Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Střední nebo gymnázium?

Od: sarka11 odpovědí: 8 změna:
Dobrý den,prosím vás o radu.Nyní půjdu do 9 třídy a zatím ještě nejsem přesvědčena,co chci v životě nadále dělat.Dřív jsem byla přesvědčena o tom,že půjdu na pedagoga,nyní ale vím,že bych to nezvládla,protože na to bych potřebovala skvělé známky,jenže ve vysvědčení mám i trojky.Neměla jsem zrovna lehlé období,tudíž jsem se nesoustředila na učení.Takže to riskovat nebudu.Střední by mi nevadila,ale nevím ..Poté jsem přemýšlela jsem o gymnáziu,radili mi to i učitelé,protože ví,že vždy jsem se učila a měla výborné známky,takže bych to zvládla.Jenže je problém v tom,že gymnázium je příprava na vysokou školu,vím že bych se na vysokou nedostala,kvůli penězům,ale je možné,že bych na vysokou nemusela? Nebo nevím jak by to pokračovalo dál,kdybych po gymnáziu vyšla.

 

 

8 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

vilik*

1x
No, nechci snižovat ani dotaz, ani rady, ale znám pár lidí, kteří se dostali na gympl s horšími známkami a protože byli zvyklí se dřít, tak se k matuře doplácali. Naopak jsem zažil i jedničkáře, kteří prolítli hned v prváku, protože si pozdě uvědomili, že soustavná příprava je nezbytná.
Znám velmi úspěšného gymnazistu, který udělá hrubku i ve vlastním jménu, znám lidi, co opustili VŠ v prvním semestru, přestože se na gymplu učili velmi dobře, znám ale i pár vyloženě slabších žáků, kterým se minimálně bc. povedlo uchodit. Jsou to výjimky, ale najdou se. Ale moc bych na zázrak nespoléhal.
Je to prostě hodně individuální, roli hraje také dobrý výběr, štěstí, zvládání stresu a spousta dalších vlivů. Taky nevěřím tomu, že specializovaná střední škola připraví žáka na VŠ se stejným zaměřením hůř. Jen se bude muset víc učit každý něco jiného. Chemici, ekonomové a spousty dalších budou mít ve svých oborech podle mého dokonce vyšší šanci na úspěch než gymnazisté. Odsoudit někoho k lopatě na základě tohoto dotazu je proto problematické.
Největší problém vidím ten, že ty dvě trojky a pár dvojek už sníží bodové ohodnocení přijímaček o třetinu, takže hodné pilné holčičky s 25ti body z matiky se na školu dostanou a trojkař se 45ti ne. Proto je lepší gympl a podobně náročné školy zkusit jako doplnění k přihlášce na školu, kam vás téměř určitě vezmou. A zkusit zabrat, známky v pololetí devítky jsou většinou nejdůležitější.
K tomu ostatnímu. V devítce nikdo neví, co chcce a bude dělat. Ale může odhadnout, jestli chce studovat nebo ne. Samotný gympl je nanic bez dalšího studia. V tom případě je vhodnější zkusit jinou školu, třeba peďák, pokud s tím koketujete, nebo chemii, ekonomii, jak je libo. Z nich na výšku můžete taky, jestli se vám bude pak chtít. Důležité je získat co nejvyšší kvalifikaci, později se dohání špatně a stejně v životě záleží spíš na schopnostech, jen musíte mít tu vstupenku-vysvědčení, aby vám někdo dal šanci. Proto zaberte, makejte, dojděte i opakovaně na dny otevřených dveří, zjištujte podmínky přijetí, zkoušejte si testy...
Ohledně financí VŠ, toho se taky nemusíte bát. Vždy je možné pár korun vydělat na brigádě, pokud rodičům nezbývá. Přinejhorším lze opustit slasti denního studia a zkusit kombinované.

 

lll*

0x

Vzhledem k Vašemu písemnému projevu gymnázium doporučuji, bylo by to pro Vás utrpení. Další indicie je nutnost soustředit se na učení na ZŠ.

 


0x

Plno schopných lidí určitě dělá i po gymnáziu fajn práci, ale obecně se prostě gympl bez VŠ nedá doporučit. Teoretické znalosti z jazyků, vědy nebo znalostních předmětů žádný zaměstnavatel nepotřebuje. A navíc, pokud máš na vysvědčení trojky (a není to jen a jen lemplovství), tak bys na gymplu trpěla, pokud by ses vůbec dostala. (Doučovala jsem 5 dětí před přijímačkami, všichni jedničkáři s občasnou dvojkou. Dostali se všichni, ale pouze na odvolání, nad čarou z nich nebyl nikdo!) A vůbec, pokud nemáš dobré známky na pedagoga, tak nemáš dobré známky ani na gympl. VŠ je v tomhle ohledu snazší, člověk dělá jen obor, který chce (na který má vlohy); na gymplu musí dělat všechno, i to, co mu nejde.

Zkus nějakou školu, která má široký záběr. Za mě třeba hotelovku. Dělala ji moje dobrá kamarádka a užila ji v plno ohledech. Má základy z turismu, zahraničního obchodu, gastronomie, podnikání, ekonomiky... všechno jí k něčemu bylo. Pokud máš vztah k matematice, obchodu, tak třeba ekonomku.

 

kepler*

0x

O přijetí na školu nerozhodují známky, ale to jak zvládneš přijímací zkoušky. Já jsem se dostal na VŠ i se dvěma čtverkama na gymplu. A taky jsem ji dodělal. Nejdřív se ale musíš rozhodnout, zda na tu VŠ chceš, nebo ne. Pravda, od mých časů vstoupila ještě do hry finanční stránka věci. Gympl je jako příprava na VŠ určitě lepší, zvláště když ještě nemáš jasno v jakém oboru bys chtěla pracovat.

 


0x

Gymnásium bez další VŠ je skutečně takřka na nic. Takže raději nějakou průmyslovku, která má již konkrétnější zaměření.

Neúspěchy svádíš na kdeco, jen ne na sebe. Neučila jsi se kvůli těžkému období, VŠ by nešla kvůli penězům. Myslím si ale, že by spíš nešla kvůli tomu, že by se Ti nedařilo. Nemyslím to zle, ale pokud máš trojky na základce, nejsi zrovna studijní typ a nemá cenu koketovat s gymnásiem.

Vyuč se něčím, co tě bude bavit. Švadlena, kadeřnice, pedikérka, kuchařka, servírka...Známky na gymnásium nemáš, ale dobrý učební obor ještě nikomu neublížil. Lepší, než se trápit na těžké škole. Lepší dobrý a zručný řemeslník, než mizerný student. Nakonec si můžeš pak doplnit maturitu. A bude to pro Tebe jistě lepší. Jaga.

liska*

Na vysvědčení mám trojky, ale učitelé mi radí gymnázium, protože jsem měla výborné známky. To je sdělení, jako lusk Gymnázium je v podstatě příprava na VŠ, tam až člověk pochopí, co který předmět obnáší. Na pedagogickou fakultu můžeš i z jiné střední školy, ovšem budeš to mít u přijímaček těžší. Gympláci budou všestranně připravenější. Záleží na jakou aprobaci se budeš hlásit. Znám lidi, co šli z hotelovky studovat jazyky na VŠ, nebo z obchodní akademie na VŠ ekonomickou. Ale museli se doučit matematiku, která se jedině na gymplu učí v takovém rozsahu. Znám ale taky lidi, co šli po gymplu rovnou do práce /recepční, úřednice/. Já osobně bych šla znova na gympl, protože zrovna přírodověda je na jiných středních školách velmi omezena a právě tu jsem chtěla vystudovat.

sarka11

Neúspěchy svádím na kdeco,jen ne na sebe? Vždy jsem se učila( a k tomu se mi také vždy dařilo),jenže když jsem měla to těžké období a stále mám,tak u mě doma,se učit prostě nejde.Jsem velice studijní typ a vždy jsem byla,ale to,co jsem prožila a stále prožívám,tak to by nejspíš nikdo nezvládl,proto jsem se nedokázala soustředit na školu.Ano budu to svádět na to co se děje kolem mě a ne na sebe,protože je to pravda.Ale i tak děkuji,každý má svůj názor.

 

hoststary*

0x

Střední, tedy nějakou odbornou školu. Dříve byly velmi oblíbené Střední ekonomické školy, dnešní Obchodní akademie, na názvu nezáleží. Absolventky najdou uplatnění v administrativě kdekoliv, i když se vdají třeba do jiného města, vždy je sekretářka nebo jak se to dnes nazývá zapotřebí. Nejen sekretářka, asistantka, ale hlavně účetnictvím, mzdy, daně, inventury, evidence majetku. Práce ve státních úřadech na místních úřadech, administrativa v dopravě, u hasičů, vodárnách, prostě všude kde se něco píše, zakládají papíry, počítá, prostě práce s papíry, (i v době počítačů je papírů spousta), nebo jen s daty, psaní na klávesnici, práce s tiskárnou, skenerem, jednání s lidmi nebo i bez lidí

Práce v sedě v teple, v normálním civilním oblečení...?

Nebo jestli chcete na střední zeměřickou, pedagogickou, zdravotnickou, chemickou, atd. atd. Podívejte se na Seznam škol a na další zajímavé weby, například Střední školy, a další, kde snad najdete inspiraci

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]