Nejste přihlášen/a.
Učí nás, že Slunce je stálice, ale jak víme, že se nehýbe, když ostatní hmotné planety ruzně obíhají? Třeba je taky v pohybu, ale tak rychlém, že to nepostřehnem dokud postupně nevyhasne. Věříte platnosti toho výroku už hodně dávné doby? Když se naše planeta postupně otepluje, není to zkracováním vzdálenosti od slunečního záření?
Jak jste přišlel na to, že se slunce nehýbe? Samozřejmě že se hýbe, obíhá kolem středu naší galaxie. Vzdálenost Země od slunce se taky mění. Oteplování Země ale není způsobeno vzdáleností od Slunce. Mimochodem Slunce postupně v čase zvyšuje svůj vyzářený výkon. Jednoho dne prostě naši Zemi spálí, ale toho se nedožijeme my, ani naše děti... To v řádu miliard let.
Vás neučili, že Slunce je stálice? Jinak ale ten Váš výklad se mi zamlouvá A myslíte, že Slunce je jen jedno?
"Slunce je jen jedno"
Jak to myslíš? Slunce je jedna hvězda z nekonečna dalších, kterou lidi pojmenovali "Slunce".
To je ale mimořádná hvězda, žádná jiná není pro nás "životodárná", bez ní by nebylo na Zemi možno vegetovat. A jestli se pohybuje tak to přece musí mít nějaký vliv ...
Slunce dělá mnoho pohybů. Planety kolem něho je dělají taky a navíc ještě slunce obíhají.
Stálice říkají lidé hvězdám, neb se zdá, že jsou na obloze stále na jednom místě. Ovšem, to je pouhé zdání. Všechny hvězdy které vidíme dělají stejné pohyby jako slunce.
Země se snad otepluje od skončení poslední doby ledové (před 11 000 lety). Kdyby se neoteplovala, tak bychom měli pořád dobu ledovou. A CO2 máme 5x méně, než dýchali dinosauři.
Ovšem bývalo tepleji i chladněji, než dnes. Ve dvanáctém století bylo v Evropě teplo, nastal obrovský rozvoj počet obyvatel rostl geometrickou řadou. I Krkonoše zalesněné i v nejvyšších polohách. Pak se ochladilo, oteplilo.
Před třicetiletou válkou i v Čechách ovocné stromy plodily dvakrát ročně, druhá sklizeň byla na Vánoce. Pak se ochladilo, neúroda, hladomor, válka. Za Ludvíka XIV. řečeného král Slunce, byla taková zima, že v Paříži Seina zamrzala.
Před čtyřiceti lety strašili větci ochlazováním a dobou ledovou. Teď větci straší oteplováním.
Něčím se živit musí.
Myslíš vědci? Ti byli jsou a budou vymýšlet teorie dle své inteligence a zkušeností co svět bude existovat, ale hlavně jsou zajímavé i zábavné jsou všechny různící se teorie na výběr
Tak si tady čtu a nestačím žasnout!
Slunce je stálice. Ale otázkou zůstává význam tohoto slova. Tak, jak ho chápeme, je Slunce "pevným bodem", kolem kterého obíhají planety sluneční soustavy. Ovšem v globálním významu se naše "Slunce" pohybuje naší galaxií, potažmo pak vesmírem a tedy se nedá říci, že by bylo nehybné.
@slunce: Takových teorií už tady byly stovky, takže vymýšlíš jen další nesmysly. Jaký to má vliv na náš život a na naši Zemi v přiměřeném časovém horizontu? Naprosto žádný!
Jak si představit v čem se všechny ty planety pohybují/plavou? Mají schopnost se pořád vznášet/plout vesmírem jako balony vzduchem nebo jaká síla je pohání? Možná všechna žhavá Slunce rotují kolem své osy tak rychle, že jsou díky tření okolí neuhasitelná.
Satam - protože neznáme odpověď, tak jsou to nesmysly? Zkrátka mě to zajímá, tak se ptám a doufám, že se něco dozvím, i když se to nejspíš nedotkne našich momentálních životů, ale kdoví.. Házet záhady za hlavu je příliš jednoduché ...
Obávám se, že Vy netušíte ani ti, proč létají ty balóny. Astrofyzika je pro Vás asi opravdu zbytečná.
Náhodou to tuším , ale můžete klidně poučit o čemkoliv vesmírném, jste-li silný v kramflecích
Astrofyzika je pro tebe opravdu naprostým tajemstvím.
Hvězdy ani planety neplavou v ničem. Letí (z lidského hlediska) v naprosté prázdnotě jen svou setrvačností. Žádně tření není, když kolem nich není nic. Občas do toho jen zasáhne výbuch nějaké hvězdy, srážka s jiným tělesem apod. Velký význam na dění a pohyby ve vesmíru má gravitace.
Hm - to je fantastická představa, jak planety letí pořád pryč a dál do nekonečna, i Země ! ...nebo se snad všechno točí ve velkém kruhu?
Ony ty planety tak úplně pryč neletí, právě díky gravitaci. Ta je drží u hvězdy, takže ony sice letí setrvačností prázdnotou, ale létají přitom kolem své hvězdy, jako to máme v naší Sluneční soustavě. Gravitace je velmi mocná síla a její dosah je na nepředstavitelně velké vzdálenosti.
Vernon - no asi jako většina z nás smrtelníků, kdo už může dobře znát nekonečný a nesmrtelný vesmír? Mohlo by se o tom víc učit ve školách, jenže který kantor je vševěd a umí správně odpovědět na zvídavé otázky? Nakonec nikdo si nemůže být na 100% jistý znalostí skutečnosti, pouze se jen opakují názory těch, kteří to zkoumají a často si taky bohužel odporují
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.