b1; a2+b2) ) a pak si spočítej ještě jednou délky a, b a c přes kosinovou větu (tj. zobecněná Pythagorova věta pro obecné (nepravoúhlé) trojúhelníky).
problé,je v přeponě trojúhelníku podle Pythagorovy věty! Takže a na druhou + b na druhou = c na druhou.
z toho plyne že c = odmocnina z a2+ b2 /2 čti na druhou/
Jáu bych se bna to zkusil poodívat obecněji.
Nejprve několik poznámek k označení. Vektor se snačí různ ě. Na obrázku je použito označení vektoru a tak že se napíše a a nad tím písmenem šipka. Jsou možná i jiná značení. Obecně každý vektor má velikost a směr, Velikost vektoru je skalár, tedy číslo, v tomto případě nezáporné. Vektor pak je , jak řečeno, veličina , která má krom velikosti ještě směr, a lze ho zadat graficky, tedy šipečkou jako na obrázku, nebo souřadnicemi, u dvourozměrného vektoru například (x,y) nebo podobně , nebo i jinak, ale tohle jsou asi základní možnosti. Co se pak označení týáče, krom toho písmenka se šipkou nad ním, lze používat například tučné písmeno: vektor v = v(x,y), nebo písmenu s pruhem nebo, pokud se tak dohodneme, prostě normální písmeno. A jak označíme velikost vektoru? Celkem bezproblémové a nepřipouštějící záměnu je pohužití svyslích čárek ("absolutní hodnota" kolem vektoru, tedy například |v|, popřípadě zdvojených ("norma"): || v ||. Krom toho lze používat (i souběžne) i jiná označení, ale mělo by být jasné (dohodnuté), co je so. Celkem konsistentní je třeba označené vektoru tučným písmem (tedy například u, v, a, b, ...) a velsikosti vektoru odpovídajícím netučnám písmenem: velikost vektoru v označíme v = |v|
V našem příkladu zdá se býti zřejmé, že vektory jsou označeny ši, konkrétní příklad uvádí @ignifypkou nahoře. V tom případě je určite chyba psát ten součet bez ní jako a+b. Protože neznáme apriorní dohody o značení, múže ta chyba být "jen" opomenutí s následkem zmatení pojmů. nebo vědomá záměna vektoru a jeho velikosti; špatně je to nicméně+ v každém případě.
A teď k zisku (výpočtu) správného vásledku: Jsou-li vektory a,b zadány jen graficky, jak to vypadá zde, je výsledek dán opšt jen graficky tovnoběřníkem sil . (Místo a, b si můžete kledně představit to značení se šipečkami.) Numerický výsledek múžetezískat jen tehty, máte-li vektory zadány třena souřadnicemi (pak je to prosté , konkrétní příklad uvádí @ignify), nebo jinak třeba velikostí a směrovými kosíny, pakto chce trochu víc počítaní. Rozhodně to ale nebude prostý součet velikostí, už proto ne, že by to byl kvalitativně jiný výsledek, místo vektoru byste dostal skalár.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.