Nejste přihlášen/a.
Druhý (zakroužkovaný) příklad j jednoduchý, odečítá se menší úhel od většího, odečítané stupně, minut i vteřiny jsou menší než u úhlu, ze kterého se odečítá.
U prvního příkladu se vždy musí půjčit od vyššího řádu a tak se to posouvá. Osm a osm je šestnáct, píšeme 8 a pamatujeme si jedničku. Jedna a dvě jsou tři a kolik je jedna nejde, tak počítáme tři a kolik je jedenáct (půjčili jsme si z minut). Je to 8 a pamtujeme si jedničku. Tu použijeme u minut.Jedna a sedm je osm a kolik je patnáct? A sedm, píšeme 7 a pamatujeme si jedničku. Jedna a tři jsou čtyři a kolik je dvanáct? (půjčili jsme si ze stupňú). A osm je dvanáct, píšeme 8 a pamatujeme si jedničku půjčenou na to, abychom místo dvojky měli dvanáct. Atd...
Tohle je jenom počítání, další věc je převod vteřin na minuty, minut na stupně, atd, ale to už je maličkost.
(pokud jsem to nezvoral, tohle jsem snad nikdy v životě nepotřeboval počítat)
Druhý příklad je samozřejmě upravený původní, předchozí, aby se to lépe počítalo a nemuselo se to řešit z hlavy, jak jsem to zdlouhavě popisoval..
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.