Nejste přihlášen/a.
Zdravím, potřebovala bych radu. Máme úkol do školy a at hledám kde hledám, nikde nic. Ani v učebnici ani na internetu. Spolužáci také neví. Kdybyste něco věděli, tak prosím napište do komentářů. Já vím jen nějaké lehké věci jako hrábě, vidle,... Kdybyste znali něco, kde bych to mohla najít, posím řekněte mi to. Fakt nevím. Děkuju
Hrábě, srpy, kosy travní a s hrabicí, vidle senné, hnojné a další, plácačky na hnůj, roubíky, cepy, motyky, rozsívky, koše, nůše, žebřiňáky, káry, trakaře...
@anone - No, děkuju že jste se aspoň podívali.
No - někteří se ani dívat nepotřebují
Vy to máte za úkol a ono to není ani v učebnici ani na netu?
Alespoň nelži,lemro líná
Tak studuj : cs.wikipedia.org/...
No, děkuju že jste se aspoň podívali. Nic proti, ale koukala jsem se namnoho stránek, dokonce i když tam někdo dával nějaké presentace adokumenty, nic jsem nenašla. Takové urážky si nenechám líbit, když to není pravda, mám samé jedničky, učím se. Jen to prostě nemohu najít, tak bych chtěla poradit. Jo a na wikpedii hledá každý člověk a učitelé to nemají rádi. Ale i na ni jsme se podívala a jestli jste s nevšimli tam také nic není o těchto nástrojích. Facebook nemám ikdyž bych jej mohla mít. Je zbytečný. Takže neodsuzujte člověka, dokud ho nepoznáte...
Děkuji z Krumlova nejsem, takže mě ta nenapadlo. Ale děkuji ale nic jsem z toho nevyčetla jen o historii a já bych potřebovala vědět ak se jmenují..
Najdi si to v učebnici
Shodou okolností doučuji také takové líné existence jako jsi ty a v učebnicích mají vše .
Tvrdí mi to stejné jako Ty...
Ani já nejsem z Krumlova, jen jsem se stredy Googla zeptal na zemědělské nářadí 18.století.
Jenže na Vaši otázku není úplně přesná odpověď - i ta naše pidizemička měla tehdy výrazné rozdíly v úrovni zemědělství - byly tu úrodné a bohaté kraje, ale taky podhorské a kopaničářské oblasti, kde se hospodařilo podstatně skromněji.
Takže tomu taky odpovídalo vybavení zemědělců a úroveň mechanizace kterou používali
Pokud tedy chcete konkrétní názvy používaného nářadí, zkuste pohledat třeba tady a něco z toho si vybrat
Děkuju, přeně tot mi také vyskočilo, projela jsem to celé ale byly to spíše i ze současné doby a doby kamenné. Z obrázku tam byly jen hrábě a ještě něco ale to jsem věděla. Pro ten minulý komentář tak nechápu, co jste za lidi. Já jen napíšu, že jsem hledala už dlouho anemužu jich moc najít. Jestli ve vaší škole jsou hloupé děti, tak to je vaše věc a my jsme slušné gymnázium. Jestli máte učebnici Fraus 8.ročník dějepisu, tak se podívejte a o tomto tam nic není, nebot tento list není z této učebnice. Prosím, není hezké, když někoho urážíte, když on pouze chce radu, protže nemůže něco najít.
Nemusíš se hned čílit - nejsem si vědom toho, že bych Tě urážel. Chápu, že jestliže vás učí podle Frause, tak je to hodně blbý, horší učebnice snad neexistují.
Tak to zkusme takto - v 18. století neexistovaly parní stroje, natož spalovací motory, proto zemědělství bylo založeno na lidské práci, evtl nekdy usnadněné prací dobytka či koní. Oralo se primitivními pluhy (ruchadlo vymysleli až v 19.století) existovaly už brány za potah, ale selo se ručně. Stejně tak sklizeň probíhala ručně - sekalo se kosou s oním obloukem - viz předchozí link, pak se obilí vázalo do snopů, dovezlo se to do stodol a cepy to vymlátili
Podobně to bylo i v jiných oborů zemědělství - ruční nářadí - tedy motyky, hrábě, rýče . Ale jak jsem už psal - nedá se to pojmout povšechně, byly zcela jiné podmínky než dnes - zemědělství bylo poplatné oblasti, možnostem atd.
V 18. stol. začala v západní Evropě průmyslová revoluce a objevily se i některé nové zemědělské stroje (secí stroj a mlátička). Běžní lidé se ovšem k těmto vynálezům nedostali. V zemědělství u nás, tj. v českých zemích, pomalu dobíhalo orací rádlo (takřka pravěký nástroj), jinak se používaly pluhy, které ovšem vypadaly jinak než ty dnešní - najdi si tzv. josefský pluh, kterým oral Josef II. při návštěvě Slavíkovic. Ostatní polní nářadí snad znáš.
Vzhledem k tomu, že bratranci Veverkové vynalezli svůj pluh zvaný ruchalo a vyorali první brázdu v Rybitví 1827, tedy v 19, století, byly to tedy předchůdci tvarov/..., rovná radlice, nebo primitivní hák.
K čištění pluhu už Přemyslo Oráč pou/... a ta se používala jistě až do doby ruchadla bratranců Veverkových.
Na vyorávání se ještě nepoužíval rotační vyorávač "čert", brambory (zemáky, erteple) se vykopávaly motykou a dávaly do koše a odnášely se v koších na kraj pole. Koše jsou známé už několik tisíc let, používají se dodnes.
Polní nářadí vám tu už popsali předchozí rádcové, snad jenom malé doplnění - na smáčení brousku na broušení kosy nebo srpu se používala nádobka z dutého volského zavěšená na opasku a naplněná vodou, ve které brousek byl hned po ruce.
Další maličkost byla polní pícka, kterou si zemědělci narychlo vyhrábli do země, zatopili pár větvičkami, položili kameninový pekáček s jídlem, pokud ho měli, a mohli si jídlo ohřát (ještě to uměly naše prababičky, dnes to neznají ani v muzeu, i když se pozůstatky polních pícek občas ještě někde, kde se neoralo, najdou. Na pití si s sebou na pole brali džbánek s vodou, na jídlo kousek chleba s tvarohem nebo sýrem.
Ve stodolách nechyběly cepy na mlácení obilí, ze kterého vypadlo na zem zrní a zbylá sláma se cpala do slamníků (na spaní) nebo se dávala pod dobytek.
Podívejte se na obrázek ženců obilí, jakou mají kosu. Kosa na trávu vypadá tak, jak ji známe, kosa na obilí má navíc zaoblený rám z rákosu nebo pružné větve, s výplní, aby posečené obilí pěkně lehalo a lépe se pak dávalo do snopů.
Také se vypalovala tráva a v 18. století lidé neměli sirky ani zápalky, ale křesadlo a troud, do kterého se zachytila jiskra a od ní zapálila tráva a větvičky.
Poznámka: kliknutím na podtržený odkaz se otevře nová stránka s odkazem
" ... nádobka z dutého volského rohu zavěšená..."(vypadlo mi slovo rohu),
Volské nebo kravské rohy jsou opravdu duté, nebo se spíš dají snadno vydloubat, udělat na něj poutko, naplnit vodou, zavěsit na opasek, a dát do něj brousek. Občas se brousek vyndal už mokrý a kosa nebo srp se mohl přebrousit, znovu vložit do nádobky, protože kdyby se položil na mez, musel by se pro něj sekáč vracet a třeba by ho už nenašel...
jedubabicka: díky za správný pojem.
Ještě jedno zařízení bylo na pole - lejta, nebo léta ( dřevěná ležatá káď nebo bečka postavená na vozíku na vyvážení fekálií na pole) a šoufek - kbelíček na tyči, kterým se fekálie nabíraly z hnojiště nebo z jímky, později žumpy. senkruvny /senkrouny, apod./.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.