Nejste přihlášen/a.
Máš to celkem srovnané. Nedá se tomu přehledu co vytknout. Teď už záleží jen na Tobě, co je pro Tebe priorita.
Jsou děti, u kterých je jaksi jasné, že směřují k profesím, které nelze vykonávat bez VŠ. Nejde vůbec jen o znalosti, dovednosti a prospěch na ZŠ. Jsou to prostě "učenci" už od malička, zajímají se o vícero oborů a nebo o jeden/dva obory do hloubky, ale většinou spíš teoreticky. A pak jsou tací, kteří si nejsou jisti, zda by chtěli na VŠ, tak raději zvolí odbornou střední školu takového zaměření, které jim vyhovuje. Pokud si chtějí nechat otevřená vrátka, aby po SŠ mohli na VŠ, vždy jim doporučuji, aby tu školu dělali s velkým nasazením. Mozek je jako sval, musí se trénovat, aby zůstal v kondici. Tuto funkci právě gympl plní velice dobře, člověk se musí učit i to, co nechce, získává vytrvalost, překonává sám sebe. Na odborné SŠ se člověk tak často a tak moc překonávat nemusí. Je v tom i trénink vůle, schopnosti se zapřít a nějak se to naučit. Na VŠ se to fakt hodí
I na odborné SŠ se člověk musí překonávat. Já jsem například celou vysokoškolskou matiku měla naučenou už ze své SŠ.
Je to jako všude - jsou dobré a špatné SŠ a jsou dobré i špatné gymply - na špatných se člověk může flákat a má dvojky a trojky, na dobrých se učí jak šroubek a občas je i za tu trojku vděčný.
Skoro jste to tak napsala: Na odborné SŠ se člověk tak často a tak moc překonávat nemusí.
A já si myslím, že je to naopak - na odborné SŠ se člověk dozví tolik nových věcí, o kterých do té doby ani neslyšel... Kdežto na gymplu se vlastně hlavně rozšiřují znalosti, které už člověk ví ze základky.
Jestli se učíš dobře a přitom vůbec nemáš představu, co bys chtěla dělat, tak gympl. Dá ti další 3 roky na rozmyšlení a najití si svého místa na světě. Nemusíš pak jít přímo na VŠ, jsou i VOŠ a různé kurzy.
Na druhou stranu máš pravdu v tom, že po gymplu vlastně nic moc neumíš. S tím zapomínáním kvanta učiva - to je vlastně jen na tobě, člověk obvykle zapomíná to, co ho nebaví. Nejsem si jistá, jak moc se ti povede mít všeobecný přehled při samostudiu doma. Chtě nechtě se člověk přece jen při výběru své volné zábavy zaměřuje hlavně na to, co je mu milé.
Jinak řečeno: Jestli máš nějaký oblíbený předmět, koníček nebo prostě cokoliv, o čem si myslíš, že by tě to mohlo bavit dost dlouho, tak do toho jdi - najdi si takovou střední školu, která se na to alespoň částečně zaměřuje. Pokud nic takového nemáš, tak gympl je jistota.
tak taky záleží na tom, o jaké VŠ uvažujete. třeba nejstarší chodí na střední chemickou a už na dni otevřených dveří nám učitelé říkali (a v průběhu studia opětovně zdůraznili), že sice není problém, aby jejich studenti pokročovali na vysoký chemický, nicméně že vyučující na vysoký počítají s gymnazijními znalostmi, na které bude učivo od počátku navazovat a které oni mít nebudou, takže budou muset přípravě na přijímačky a i studiu zejména v prvním ročníku vysoký věnovat daleko větší úsilí, aby dohnali gymnazisty. obdobně jsem měla kolegyni, která ze střední zdrávky chtěla jít na vysokou na sestru a taky se na první pokus nedostala a vlastně rok do dalších přijímaček strávila tím, že nakoupila gymnazijní učebnice a chodila na vysokou na přípravku, aby se doučila, co holky z gymplu už uměly. protože u přijímaček nikoho nezajímalo, že má z ošetřovatelství odborných teoretických i praktických znalostí víc, než gymnazisti, protože k přijetí potřebovala umět všeobecný základ, který zas ale oni na zdrávce neměli do potřebné hloubky. ale třeba zase mladší holka nastupuje na střední ekologickou a když jsem namátkou koukala, v jakých oborech může případně pokračovat, tak mi přišlo, že to jsou často takové obory, na jaké se dá jít prakticky z jakékoli SŠ bez nějakého znevýhodnění (ale to je můj prvotní letní dojem, koukala jsem na to jenom tak zběžně).
ta kolegyně? jj, rok chodila do práce + do přípravky na VŠ a další rok se dostala. o volnějších nočních se vždycky šrotila, měla biologii z gymplu + skripta a poznámky z přípravky. ale fakt je ten, že ona chtěla na Karlovku, na nějakou obyč školu by možná až tolik úsilí vynakládat nemusela. jako já neříkám, že odborné SŠ jsou špatné, konečně, moje dvě starší děti jsou taky na odborných SŠ. ale na druhou stranu pokud někdo už předem uvažuje o VŠ, tak gympl nebo odborné lyceum je výhoda, protože potom k přijímačkám nebo v prváku nemusí tolik dohánět. ono se to nezdá, ale když se člověk v jednom roce musí učit na maturitu a zároveň z jiných učebnic připravovat k přijímačkám, tak to celkem vyžaduje sebekázeň
@lesi2311: Já jsem taky chodila na chemárnu - Pardubice, pak jsem šla na VŠCHT (ano, tehdy nebyly příjimačky). Ale chci říct hlavně to, že jsem oproti gymnazistům měla strašně velkou výhodu v praxi - věděla jsem, co v laborkách dělám. No a i když mě všichni stresovali, jak bude hrozná matika, tak novinka pro mě byla jen teorie, ale vše, co se probíralo na střední, bylo znovu probíráno na VŠ - s těmi teoretickými znalostmi, ale počítání pro mě bylo opravdu jen připomenutí střední. No a ještě ve druháku jsem těžila ze znalostí ze střední - chemie se probírají postupně a analytiku jsme měli až ve 4. semestru. Naopak hodně gymnazistů nezvládlo první ročník jen z toho důvodu, že na ně byla moc kombinace anorganické chemie (pro mě žádná novinka) a spousta teorie v matice.
mysko, nevím, praktickou zkušenost nemám a holka sice chce jít na VŠ, ale úplně mimo studovaný obor. vycházím jenom z toho, co nám říkali na SŠ - oni jsou odborná škola, ne přípravka na VŠ a zejména matiku mají proti gymplu osekanou. jejich studenti nemívají problém se na odbornou VŠ dostat, ale pokud se chtějí udržet, musí si máknout a učit se matiku i nad rámec učiva, protože v prváku na vysoký se bude navazovat na to, co se učili gymnazisti, což je víc, než kolik se budou učit oni. i když tedy naposledy nám to říkali v souvislosti s možností přihlásit se do nepovinných seminářů matiky, ve které by se dohánělo učivo gymnazistů, nad rámec učebního plánu jejich SŠ.
jako určitě jde přihlásit se na VŠ i z jiné školy než gymplu. akorát je potřeba počítat s tím, že si člověk většinou bude muset víc máknout a doplnit si znalosti.
"Když chci na VŠ, mám k temu předpoklady, tak si vyberu VŠ, která mě bude bavit a měla bych ji zvládnou i z ucnaku s nastavbou."
- hahaha. A nechtěla bys jít na VŠ už ze základky? Na co se zdržovat nějakou střední školou? Však když máš k tomu předpoklady, tak to dáš levou zadní
"Jestli jde o všeobecný přehled, tak by bylo užitečnější si číst sama doma, protože se na gymplu naučím na test kvantum učiva, která stejně zapomenu a budu se muset zaměřit na něco jiného..."
- tak jestli máš takovou sebekázeň, že dokážeš po příchodu ze školy ještě doma sedět do večera nad čtením a samostudiem dalších (mnohdy nezáživných) věcí, abys měla všeobecný přehled srovnatelný s tím, co se naučí studenti gymnázia ve škole, tak to pak ano.
Holka, ty máš tedy dost nereálné představy. Ale vyber si, co chceš, a jdi tam, kam tě srdce táhe
Na gymnázium nechoď. Nic ti to nedá a že tě to naučí se učit je jen mýtus. Všeobecný přehled má každý zvidavy člověk nehledě na to jestli má gympl nebo ne. Určitě bych si vybral odbornou školu a to ti říkám jako bývalý student gymnázia a současný vysokoškolák, který má oproti lidem ze SŠ co dohanet...
Muj nazor. Na gympl bych sel asi v pripade, ze
a) nemas jeste ani tuseni, cim by si se chtela v budoucnosti zabyvat, nebo
b) pokud mas tuseni, ze by si pak chtela jit treba na medicinu, prava, pajdak, fylosofii, socialni studia a podobne pseudo obory. (a mozna matfyz, to ale nedokazu posoudit).
V jakemkoliv jinem pripade bych volil spise odbornou skolu.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.