Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, prosím vás o radu a nebo nějaké vysvětlení ve škole se probíráme Mě a MNĚ a mě to trošku dělá problém.
Mám tuto větu: Orangutaní maminka a její mimonko si s náštěvníky hned porozuměli a nebo porozmněli.
Učitelka nám říkala, že když je to 2 a 4 pád je tam Mě a když 3 a 6 tak je tam Mně ale tohle nevypdá ani na jeden protože když si řeknu kdo co porozuměl tak je to přece první pád a nebo se pletu? Děkuji za radu a za vysvětlení
Celkem v pohodě, až na to, že budou se mi smát. Ne mně. Budou se ti smát. Ale také může být "tobě se ale budou smát", ono to zase s těma "pomůckama" není tak jednoduché. A je pravda, že "anebo" se píše dohromady. Tazatel měl v tomto případě napsat jednoduše "nebo" a bylo by to. Jojo, český jazyk je krásný, ale má svá úskalí. Jako ostatně každý jazyk.
A já zase koukám, co tu je "rádců", kteří kecaji, ale neporadí. Podívej se sem, tady máš krásně popsáno psaní mě-mně. Jak u zájmen, tak i v ostatních slovech. Není to tak těžké, pochopíš to pravopisne.cz/...
Jo a vážení, právě proto, že tomu tazatel nerozumí, tak si dovolil se tady optat.
Je to jednoduché! Zapomeň na pády. Stačí jen POMůCKA: Tě - Mě // Tebe- Mne // Tobě - Mně //Ti- M
Vidíš to? 1/ Krátky tvar s háčkem. 2/ Dlouhý tvar bez háčku. 3/ Dlouhý tvar s háčkem. 4/ Krátký tvar s "i"
1/ Tam, kde bys použil krátké slůvko Tě, tam piš krátké Mě Příklad: Pozval Tě .x Pozval mě.
2/ Tam, kde lze užít Tebe, napiš Mne. Tebe se bojí. x Mne se bojí.
3/Tam, kde si můžeš říct Tobě, tak napiš Mně. Tobě se to nelíbí. x Mně se to nelíbí.
4/ To Ti nejde. To mi nejde
Jste trochu mimo. Zde se jedná o základ ROZUM, odtud ROZUMNÝ k ROZUMNĚTI...
Vy si to pletete se zájmeny mě a mně, což toto není!
Ne, s pády to opravdu nemá nic společného.
Člověk se stále učí! Body si ihned smažu!
No,někdy je mlčeti zlato,mluviti stříbro,což? Porozumět je správně. Rozumněti je hodno adepta na reparát z mateřského jazyka
Tak děkuji, já myslel, že ano no čeština mi dělá problém .. teďka si na internetu zkouším pádové otázky a dělám si testy.
A mám tam tohle: Měli o mě a nebo mně jiný názor?
Já jsem dal o mně protože o kom o čem měli jiný názor? A ukázalo mi to chybu takže špatně že?
Petře, jestli ti test odpověď "o mně" vyhodnotil jako chybnou, je to špatný test. Tvoje odpověď byla správná.
U zájmen si pamatuj jednoduchou pomůcku. "Měli o mě (mně) jiný názor". Použij tam zájmeno TY. "Měli o tobě jiný názor" . Máme tam TOBĚ- píšeme MNĚ. Jiná věta "Viděl mě (mně) v lese" zase použij TY. "Viděl tebe v lese". Píšeme mě. Takže TOBĚ-MNĚ. TEBE-MĚ.
@strejc, ohledně údajného "rozumněti"nemáte pravdu. Rozumět (správně bez N) sice nemá nic společného s pády, ale ani není od slova rozumný, nýbrž rozum.
Příště si to chce ověřit v akademických zdrojích, než špatně poradím. Jediným online akademickým zdrojem jsou online verze SSJČ a Příručka ÚJČ. ssjc.ujc.cas.cz/... prirucka.ujc.cas.cz/...
A bonus pro tazatele - anebo se píše dohromady.
mícháš jabka a hrušky, pádování zájména já s koncovkami sloves a přídavných jmen.
Řekni si toto : Oni rozumí a tamti rozuměli. Oni jsou rozumní a tamti jsou rozumnější. Vidíš v čem je ten rozdíl?
Dej si bacha na slovo tamější. Si dobře pamatuji, jaké problémy jsme s tímto slovem jako děcka měli a půlka třídy ho trvale psala špatně. Píše se tamější a ne tamnější, protože tamější pochází ze slova tam. Nejedná se druhý stupeň přídavného jména tamní, tamnější a nejtamnější.
Doporučím ještě další pomůcku pro tvary zájmena JÁ (Snad se mi to podaří napsat srozumitelně. ) Nepotřebuji řešit žádné pády - v diktátu to ani dost dobře v té rychlosti nejde. Spíš zkus využívat jiný systém: Do každé diktované věty si mohu v duchu doplnit tvar, který jasně slyším - buď MI nebo MNE. Doplním-li dvě slyšitelná písmena (MI) napíšu MNĚ, tedy tři. Doplním-li si v duchu tři písmena - slyšitelný tvar MNE- píšu pak dvě, tedy MNĚ. Jako by každý pád musel využít právě pět písmen - buď MNE a MĚ, nebo MI a MNĚ.
Přílad:
/Diktováno/ Ozvi se MNĚ/MĚ (?) večer. (v duchu si řeknu: Ozvi se MI večer - dvě písmena), napíšu pak se třemi písmeny MNĚ. /Diktováno/ Uviděl MNĚ/MĚ (?). (V duchu si řeknu: Uviděl MNE, tři písmena), píšu MĚ se dvěma písmeny.
Když nemohu dát ani MI ani MNE, je to šestý pád a píšu tři písmena, tedy MNĚ.
Uf, snad to je srozumitelné.
Dobrý den, podívejte:
MĚ- 2. a 4. pád
MNĚ- 3. a 6. pád
-----------------------------------------------------
To je třeba si také pamatovat, ale s porozuměli nebo porozumněli to nemá vůbec nic společného. Píše se porozuměli. Porozumím, porozumět. Rozumím-rozumět, a teď už víte, že napíšet ve slově ROZUMĚT mě. Tady je ještě jedna stará dobrá věta:
Vzpomněl si, že zapomněl domněnku o pomněnce.
Pak můžete ale narazit na příslovce, kde budete váhat ohledně mě a mně. Může vám pomoci tohle:
"...řeš to rozumně/rozumě..." Jak? Rozumně/rozumě. To je příslovce. Takže si utvoříte přídavné jméno. Jaký? Rozumný. Jaká? Rozumná. Jaké? Rozumné. A teď víte, že rozumně se píše mně.
Podle přídavného jména a příslovce.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.