Nejste přihlášen/a.
a)
posuvna pohybova energie se spocte jako 1/2*m*v^2. Nezalezi tedy na rozmerech ani rozlozeni hmotnosti, ale pouze na celkove hmotnosti a rychlosti pohybu. Energie jsou stejne.
b)
rotacni pohybova energie se spocte jako 1/2*I*w^2, kde I je moment setrvacnosti a w je uhlova rychlost. Pri stejne hmotnosti a stejnych rozmerech je logicke, ze duty valec bude mit veskerou hmotu rozlozenou po obvodu (nezalezi pri tom na materialovych vlastnostech - hustote, postacuje informace o rozmerech a hmotnosti). Bude mit tedy vetsi moment setrvacnosti a bude mit proto vetsi pohybovou energii.
c)
valce maji zaroven rotacni i pohybovou energii, ktere se scitaji. Duty valec bude mit logicky celkovou pohybovou energii vetsi, nez valec plny - plyne to z predchozich dvou zjisteni.
Matematicky by se to vyjadrilo jako v^2*(m/2+2*I/d^2). Je videt, ze rozhodoujici faktor v tomto pripade je prave moment setrvacnosti (I), pac bylo stanoveno, ze hmotnost (m), rozmery (d) a rychlost (v) jsou stejne. A teleso, ktere ma hmotnost rozlozenou po obvode ma VZDY vetsi moment setrvacnosti, nez obdobne teleso s hmotnosti rozlozenou rovnomerne po celem prurezu.
Tohle je vskutku vyčerpávající odpověď.Já jsem slova "moment setrvačnosti" nepoužil, je schovaný v tom rozložení hmoty a s tím související různé obvodové rychlosti při stejné úhlové. Nicméně stále mne trápí to zadání "stejné rozměry". To mi přijde stejné, jako vyšetřovat kouli a krychli o stejných rozměrech. (Yo se ovšem netýká axusovy odpovědi, ale samotného zadání.)
kartaginec : Rozměry válce jsou dány poloměrem ( průměrem) a výškou at ná válec díru nebo ne. To pro zadání úkolu není podstatné. Mají stejné rozměry a různou hmotnost! Holt jsou vyrobeny každej z jiného materiálu.
Jedině tak lze zadání rozumně interpretovat, ale dobře to není. Válec je válec a dutý válec je dutý válec, zrovna jako kruh je kruh a ne mezikruží. A zvětlost dutého válce při daném zadání není podstatná, ale kdyby zadání znělu nějak jako "spočtěte kinetickou energii...", už by podstatná byla. (A to nemluvím ani o tom, že tak důležitá vlastnost, jako je - zřejmě mlčky předpokládaná- homogenita, není vůbec zmíněna.)
Žádný...oba mají stejnou ( velikost kinetické energie závisí na hmotnosti a rychlosti tělesa )
No já na to nejprve kouknul jen zběžně. Při podrobnějším pohledu je ta úloha vnitřně rozporná, protože dutý válec nemůže mít stejně rozměrry jako plný (llný má průměr díry 0, dutý ho má nenulový) a ta podmínka stejných hmotností taky nějak nehraje s těmi stejnými rozměry, tedy přinejmenším je to nejasné. Možná by se to dalo chápat tak, že "vnějšíů rozměry jsou stejné, ale v tom dutém je vyvrtaná díra, takže musí být z těžšího materiálu. Ale jasné to není.
No a co se rychlostí týče: příklad a) je jasný, oba válce mají stejnou rychlost a tuhle rychlost má každý jejichkousek, takže kinetickou energii mají stejnou. V příkladě b) to je ovšem jinak, každý kousek má jinou rychlost, ty vzdákenější od osy rotace ji mají větší, a teď je otázka, jak je hmota rozložena. Já si původně představoval, že válce mají stejnou výšku ten dutý má větší vnější průměr, takže ov´bvodová rychlost je větší. Ovšem tvrzení"mají stejné rozměry" to naprosto mate, pokud je to tak, jak jsem navrhoval, je sice obvodová rychlost stejná, ale je tam více hmoty. Ale nejprve bych prosil upřesnit zadání.
A ten třetí případ c) jsem původně nebral v ůvahu, prostě jsem na něj pozapomněl, ale stejně je to nějak tak jako u b)... rychlosti nebo hmota, podle zadání, jsou rozděleny jinak. (V podtatě se ten válec v každém okamžiku otáři kolem bodu dotyku.)
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.