Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
blíží se mi doba, kdy se budu muset rozhodnout pro vysokou školu (nebojte, nematuruji letos - to bych už samozřejmě asi měla jasno). Téměř od konce základní školy jsem si byla jistá, že chci být chemik, farmaceut, v jednu chvíli jsem byla dokonce "zamilovaná" do jaderné chemie. Studovala jsem (pořád studuji) přírodovědné gymnázium. Poslední rok jsem se ale našla v literatuře. Okolí kroutí hlavou, o rodičích vědcích ani nemluvě. Sama jsem dost skeptická, ze začátku jsem myslela, že mě tohle "poblouznění" hned přejde, no, nestalo se. Zkoušela jsem hledat různé fakulty, ALE. Ale už se vidím jako třicetiletá, chudá, na celej svět naštvaná učitelka češtiny na základce, v lepším případě na střední škole.
K mé otázce: Je tu někdo, kdo studoval obor (nápadně připomínající názvem) "český jazyk a literatura" a neskončil ve školství?
Kdyby mi chtěl někdo začít nadávat, na jakou blbost se to ptám, či snad o jaké blbosti to vůbec přemýšlím, věřte, že mám někdy sama stejný pocit, momentálně jsem úplně a upřímně bezradná a podobná slova si poměrně často vyslechnu naživo, není jich tedy třeba.
Díky za Váš čas.
Učitelé češtiny patřili u mě vždy k těm nejoblíbenějším a rád na ně vzpomínám. Byli totiž na rozdíl od ostatních tak nějak normální. Myslím, že když tu práci budete dělat zaníceně a s láskou, neskončíte jako chudá nabručená úča.
@ringo Děkuji za povzbudivá slova.
Což o to, mě by to i bavilo, bojím se ale, jestli bych ustála třicet znuděných a otrávených obličejů. Někdy se kdejaké té "nabručené úče" ani nedivím. Musí to být strašně frustrující a vrazit pubertákovi místo mobilu do ruky knihu asi fakt nejde. Nedejbože ho nutit k větné syntaxi nebo oblíbené úvaze "co tím chtěl básník říci". To by byl jeden strašák. Ten druhý, mnohem děsivější, je již zmíněný pohled okolí, uznejte - v rodině, která se hemží doktory, fyziky a jinými matfyzáky - ahojky, já jsem učitelka češtiny. A až mě doběhne první strašák, "my ti to říkali" budu mít na talíři k snídani, obědu i večeři.
Češtinu jsem studovala na peďáku. Pak 5 let učila a teď 5. rokem učím jazyky jako OSVČ. Ze školy jsem odešla těsně před tím, než se ze mě stala ta nabručená úča. Zotavená se bohužel nekoná...
Za prvé, pokud chcete učit literaturu, běžte na učitelství pro střední školy. Na ZŠ se literatura bere spíš okrajově (většinou 1 hodina týdně) a rozhodně to není stylem "Co asi chtěl básník říci". Úkolem ZŠ v literatuře je probudit v dětech lásku ke čtení, ukázat jim, co jim četba může dát. Ale jak sama už víte, bude to těžké. Nicméně můžu potvrdit, že hodiny literatury (neodučila jsem moc, bohužel na mě ve školách vždycky čekala spíš angličtina...) jsou na češtině to nejkrásnější, i když uvnitř sama sebe jsem spíš přívrženec mluvnice.
Musím Vám ale k tomu říct jedno: Vám učarovala literatura. Té se lze věnovat jakkoliv ve volném čase. Studium, na které se chystáte jít, to je vzdálené tomu, co je předmětem Vaší vášně. To, co se chystáte dělat, je práce s dětmi. Studia literatury určitě na VŠ bude hodně (na to, že jsem studovala 2. stupeň, jsme měli literatury - pouze české! - neskutečné množsví), ale v práci o ni téměř nezavadíte. A když ano, tak na 45 minut týdně, během kterých stihnete jeden kratoučký text, 4 otázky a kratoučký přehled o autorovi. Ale ano, i přes tohle miniaturní množství obsahu dáváte dětem cit pro estetiku, vedete je k morálním hodnotám, naplňujete jejich duše po citové stránce. Můžete s nimi vést dialog, argumentovat, polemizovat o věcech, oni mohou vyjádřit svůj názor... na to moc místa (času) v jiných předmětech není.
Potvrzuji slova Naufrago. Z devadesáti procent z Vás bude úča. Dcera je češtinářka na střední škole a že by se opájela libozvučnými verši, to vůbec. Má to s historií a angličtinou a ve čtyřiceti je vycucaná. Válčí se študákama, s vedením.. Opravuje a připravuje se po nocích, připravuje na zkoušky, chystá projekty, soutěže. Studium bylo náročné, zdaleka nejde jen o literaturu.Tam je plno jazykovědných disciplin, jako morfologie, syntax, vývoj jazyka,... Nechte si literaturu jako koníčka. Nebo volte knihovnictví, ale tam si asi moc nevyděláte.
Akorát varování, že obor Český jazyk a literatura na tuzemských filozofických fakultách zahrnuje studium JEN české literatury, světová se neprobírá vůbec. Jinak já bych doporučil najít si, kdy se konají přednášky z té literatury na nějaké filozofické fakultě a jít se tam podívat. Málokdo ví, že přednášky jsou veřejně přístupné, takže stačí je přijít, sednout si a poslouchat. Pak uvidíš, jak by tě to samotnou bavilo. Jinak s diplomem z bohemistiky se dá pracovat i v nakladatelstvích.
Dobrý den. A co si myslíte, že s vystudovanou češtinou a literaturou budete moci dělat kromě učení dětí? Ještě tak redaktorku v novinách. Na víc to nevidím. Znám jednu, co tento obor studovala a ve školství skončila...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.