Nejste přihlášen/a.
ještě jeda "neřešitelná" otázka:
Spálením 1 g kyseliny štavelové v kalorimetru při 25°C přejde do okolí teplo o hodnotě 673 cal. Vypočítej
hodnotu standardního spalného tepla pro tuto látku. Molární hmotnost kyseliny štavelové je 90 g*mol-1 (1 cal
= 4,186 J) Nápověda: spalováním kyseliny štavelové vzniká oxid uhličitý a voda.
Prosímmmm nápovědu!J.
Takže rovnice spalování je 2 (COOH)2 + O2 -> 4 CO2 + 2 H2O. 1 gram kyseliny štavelové odpovídá 1/90 molu. Spálením tohoto 1 gramu přejde do okolí tedy 673*4,186 = 2817,178 J. Vynásobíš to devadesáti a získáš výsledek pro celý jeden mol. Tedy ΔUsp je rovna - 253,546 kJ/mol. (teplo přejde do okolí, tedy záporné znaménko).
Abys získala ještě ΔHsp, musíš použít vztah ΔHsp = ΔUsp + ΔnRT. Na 2 moly CO2 potřebuješ 3 moly výchozích látek, tedy Δn = 3/2. Po dosazení dále R=8,314 (v joulech na kelvin a mol, převeĎ na kilojouly), T=298 K, a máš ΔHsp = -253,546+ 1,5*0,008314*298 = -249,829 kJ/mol.
Hezký večer, Dominiku, omlouvám se - jen pro ujištění - R a T hodnoty získám z tabulek? My jsme to vůbec neprobírali, jsme na úplném začátku a tohle jsou dobrovolné příklady na procvičení. Moc mě to zajímá; 7 z 9 příkladů jsem dala, ale tohle je opravdu "oříšek" . děkuji ještě jednou moc za Vaši pomoc. J.
Dobrý den, Jitko.
R je univerzální plynová konstanta, ano, to najdete v tabulkách a číselně je rovna zhruba 8,314 v příslušných jednotkách (J/(K.mol) ).
T je teplota v kelvinech. K tomu řeknu toto - morem naší společnosti je používání nesmyslné Celsiovy teplotní stupnice. Ta má nulu někde na bodu mrazu vody, ale to není teplotní nula. Teplota dosahuje skutečné nuly až v bodě, který je nazýván absolutní nulou a tam je 0 kelvinů. Prostě je to jako kdybyste měřila délku ne od nuly, ale třeba od 40 cm, tuto délku byste chápala jako nulu, a o stolu, který by měl 1 metr, byste řekla, že má 60 cm, a o zápalce, co má 10 cm, byste řekla, že má -30 cm. Absurdní, že? No ale takhle to děláme s teplotou.
No a důsledek je, že ve stupních Celsia nic pořádného nespočítáte, skončíte u směšovacích rovnic a kalorimetrů. Ale cokoli dalšího v termochemii, termodynamice apod. musíte počítat v kelvinech.
No a značí se T jako teplota v kelvinech a získáte ji tak, že k údaji ve stupních Celsia přičtete 273,15. Tady jsem to zaokrouhlil jen na 273, kde 25+273 je oněch 298.
Dominiku moc Vám děkuji, opravdu moc jste mi pomohl, bez Vás bych s těmito dvěma příklady nepohnula. Perfektně umíte vysvětlit. Nechtěl byste u nás na gymplu učit? hned by to s chemií bylo snažší...
Děkuji moc za Váš čas i ochotu. Jitka
No já jsem doučovatel, ne učitel. To už jsem prošvihl a šel jsem jinou cesou. Kdyby toho bylo víc, můžete mi to poslat sem nebo i na mail - já mám DominikBnP@seznam.cz
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.