Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Kam na VŠ

Od: kerstin odpovědí: 4 změna:

Baví mě ZSV a dějepis taky jsme si je zvolila jako seminář,ale na práva se mi moc nechce...nemáte někdo nějaký tip kterou jinou VŠ zvolit?

 

 

4 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

meruna*

1x

Jedna věc je, co Tě baví, další věc je, co Ti jde a co by Tě "bavilo dělat". Nabízí se pedagogická fakulta nebo filosofická fakulta. Takže je otázkou, jestli Tě to baví natolik, abys to i učila (?), z fildy mám rozporuplné pocity. Nakonec bys stejně skončila u učení a to v lepším případě. Tak pozor, at neskončíš jako mnoho těch, co šlo ze zájmu (jakože koníček) na fildu a po dostudování řešili otázku, co ale budu skutečně dělat?

Nebo se reálně zamyslíš, co bys chtěla dělat, jaké platové ohodnocení vlastně očekáváš a možná nakonec zjistíš, že okrajovější záležitost tvého zájmu bude možná lepší variantou pro budoucnost. Tak držím palce a přeji, at vymyslíš něco, čím se taky uživit, nejen že si vystuduješ obor, který Tě bude moct maximálně hřát u srdce, že ho jakože hlouběji znáš ...

 

pu®

1x

Já bych naopak filosofii doporučovala velmi - pokud tě tyto obory baví, tak si je prohloubíš, upevníš, a až školu dokončíš - ano, možná "budeš muset" jít učit, ale nestrávíš pět let studia kvantem naprosto nepoužitelných a zbytečných didaktických předmětů (jestli už u nás existuje smysluplná pedagogika, opravte mě). Je fakt, že hromada filosofických oborů je v reálu k ničemu. Jenže druhý fakt je, že prodrat se fildou je poměrně obtížné a (což bylo překvapením i pro mě) absolventi různých oborů se poměrně dobře uplatňují v jakýchkoliv zaměstnáních i totálně mimo obor, protože jsou považovaní za lidi, kteří jsou schopní se vypořádat s kdejakým problémem, rychle a komplexně myslet a mívají dost široký rozhled (protože bez toho by dost dobře nemohli napsat ty stohy prací, které jsou po nich v průběhu studia vyžadovány). Mí spolužáci pracují i ve sféře účetnictví v auditorské velké pětce, jako realitní agenti...kde co a hlavně v oborech, kde se fakt cení schopnost přemýšlet. Nic naplat, at je to či není pravda, filda pořád platí jako "lepší" než pedagogika - ale pozor, netvrdím že vždy a samozřejmě záleží jak na kvalitě kantorů, tak studentů - konec konců i oboru. Co se oborů týká, volila bych filosofii nebo dějiny, a spíš než kombinaci těchto dvou bych volila jeden z těchto plus nějaký jazyk - k nezaplacení. Hlavně ale vyber to, co tě bude bavit - protože nic jiného nevystuduješ (vlastní zkušenost, kdy jsem také nejprve volila "praktické využití" a stejně nakonec skončila u toho, co mě bavilo a šlo mi nejlépe - a teď už mě to i živí ).

doplněno 01.05.10 23:24:

Durancea - pravdu díte, "k čemu pak studium". Jenže jde o to, že třeba tyhle velké auditorské firmy vezmou - a teď pozor, zažila jsem to na vlastní kůži po státnicích, když jsem nevěděla kudy kam a hlásila se všude možně - raději VŠ z fildy s ochotou doučit se účto NEŽ středoškoláka s dodělanou obchodní akademií. To mi řekla paní, která se mnou vedla pohovor. Uspěla jsem - nenastoupila (zavčas jsem si uvědomila, že by mě to nebavilo - proto jsem taky odešla z ekonomky). A odůvodňovala to právě tím, že lidi z VŠ se nenechají něčím jen tak rozhodit, a tak je raději vezmou, než SŠ, na kterých prostě o těch 5-6 let míň protloukání se je znát. V tom má zatracenou pravdu. A ekonomové si zase řeknou o příliš vysoké platy , protože mají přehnané nároky. To je prostě příklad z praxe. Ale opakuji - studovat to, co člověka baví, jinak to nedodělá.

 

lidus*

0x

Učitelů dějepisu je málo ale obvykle se na VŠ kombinuje s fyzikou nebo ON .

 

durancea*

0x

Meruna i Pu mají v mnohém pravdu, dobré odpovědi.

Můj úhel pohledu - POKUD fildu, tak s jazykem (historie -němčina ap.) a druhá podmínka - vydržet celé roky (moje sestra má francouzštinu na FF, byla úspěšná, ale s pocitem, že např. francouzská středověká poezie braná celý semestr je v životě na nic, tak po 3 letech školu skončila a hurá do praxe s pouhým Bc.titulem ... výsledek: krušné začátky, jako soukromá učit.se dost nacestovala během týdne po okrese na soukromé hodiny, FrJ není tak běžný jazyk, no a vzít pár hodin na základce jako balakář nešlo. Takže pozor - pokud jo, tak vydržet aspoň na Mgr.) .. jinak jak píše Pu ohledně využití chytrých hlaviček z FF v účetních kruzích, realitkách ap., to se mi moc nelíbí, už bych zvažovala, zda má tedy studium nějaký smysl... Je pravdou, co znám lidi já, že s fildou skončili stejně učit na školách, těch odborných pracovníků ve vědě moc není (leda se velmi silně už během studia orientovat na nějakou oblast oboru).

Pokud peďák, tak s dějepisem bývá čeština, výhodnější je dnes ale cizí jazyk (ovšem s vědomím, že se Ti pak do školství chtít nebude, znalost jazyka je pořád dobrá kdekoli jinde, ve školství nedoceněné), bývá i občanka (nebo právě ZSV). Nevýhodou dějepisu jako předmětu Tvé aprobace je, že málokde Tě potřebují akutně (těch pár hodin v rozvrhu lehce rozdělí jiným učitelům) - pokud se hlásíš o práci, víc je zajímá třeba ta čeština, anglina ap.

doplněno 03.05.10 00:09:

ad Pu: ... hmm, věřím Vám tu zkušenost ... jen mi to fakt přišlo trošku absurdní, asi i v souvislosti s tím, že jsem měla vnitřně pocit, že chci radit holčině "na začátku" a nechala jsem se tím dojmem unést. Ale máte pravdu, že asi studijní typ by měl být pro zaměstnavatele lákavější ( a co si budem povídat, titul sem tam dveře otevírá - nemyslím hanlivě, ale opravdovsky, minimálně jako pocit jakési ) záruky. Zda je to správně, to je už věc diskuse jiné.)

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]