Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, máte na mysli (r- minus r+)=l krát cos alfa? To nemůže být přímo hodnota "l". Ano, tak je to správně, pokud si to člověk nakreslí, je to jasné hned. Po přeměření stran by Vám to nevycházelo ani graficky. Ta hodnota kosinu krát délka Vám tu "l" zkrátí na skutečnou hodnotu.
Úplme tomu zadání nerozumím.
Veličána l není samozřejmě nekonečně velká, ale naopak téměř nulová – jde o vzdálenost nábojů Q a − Q toho dipúlu, která bude malá, vůči velikosti r zanedbatelná. Čistě geometricky vzato, bez ohledu na to, že jde právě o dipol, jsou podle obrázku r- a r+ vektory, kdežto l je skalár, takže rovnost r- − r+ = l cos α jaksi nedává smysl. Je pravda, že
|r- − r+| = l
to jste asi měla na mysli, ale rovnost, o kterou jde, bude nějaká jiná ( |r-| − |r+| = l cos α?)
Máte o prázdninách pěkného koníčka - elektrické dipóly. Více je například ve Wikiskriptech, nebo na stránkách matfyzu a obdiv laiků, že tohle někdo vůbec pochopí tak, že s tím může pracovat nebo to třeba i jen předvést při zkouškách, že to umí.
A tenhle vzoreček |r-| − |r+| = l cos α platí vždycky, když je trojúhelník, jehož dvě strany jsou vektory a třetí je malá? Děkuji
hoststary - bohužel žádný koníček jen průšvih ve škole
Potřebujete k tomu tu konfiguraci, kterou jste nakreslila (bod O ve středu dipolu). K odvození:
Kdyá ve vašem obrázku sestrojíte kružnice se středem v bodě A, procházejicí oběma náboji, tak tyto kružnice protnou pímku vektoru r ve dvou bodech, , a vzdálenost těchto bodů je přesně to, co hledáte. Uvedený vzoreček pak dostanete, když oblouky kružnic nahradíte kolmicemi, spočtěnými z nábojů§ na tuti přímku. Tím se dobystáte chyby, která bude tím menčí, čím menší budou úhly u vrcholu A (zhruba s takovou přesností, s jakou je sin ζ roven ζ.
A ře pro malá r vzoreček příliš nefunguje, uvidíte, když si představíte extrámní pčípad, když za A vezmete přímo O.
Doufám, ýe jsem to nepopleyl.
Ne tak docela. Ty olmice je třeba spostit z bodů +Q a -Q, pokud je to srozumitelné.(Vlastně Qnejsou body, ale náboje, já je beru zároveň jako označení jejich umístění). Tím dostanete nové body na přímce OA, označme je třeba B+ a B-.
Nuní sprívná hodnota toho rozdílu R+ a R- je vzdálenost d(A+. B-) =d (A+, O) + d(A-.O¨a my ji přibůižně nahradíme součtem d(B+,O§ + d B-,O ).
Zároveň je vidět, že ta podmínka, aby bid O byl přímo střed těch nábojů, není zase až tak podstatná.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.