Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Počet zubů - Planetová převodovka

Od: planetovka odpovědí: 3 změna:

Dobrý den,

mám zadanou šestistupňovou planetovou převodovku u které znám její převodové poměry (Allison 1000 duramaxhub.com/... Vím, že se skládá ze tří sad kotoučů. Znám také vzorce, které musí splňovat počet zubů kol:

R = 2P + S

Kde R je počet zubů korunového kola, P je počet zubů satelitních kol a S je počet zubů centrálního kola.

Zároveň také vím že centrální kolo (Sun Gear) jedné z těch tří sad má 49 zubů, to se mi podařilo dohledat. Víc ale nevím...

Moje otázka zní, jak můžu spočítat počet zubů v jednotlivých kotoučích tak, abych dosáhl požadovaných převodových poměrů? Nebo jsou všechny tři kotouče co se počtu zubů týče stejné?

Věděl by někdo jak na to?

Děkuji mnohokrát

 

 

3 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


2x

No, tak to nemas uplne jednoduchou ulohu.

1) R = 2P + S vychazi z geometrie epicyklicke prevodovky a musi byt tedy vzdy splneno. To te ale zaroven pomuze pri urceni poctu zubu jednotlivych clenu. Musis mit ale dvoje vstupni data, aby si dopocetl treti. Tedy napr. dvoje pocty zubu, nebo pocet zubu a prevodovy pomer. A to pro kazdy planetovy stupen. Jinak se nepohnes.

Ze by vsechny tri stupne byli obecne stejne je nepravdepodobne a u Allison 1000 tomu tak take neni. Vice o teto prevodovce na konci.

2) Vsuvka:

Analyzovat prevodovku se seriove zapojenymi planetovymi stupni neni obtizne a nize ukazi jak na to. Co je ale extremne obtizne je snazit se analyzovat prevodovku s paralelne zapojenymi stupni, pripadne takovou prevodovku syntetizovat. Take proto existovali dlouha desetileti pouze 3-4 stupnove automaty s par zakladnimi architekturami a teprve rozvoj modernich technologii umoznil komplikovane syntezy 6, 8, 9 atd. stupnovych automatu za pomoci teorie grafu a pod.

Podobna zapojeni je prakticky nemozne jen si predstavit, co se jak toci, natoz cokoliv rucne spocitat a litoval bych kazdeho, kdo by to dostal za ukol.

3) Jak tedy spocitat epicyklickou prevodovku:

Existuji tzv. Willisovy formule, ktere vychazeji z jednoducheho principu stejne obvodove rychlosti na spoluzabirajicich kolech. Pomoci nich sme schopni spocitat jednotlive prevodove pomery, otacky a zatizeni vsech clenu prevodovky.

V praxi jde ale o netrivialni vypocet mnoha rovnic s mnoha neznamymi, realizovatelny nejlepe pomoci maticoveho poctu a pocitace. Tim se zde zabyvat nebudu, rovnice si lze konec koncu dohledat na Wikipedii.

Pro zakladni prakticke pocty existuje mnohem jednodussi reseni, diky nemuz sme schopni spocitat prevodovy pomer mezi vstupem a vystupem planetoveho stupne. Jedine omezeni je, ze toto reseni nelze pouzit pro Ravigneaux.

Jak tedy na to:

Postupuje se pomoci tzv. zakladniho prevodu planetove prevodovky, coz je prevod z centralniho kola (p) na korunu (k) pri zastavenem unaseci (r):

ipkr=(zk/zp)*(-1)j, kde zk a zp jsou pocty zubu centralniho kola a koruny a j je pocet vnejsich zaberu ( u jednoducheho planetoveho stupne je j=1)

A jak se s tim pracuje:

Chceme-li zmenit vstupy a vystupy, musime zmenit umisteni indexu p, k a r a tim i tvar rovnice:

Napr.:

ikpr... prevod z koruny na centralni kolo pri zastavenem unaseci

ikrp... prevod z koruny na unasec pri zastavenem centralnim kole

atd.

A jak menit rovnici:

Plati, ze pri vzajemnem prohozeni dolnich indexu provedeme 1/ipkr

a pri vzajemnem prohozeni horniho a zadniho dolniho indexu provedeme 1-ipkr

Prohodit vzajemne horni a predni dolni index primo nelze. Musi se postupne pres dva vyse napsane postupy.

Priklad:

Chceme prevod irpk

irpk=1/iprk=1/(1-ipkr)...v prvnim kroce jsem prohodil oba dolni indexy a pak jsem prohodil horni a zadni dolni index.

Tedy prevod z unasece na centralni kolo pri zastavene korune je 1/(1-(zk/zp)*(-1)j)

A to je cela veda. Jednoduchy zpusob, jak analyzovat jednoduchou planetovou prevodovku.

3) Pro uplnost:

Pri navrhu, pripadne jako kontrola pri analyze, zda mame vypocty spravne, je vhodne (nutne) provest tez kontrolu smontovatelnosti - ze nam zuby vsech kol budou do sebe zapadat pri pevne danem umisteni satelitu, ktere je dano unasecem)

Kontrola vychazi z podminky smontovatelnosti:

pro ipkr<0...(zk+zp)/n= cele cislo, kde n je pocet satelitu

pro ipkr>0...(zk-zp)/n= cele cislo

4) Allison 1000:

Zajimalo by mne, kde a od koho si takovouto ulohu dostal, kdyz o te prevodove vubec nic nevis.

Centralni kolo prvniho stupne ma 61 zubu, druheho 57 a tretiho 53. 49 nema ani jedno. Kde si k te informaci prisel?

Ja to mam z benchmarku, na ktery zrovna ted koukam. Mam tu pred sebou i prevodove stupne jak celkove (bezne dohledatelne hodnoty), tak i jednotlivych planetovych stupnu.

Psat je tu ale (minimalne hned ted) nebudu. Jednak je to tvuj ukol a jednak jde o know-how.

Prvne napis, jak si k takoveto uloze prisel a co ses schopny vubec spocitat - zda ma smysl zde ztracet cas.

planetovka

Mnohokrát děkuji za skutečně vyčerpávající odpověď.

Jedná se o projekt do školy, máme udělat prakticky libovolnou úlohu týkající se počítačového modelování kinematiky a dynamiky nebo nějakou modální analýzu Multi Body Systému v prostředí Matlab/Simulink, MSC Adams nebo ANSYS (jak říkám zadání je prakticky libovolné). No a když jsem přemýšlel o svém zadání, prohledával jsem YouTube a narazil jsem na video o planetovkách, napadlo mě, že bych udělal model této převodovky a změřil bych vstupní a výstupní obvodové rychlosti, s pomocí kterých bych porovnal převodové stupně s těmi, které jsou v odkazu z mojí otázky.

Jestliže se ale, jak píšete, jedná o složitou úlohu a podrobnější parametry převodovky se nedají z důvodu know-how dohledat (i když se samozřejmě nemusí jednat přímo o Allison 1000, o té mluvili ve videu, které jsem našel). Tak zkrátka budu muset vymyslet něco jednoduššího. (Ten projekt nemá být nic, na čem bych strávil celý semestr s nejistým výsledkem...)

Ještě jednou ale děkuji za podrobnou odpověď

 


0x

Zajimave, ze je zadani takove neurcite se znacne sirokym vyberem. Kazdopadne na kompletni prevodovku bych se vyprdl a na AT obvzlast.

Udelal bych skolni klasiku. Automobilovou napravu nebo vacku s ventilem.

A muzes na to pouzit vsechny tri systemy. V adamsu vyresis kinematiku, v simulinku naladis pruzinu a tlumic a v ansysu sjedes modalku.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]