Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, proč je pro život na Zemi důležité Slunce a proč některé hvězdy vidíme jasněji a jiné méně jasně? Předem děkuji za vysvetlení.
Slunce je pro život na Zemi naprosto nezbytné, zajištuje správnou teplotu a díky jeho světlu je možná fotosyntéza a život rostlin - základ potravního řetězce. Hvězdy svítí různě jednak kvůli jejich vzdálenosti, jednak různé svítivosti v závislosti na typu a hmotnosti hvězdy. Rozdíly jsou až o několik řádů.
Vzdalenejsi hvezdy mohou svitit mnohem vice nez hvezdy co jsou k Zemi blize, protoze jsou treba stomilionkrat vetsi nez ty blizsi anebo treba i protoze vybuchy plynu na nekterych jsou vetsi a mnohem intenzivnejsi nez na jinych treba stejne velkych a priblizne stejne vzdalenych. To je jako kdyz si stoupnete vecer nekam na pole a ja 20m od vas zapalim malou svicku a ve vzdalenosti 200m obrovsky ohen (treba stoh).. Ten ohen ze stohu bude vetsi a jeho svetlo mnohem intenzivnejsi nez z ty svicky, i kdyz je ta svicka 10x blize.
Ostatne ty hvezdy jejichz zari na obloze dnes stale vidite jiz mohou byt davno vyhasle a nemuseji jiz treba milion let existovat, jen jsou tak strasne vzdalene, ze tomu svetlu z nich trva treba milion let nez dosahne Zemi.
Rozhodující není velikost, ale hmotnost hvězdy. Červený obr bývá méně jasný (svítivý) než nepoměrně menší hvězdy vyšších spektrálních tříd.
Takže rozhodující bude ta spektrální třída? ale zase třeba červený veleobr Betelgeuse je vidět dobře
To ne, jasnost hvězdy není dána pouze vzdáleností od Země, ale také její svítivostí. Např. naše nejbližší hvězda, Proxima Centauri má tak nízkou svítivost, že je 100krát slabší než nejslabší hvězda viditelná pouhým okem.
Proxima Centari je nejbližší hvězda sluneční soustavy.
Nemylte se JENYKu - měsíc není hvězda, to že v noci září není způsobeno vybuchováním plynů na jeho povrchu.
Ani záření hvězd není způsobeno výbuchy plynu na jejich povrchu, ale termonukleární reakcí v jejich nitru.
A ne snad? Ona struktura odpovědí trochu mate, ale já reagoval na gagarina, který buzeruje Jenyka za něco, co nenapsal. Takže tak.
Fyzika existence hvězd dnes hovoří o tom,jaká je energetické vyzařování z povrchu hvězd.Hvězdy sice využívají podle relativistické teorie nejen jadernou syntézu,ale i magnetické a gravitační působení na hmotu.Některé vzdálené hvězdy svými záblesky,tedy masivními výrony energií ,mohou působit ničivě i na značné části galaxií,v níchž existují.Některé hvězdy jsou zdroji radiových záření,některé zase až skupiny ultrafialových až rentgenových paprsků.Hvězdy typu černých děr nevyzařují nic,ale působí na okolí extrémní gravitací.Konec hvězdy pak může člověk spatřit při výbuchu Supernovy.V nedávné době byla spatřena supernova i pouhým okem ve dne K výbuchu supernovy dochází v naší galaxii podle odborníků průměrně jednou za 30 let.
JABRAKA
Nějaké vědomosti o hvězdách máš. Ale jejich magnetické pole na typ hvězdy vliv nemá, je to jen jejich projev. Jak vypadá hvězda, záleží jen na její hmotnosti, co právě fúzuje jako "palivo", jak je stará. Průměr hvězdy je dán množstvím energie, která hvězdu rozpíná a gravitací, která hvězdu drží na uzdě, je to rovnováha.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.