Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Ohnisko koule - heliograf

Od: radek* odpovědí: 15 změna:

Při výletu na Milešovku jsem tam viděl heliograf a po té jsem se se svými chabými znalostmi (z kdysi fyziky) pokoušel zjistit, kde má koule ohnisko. Nějaké ohnisko mít bude, protože na tom principu heliograf funguje. V učebnicích jsem našel jen zjednodušené příklady čočky a z toho jsem to nějak nedal, vycházely mi nesmysly. Navede mne někdo?

 

 

15 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


1x

Ohniisko kulovéčočky nespočítáte jen z toho, že ta čočka je kulová; podstatný je index lomu materiálu té koule. Kdyby b yla z materiálu se stejným indeem lomi jako vzduch okolo, tak by k žádnému lomu nedocházelo (lze říci, že by ohniskouo bylo v nekonečnu).

Výhoda koule je v tom, že se chová ve všech směrech stejně. Každý směr lze pokládat za optickou osu a tak, jak se slunce pohybuje, pohybuje se i ohniskou sále ve stejné vzdálenosti, kterou si musíte spočítat dle materiílu , ale je od koule pořád stejně daleko. No a tam musíte upevnit te papír.

Teoreticky vzato by šlo změřit i empiricky

Slunce se určitě taky pohybuje, ale pokud ještě platí, že Země je kulatá tak platí i to, že Země obíhá kolem Slunce.

host

kartaginec: skvělá odpověď, žádné dohady, ale fakta a skutečné poučení. Kdybych mohl, dal bych vám bod.

delfinfa*

Jo děkuji, možná jsem měl popsat přesněji, že mi jde právě o to, jak se to určí...pokud znám index lomu (sklo 1,5-1,9) a znám průměr koule, tak nevím jak na to i když vzorce pro zakřivenou plochu čočky znám. Vycházejí mi zkrátka blbosti

Ad @colombo: oceňuji vaši věrnost Koperníkovským principům, ale ono tady nejde o kosmologickou problematiku, měl jsem samoyřejmě na mysli relativní pohyb Slonce vůči optické soustavě heliografu (Slunce je na obloze zlatým hřebem přibitý ).

 


1x

Jinak, jak upozorňuje Feynman ve svých Přednáškách z fyziky", geometrická optika je byďto velmi jednoduchá nebo velmi složitá. Tak předně klasické zobrazování pomocí paprsků jdoucích rovnoběžně s optickou osu a lomících se do ohniska,rrepektiva z ohniska se lomících do rovnoběžky s optickou osou, je docela hezounké, aale přibližné, funguje tím přesněji, čím užší je svazek paprsků. který zkoumáte ("Gaussův nitkový prostor". A podobné váhrady platí i pro výpočet ohniska. Dokonce i u kulového zrcadlka, kde se v elementárních učebnicích dočtetge, že ohnisko je v polovině mezi středem a vrcholem zrcadla, je všechno jinak; tento bod je vlastně jediný bod, ve kterém to ohnisko není. Chci tím říci, že paprsek rovnoběžný s osou se odráží vždy do bodu předtímto "ohniskem", ledaže by byl s optickou osou totožný. (Skutešné ohnisko mí de fakto jen parabolické zrcadlo, ovšem funguje jen ve vztahu k paprskům rovnoběžnýn s osou paraboly. No a u čoček je to podobné. Koule je vlastně "tlustá čočka", takže bych musel pro výpočet ohniska použít právě složitější vzoreček pro tento příklad, ovšem index lomu závisí i na frekvenci záření (chromatická vada). Takže bych se na vápočty vykašlala spokojil bych se pokusem, rezpektive u heliografu bych se podíval, kde je umístěno to záznamové medium.

Jinak když m át zadán nějaký příklad, nevzpomínám si, že bu to byl příkladtypu"spočtěte ohnisko". Spíše se zadání bude ptát na to, jak se chová obraz, je-li objekt umístěn v nějaké vzdálenosti od ohniska. Ovšem počítat skutečný objektiv tímto způsobem je možná, alespoň uy jednočoočkového, celkem jednoduché, ale vejména složené objektivy se počítají s použitám mohgutné výpočetní techniky.

delfinfa*

děkuji...moje původní myšlenka byla si ten heliograf tak trochu vyrobit (kouličku mám ) podle délky ohniska bych si udělal model a na tiskárně vytiskl kulovou plochu pro záznamové médium (samozřejmě odizolovanou)...tak holt metoda pokus omyl...svářečské sklo, zaostřím ohnisko koule a snad to nějak doměřím

 

host

0x

Ohnisko je mimo kouli - pod koulí je na kulové miskovité ploše papír, do kterého /prý, tak nám to vysvětlovali ve fyzice/ sluníčko ohniskem vypálí cestičku a podle délky cestičky se určí doba slunečního svitu.

delfinfa*

Děkuji, ale to vím, že je ohnisko mimo (tak heliograf funguje) , ale mne jde o to, jak spočítat vzdálenost ohniska od středu koule.

 

111®

0x

ohnisko je na styku koule s povrchem, takže poloměr koule?

Ne, ohnisko je mimo kouli.

111®

tak to pak pardon...

 


0x

Já bych taky řekl, že jenom v ohnisku jsou paprsky natolik soustředěné, aby dokázaly propálit papír.

Takže to ohnisko je právě v té vzdálenosti, na které je umístěn papír.

Vypočítat to přesně neumím.

 


0x

Mimochodem, v minulém tisíciletí se z upravených (zatemněných) heliografů dělala soustava pro lokalizaci atomových výbuchů. Dnes by se taky hodila ..

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]