Nejste přihlášen/a.
Kluci (a děvče), vždyt to tak složitý není. Komolý čtyřboký jehlan jsou v principu dva symetricky umístěné čtverce, posunuté o tělesovou výšku. Když na to kouknete zvrchu, průmět boční hrany do půdorysné roviny je přepona rovnoramenného pravoúhlého trojúhelníku o délce odvěsen 3,5 cm (tj. (29-22)/2. Průmět této boční hrany (jeho velikost už známe) je zároveň jednou odvěsnou pravoúhlého trojúhelníka, jehož přeponou je známá boční hrana a druhou odvěsnou hledaná tělesová výška. Takže opravdu Pythagorova věta, ale aplikovaná 2x.
@amper Přesně tak jsem to myslel,ale potom mě satam zviklal .Ale když se nad tím zamyslím,pokud je délkou hrany myšlena spojnice vrcholů podstav,pak měl satam pravdu a musí se do vzorečku pro výpočet výšky dosadit polovina délky úhlopříček. .Takže to není 3,5 cm ,ale víc,asi 5 cm.Plocha boční stěny je tvořena lichoběžníkem,jehož ramena mají jinou velikost,než výška lichoběžníka.Takže jak to vlastně je?
@amper: Děláš stejnou chybu jako dříve adetouk a jako výšku tělesa bereš výšku boční stěny, která je od výšky tělesa rozdílná. Myslím, že adetouk už to pochopil.
Pro lepší pochopení: Průmět té 3,5 cm boční hrany do půdorysné roviny nemá společný bod s boční hranou jehlanu. Tudíž tam není trojúhelník, z kterého by šlo tělesovou výšku spočítat. Ovšem pokud spočítáme výšku boční stěny, pak pomocí Pythagorovy věty z ní a té "boční hrany 3,5 cm" také hravě spočítáme tělesovou výšku
Myslím, že jestli se objeví kartaginec, objasní nám to všem velmi srozumitelně a správně.
Tak teď mě matete oba, poněvadž mi (asi) vkládáte do úst něco, co jsem neřekl. Polovina rozdílu stran podstav je 3,5 cm. Z toho vyjdu. Nakreslím si to v půdorysu. Boční hrana spojuje dva souhlasné vrcholy podstav - čtverců. Rozdíl souřadnic obou vrcholů v ose x je 3,5 cm, v ose y 3,5 cm. Délka průmětu boční hrany do půdorysné roviny je zhruba 4,95 cm, k tomu došel i adetouk. Teď boční hranou proložím rovinu, kolmou na půdorysnou rovinu. V podstatě to říznu po úhlopříčce (satam). Řez je lichoběžník, ten je tvořen obdélníkem a dvěma pravoúhlými trojúhelníky s přeponou o délce 38 cm, jednou odvěsnou o délce 4,95 cm a druhou o velikosti výšky tělesa (cca 37,67 cm). Kde dělám chybu?
@amper:Neděláš chybu, tohle je správně. Jen ses před chvílí trochu nesrozumitelně vyjádřil a já jsem tvé vyjádření pochopil tak, jak to myslel adetouk. Teď, když jsi to nakreslil, je vše jasné a je to správně.
I já jsem to od začátku myslel dobře, bohužel strašně nerad kreslím a vyjadřoval jsem se asi nepřesně a nesrozumitelně, takže mé rady nebyly použitelné. Avšak od začátku bych došel ke stejnému výsledku, jako ty.
@satam: . Jak nám říkali na průmce: Jeden výkres je víc než 1000 slov. A musím sebekriticky přiznat, že moje verbální schopnosti se v čase 00:25 limitně blížily 0 . Já z toho tvýho textu taky nebyl úplně moudrej, až když jsem si to začal znova přežvýkávat, nacházel jsem styčné body našich postupů.
Rozděl komolý jehlan na kvádr a jehlan, pak spočítej výšku jehlanu pomocí Pythagorovy věty (viz adetouk, nejdřív budeš potřebovat úhlopříčku podstavy) a zbytek už je sranda.
Asi už jsem to zapomněl, přece jen 40 let po škole je 40 let. Ale přesto: Řekni mi, jak jednoduše spočítat ze zadání výšku toho komolého jehlanu. Opravdu mě to zajímá.
satame,moc to komplikuješ,stačí vypočítat výšku,plochy obou podstav a doplnit do vzorečku pro výpočet objemu komolého jehlanu,
Jestli tě to zajímá tak pomocí pythagorovy věty,přepona je boční hrana a odvěsna rozdíl délky hrany podstav.
@adetouk: Proto jsem se ptal. Totiž přesně takhle zjistíš "výšku" boční stěny toho komolého jehlanu (navíc ten rozdíl délky hrany podstav bys musel vydělit dvěma) ale určitě ne výšku toho tělesa. Proto jsem poradil tak, jak jsem poradil a ta mnou zjištěná výška je ta skutečná.
Takže tvoje rada nevede ke správnému výsledku.
Zamotali jsme to oba. Já tím pochybným rozdělením na hranol a jehlan, což je nesmysl, ty tím, že zatím jsi nedokázal správně vypočítat výšku toho tělesa, protože to není ani 38cm (boční hrana), ale ani výsledek podle tvého postupu (získáš výšku boční stěny) nevede ke zjištění výšky tělesa.
Takže možná oklikou, ale snad definitivně: Je třeba spočítat výšku IMAGINÁRNÍHO jehlanu o délce hrany podstavy 7cm a délce boční hrany 38cm, který má shodnou výšku s komolým jehlanem ze zadání. Tedy napřed spočítám úhlopříčku podstavy (Pythagorova věta, rovnoramenný pravoúhlý trojúhelník, c2 = a2 + a2 = 2a2). Pak opět Pythagorova věta (polovina délky úhlopříčky u1 a délka boční hrany b) b2 = u12 + v2. Z toho v2 = b2 - u12. Takto vypočítanou výšku pak můžeme teprve dosadit do vzorce pro objem komolého jehlanu a dopátráme se výsledku.
Snad už se domluvíme a tazatelce to pomůže. Zatím se tu jiný postup, vedoucí ke správnému výsledku, neobjevil.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.