Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Jak se správně rozhodnout?Střední škola

Od: drobek123* odpovědí: 2 změna:

Dobrý den, přihlášku na střední školu jsem sice už podal a byl jsem přijat, ale nejsem si jist s výběrem. Nakonec jsem zvolil učební obor, i když si myslím, že maturitní obor bych zvládl. Na ZŠ mi nikdy nedělala větší problém čeština, matematika, fyzika, zeměpis, dějepis a docela mě tyto předměty i bavily. Horší to bylo s chemií a cizími jazyky, anglicky rozumím, ale není to žádná sláva, a když mám začít mluvit, tak skoro nic neřeknu. Podobně to je s němčinou, vůbec mi nesedla a nebaví mě, napadlo mě, že bych mohl na SŠ zkusit jiný jazyk, například ruštinu. Takže když si to celé dám dohromady, tak je to velmi složité, na gymnázium bych neměl, kvůli jazykům. Nebo Obcodní Akademie, je tam hodně matematiky, sice ji zvládám, ale bojím se, že na vyšší úrovni bych měl problém, s jazyky by to bylo nejspíš stejné. Podobné to je u Průmyslových škol, velký důraz se klade na matematiku, jazyky a fyziku, i když s fyzikou nemám větší problémy. Řekl bych, že ideální škola pro mě neexistuje, mám tak trochu ke každému předmětu, baví mě hodně sport, vyloženě vysněné povolání jsem nikdy neměl, manuálně zručný též jsem. V hledáčku jsem měl obory Autotronik, Mechanik Seřizovač, Elektrikář-Silnoproud, Obraběč kovů, Sociální činnost, Logistické služby, Cestovní ruch, Mechanik strojů a zařízení. Jak vydíte, jsou to obory z různých odvětví, takže to rozhodnutí je opravdu těžké. Vždy mě například fascinovala práce na úřadě, u vydávání a zařizování cestovních pasů a občanských průkazů,střední škola na něco takého by nejspíš obchodka, ale jak jsem psal, bojím se že bych to nedával, nebo práce na CNC stroji, hodně perspektivní obor. Pokud má někdo zkušenosti nebo něco podobného taky zažil, budu rád když mi poradíte, bydlím v Jihomoravském kraji, byl bych také rád také za reference na některé školy,které jste vystudovali, nebo s jste s nimi byli spokojeni, jestli se vám líbil přístup učitelů,způsob výuky, atd... Děkuji všem za odpovědi a obdivuji vás všechny, kteří jste celý můj příběh dočetli až do konce. :D

 

 

2 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


1x

Přechod ze školy na školu je možný vždy. Když dnes nevíte, za pár měsíců či let vědět budete. Pro mne byl vždy nejdůležitější kolektiv (jak v ročníku, tak učitelský sbor)... uvidíte, čas vám ukáže.

Znám spousty lidí, co si po pár letech praxe začali dělat školu (střední nebo vysokou) a změnili svůj život až po 30ce.


doplněno 28.06.18 16:35:

@hoststary - " Bejvávalo. Dnes to v podstatě neexistuje. Navíc, žádný kapitalistický zaměstnavatel není ochotný uvolňovat svého zaměstnance do školy."

Tak asi žiju v minulosti .. během posledních 15ti let praxe jsem měl několik spolupracovníků, kteří při práci dělali dálkově školu. Pracuji na místě, kde je maturita podmínkou. Ti kolegové tedy dělali Bc. nebo Ing. ... jeden Ing. už mi dnes dělá šéfa a to jsem ho před 6ti lety zaučoval jako kluka, který si dělal dálkově Bc.

Aktuálně v týmu máme jen jednu kolegyni, která má ještě dva roky dálkově studovat VŠ. Je pravdou, že kolegy to celkem štve, že musí uvolňovat své termíny kvůli jejím potřebám. Ale zaměstnavatel to naopak uvítá a vidí v tom perspektivní "kádrovou rezervu".

 

hoststary*

0x

drobek123: na to, že chcete jít na učební obor s výučním listem, máte podivuhodně dobrou češtinu, gramatiku, vyjadřování i pěkně seřazené myšlenky a hezky formulovaný dotaz.

Bývaly doby, kdy se někdo mohl vyučit a teprve po vojně, po nějaké praxi a založení rodiny šel dálkově nebo večerně studovat průmyslovku (nebo jinou střední školu s maturitou), aby si zvýšil vzdělání. Bejvávalo. Dnes to v podstatě neexistuje. Navíc, žádný kapitalistický zaměstnavatel není ochotný uvolňovat svého zaměstnance do školy. Takže to chce ihned po základní škole nastoupit na školu, která vás zajímá a na obor, kde se dá očekávat, že bude možnost zaměstnání a uplatnění.

Máte široký záběr, takže volba je spíš podle toho, kde máte školu blíž a který obor je vám bližší. Možná by byl nejlepší ihned obor s maturitou na střední odborné škole. Maturita na středním odborném učilišti je konečná, je to sice maturita ale znalosti chatrné, je to maturita jen pro papír. Je ale pravda, že mnohé obory s maturitou dávají solidní vzdělání v oboru, je to o hodně lepší učňák, ale přesto učňák, pro uplatnění v dělnických profesích.

Výhoda maturitního oboru je, že žák, který nestíhá ale vyvíjí se, zraje, dospívá, se najednou může zlepšit a úspěšně vystudovat (i když ho na druhou stranu spolužáci mohou strhnout k zahálce a skončí s pětkami a předčasné vypadne). Pokud by to žákovi přesto nešlo, může zažádat o přestup na jinou školu, například na učiliště na obor s výučním listem, udělat si případné rozdílové zkoušky a neztratit ani rok a úspěšně získat výuční list a tím počáteční kvalifikaci do života.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]