Nejste přihlášen/a.
Zkuste začít konstatováním, že 1 litr vody má hmotnost za běžných podmínek 1 kg, čili máte hmotnost m. Dále se podívejte na c vody, to najdete v tabulkách.
Ještě se podívejte na teplo vyvíjené vařičem, výkon máte ve wattech a čas v minutách. Ve škole vám říkali, že jeden Joule je wattsekunda, to použijete. Máte 1000 W a čas 5 minut převedete na sekundy, a vynásobením máte wattsekundy, což je i v joulech. 1 J = 1 Ws. No a pak ještě započítáte účinnost, protože se výkon rozdělí nejen na ohřátí vody, ale také konvice, která je ze začátku také studená a také na ohřátí vzduchu v okolí, takže to paní učitelka zadala zjednodušeně jako účinnost jenom 85%.
No a pak tento výpočet použijte i k předchozí úvaze, že 1 litr vody váží 1 kg, a pak se v tom objeví změna teploty z výchozí teploty 20°C na vyšší teplotu, atd..
∆t=P*η*t/m*c, P = 1000W, η = 0,85 (85%), t = 300 s (5 minut), m = 1 kg (1 l vody), c = 4180 J.kg-1.K-1 (měrná tepelná kapacita vody)
Teplotní rozdíl vyjde 61 K, celková teplota, na kterou se ohřeje voda, je tedy v té stupidní Celsiově stupnici, ve které musíš napsat odpověď, abys ji měl dobře, 20 + 61 = 81°C.
Samozřejmě fyzikálně správná je až Kelvinova stupnice, ale to vám ve škole nikdo neřekne.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.