Nejste přihlášen/a.
Zdravím, potřeboval bych vědět názor ostatních, jak by se zachovali.
Jsem 4 rokem studia VŠ na VUT a zkráceně popíšu můj progres.
Všechno, co si musím financovat, tak na to si musím vydělat sám. Studoval jsem střední, kterou jsem nechtěl.
Prvním rokem jsem chodil na denní studium kde jsem zvládl bez provlémů a asi jako jediný všechny předměty řádně v termínu na první pokusy ( bez přednášek, skript apodobně ), jenže byl problém s penězma skrz školu a brigádu = škola od 8 do 16-18:00 a brigáda se k tomu sháněla opravdu těžko, tak jsem kývl na pracovní nabídku, kde jsem šel na HPP a tím pádem jsem přešel na kombinované studium.
Za 3 roky jsem se zmohl akorát na to udělat 1 semestr ( půl roka ) takže po 4 letech mám hotový 1,5 roku.
Může za to dávání přednosti práci před školou ale taky ta "lenost" se k něčemu dokopat a je veliký rozdíl, když Vám někdo něco ukáže a vysvětlí než to mět nerozebrané a technicky vysvětlené ve skriptech. A do toho všeho jsem si uvědomil, že ten jediný obor, co škola nabízí ( pozemák ( čmárání výkresů)) mě jednak nebaví a ani bych takovou práci nechtěl dělat.
S dalším rokem studia budu platit za +1 rok 19 tisíc, další rok to už bude 39 tisíc za rok a další už budou 78 tisíc za rok na VUT ale na ostatních školách to je stejné.
A teď jak vybruslit ze situace. Pokrčovat nakombinovaném studiu, na které jsem "líný" a poměrně zaznamenám poplatek za studium a budu mít titul na něco, co mi zrovna nevoní a na denním studiu nedokážu zajistit finance na poplatky za stidum.
Do dnes nevím, co bych chtěl dělat, ale vždy mě zajímalo elektro, ale to vzhlem k nulové znalosti ze střední by to byla sebevražda. A věřím, že bez školy nebo tak nebudu moc jak dosáhnout vlastního bydlení, rodiny apodobně.
Nenapsal jste, čím se nyní živíte a jestli vás to baví. A vlastně ani ten obor střední školy. Jinak znám dost lidí, co si zvládli dodělat VŚ i při zaměstnání a dětech. Je to o vůli.
Barák, pozemek a nevratné půjčky pravděpodobně nedostali. Mohli "dostat" byt, kde platili nájem (ano relativně nízký) a novomonželskou půjčku, která byla bezúročná, ne nevratná. Takže ano, pro většínu bylo snadnější založit rodinu v mladém věku, to je bez diskuze. Na druhou stranu by vám zde určitě spousta odpůrců minulého režimu vypočítala hromadu nevýhod. Ale "Čo bolo, to bolo.", s tím nic nenaděláme. Sám bych z holou zadnicí v dnešní době také začínat nechtěl. Neuvažoval jste o práci v zahraničí?
Jako současné zaměstnání jsem technikem - už 4,5 roku. Popravdě na začátku mě ta práce hodně bavila ale postupem času ten zápal upadá ( už se tak nepodílíme na velikých projektech )
Střední - gymnázium = řekne vám to 10 z 10 studentů a 9 z 10 profesorů, že gymnázium je asi nejhorší škola pro nástup na technické obory.
jedubabicka® = v tomhle ohledu jsem skeptický, ale vezmu si Brno - abych mohl mít rodinu, musím mít bydlení (podnájem je něco, co neuznávám) a to pořád roste. Za 2+1 chtějí 2-3 miliony. Ceny chtěli regulovat tím, že zhorší podmínky pro hypotéky, takže tím akorát znemožnily hypotéku lidem, jako já, co nemají nic do začátku = půjčují jenom 80 či 90% z ceny nemovitosti, což zase vzniká otázka, kde mám jenom tak sehnat 300-600 tisíc? Akorát zařídí zvýšení cen nemovitostí a půjček na ty 10-20%. A to nemluvím o tom, že na 20 let se bude muset člověk velice uskromnit ( počítám plat 20 čistého )
Se velmi těžko poslouchí to, že rodiče před 30 lety dostali barák, pozemek, práci, nevratné půjčky apodobně a ve pomalu ve 20 si mohli založit rodinu.
Ad ondrrej - rodiče před 30 lety dostali barák, pozemek, práci, nevratné půjčky apodobně
Ono tohle všechno zadarmo nebylo - ale to asi nebudete chtít slyšet.
Vy si vážně myslíte, že všichni bydlí ve svém?
Je to celkem velké odbočení od tematu, ale pokud se nějak pletu, tak se omlouvám - vycházím pouze z toho, co jsem slyšel a neni to jenom od rodičů - od kolegů v práci apodobně. Když vemu příklad rodičů - měli byt 4+1, tam kus políčka. Byt potom prodali za 120 tisíc a koupili si rozpadlý barák na rekonstrukci ( dneska z toho mají akrorát dluhy a barák nikde ), oba dva práci ve strojírnách, do toho šili koženku do bot. A nic z toho nezdědili apod.
Ale je pravda, že to zní až moc lehce.
4,5 roku jste výdělečně činný a nemáte nic našetřeno? Hmmm...
Našetřit 250 000 za 4,5 roku není složité, je to asi 4500,- Kč měsíčně. Zvláště když nemáte žádné závazky. Ale proč platit školné, když o školu nestojíte a nemíníte se tím živit, to chápu. Co chcete dělat nevíte, těžko zde dostanete radu.
id - já nikde nepsal, že jsem si něco nenašetřil, ale né 250 tisíc na školné.
mytrix® - na to se snažím přijít už 10 let a pořád nic.
id - ano, přiznávám, že jsem debil který neumí/měl hospodařit s penězma. Prvně si je potřeba uvědomit, kolik mohl mít takový technik bez praxe, který se musel cca 2 roky zaučovat, hned po maturitě? Když to tak shrnu, za celé 4 roky jsem byl 2x na dovolené ( pod 5 tisíc ) a o dalším rozhazování si nejsem vědom. Ono dálkové studium není jenom bydlení + jídlo + doprava do práce.
jjj - Rada nad zlato - do toho jsem teď náhodou našel praktické vícedenní kurzy. Ale více mě zajímá ta část, že se pracovitý člověk dokáže slušně uživit = nějaký příklad by nebyl? Když jsem třeba před pár týdny procházek pracovní nabídky, tak bez praxe nebo určitého vzdělání moc nabídek není.
Jde o to zkusit něco do čeho by někdo jiny měl strach. Pracoval jsem s člověk, ktery se dostal na dobrou pozici díky tomu, že zahraniční firma rozjížděla v ČR tovarnu, a tak scháněla lidi, kteří by byli schopni na nějaky ten čas odcestovat do zahraničí, tam je vyškolili (neuměli anglicky ani fň). A pak se vratili do ČR, kde budovali tovarnu pro zahraniční firmu.
No a pak je dalši možnost a to ziskat praxi. Stači 2 roky praxe, a když se pak začneš doslova tlačit na dobrou pozici tak tě tam seberou. Ale dneska je to tak seberou 10 konstrukteru, ale zustane tam jeden, proto musiš makat. Tohle je všechno obor strojirenství. V elektronice si myslim, že to bude asi podobne.
ad ondris - že se pracovitý člověk dokáže slušně uživit = nějaký příklad by nebyl?
Co takhle manželé, původně on SŠ, ona VŠ - v profesích, které nejsou nijak zvlášt ohodnoceny. Po cca 10 letech ona další VŠ, on také, oba při mateřské, případně zaměstnání a dvou dětech. Uživí se víc než slušně.
bez praxe nebo určitého vzdělání moc nabídek není
S tou praxí se musí začínat tam, kde vás budou ochotni zaměstnat - stojíte-li o jiné místo, musíte nabídnout něco jiného, aby z požadavků na praxi či vzdělání zaměstnavatel slevil.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.