Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Výjimka potvrzuje pravidlo?

Od: petr05 odpovědí: 26 změna:

Dobrý den,
co znamená, že výjimka potvrzuje pravidlo? Není to spíš, že ho vyvrací?

 

 

26 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


7x

Trochu se nad tím zamyslete. Když je něco výjimka, není to pravidlo. Takže když se něco pravidelně stává a málokdy se stane že to tak není, je to považováno za výjimku a tím pádem potvrzuje to, že se to tak zpravidla nestává. Tudíž ta výjimka potvrzuje pravidlo. Líp to vysvětlit neumím.

 

ben®

2x

Dobrý den, příměr = 100 ovcí bude bílých (pravidlo) a jedna ovce bude černá (výjimka). Ta černá ovce potvrzuje, že pravidlem jsou bílé ovce, protože je to normální a je jich více. Zdravím!

Mesouhladím. Ta černá ovce pravidlo nepotvrzuje. Maximálné lze říci, že ho nevyvrací, protože je jen jedna.až jich budr 90, úplné ho obrátí, zatím ukazuje,že není stoproventní

 


1x

Vančura kdesi praví:

pravidlo ukázalo se býti obzvláště silným, když bylo tak záhy potvrzeno výjim kou Ale stejně si myslím, že ta věta je spíše bonnmot než co jiného a z čistě logického hlediska souhladím s tazatelem. (Ostatně ta Vančurova věta spíš odpovídá tomu, ře i on je s námi.)

 


1x

No dobře, tvrzení, že výjimka vyvrací pravidlo, platí v matematice , pokud pravidlem rocumíme matematicou větu (některým se tak explicitně číkáú, a připouštím, že "v řeči obecné" to tak absolutně nelze brát, ale tvrzení, že výjimka pravidlo potvrzuje, i tak pokládám za pitomost. Jetsliře pravidlo ta výjimka přímo nevyvrací, rozhodně každá, ale každá výjimka pravidlo oslabuje, a to tím více, čím častěji se objevuje. Howgh.

 


1x
Podle mě je ta celá věta trochu nadsázka a chápu to tak, že když např. máme pouze bílé ovce a pak najednou dostaneme černou a my připustíme, že ta černá ovce je pouze výjimka, tak tím vlastně potvrdíme, že pravidlem jsou bílé ovce, a proto výjimka potvrzuje pravidlo.

Ano gismo. Přesně tak jak píšeš v tom případě, že to dotyčný takto vnímá. Jiný majitel ovcí by ale také mohl říci, že pravidlo že jsou všechny ovce bílé není pravdivé, protože on má ve stádě jednu černou. Tím pádem ta černá vylučuje pravidlo bílých ovcí.

Jak říkám, je to jen taková filosofická otázka...

Suzymon: Pokud je ta černá ovce brána jako vyjímka, tak nemůže nikdy vylučovat pravidlo bílích ovcí, protože kdyby ano, tak by pak černá ovce nemohla být považována za vyjímku a tom to je...

xy

vždycky jsem to tak chápala, že výjimka potvrzuje exitenci nějakého pravidla ( ze kterého je výjimkou )

icerneovcejsou

muze byt i stado cernych ovci

 


0x

Je to vlastně tzv. zákon schválnosti. Stokrát se věc povede a když jde o něco, naschvál se nepovede! A to je ta výjimka.

 

iz*

0x

Výjimka pravidlo nevyvrací. Výjimka neodpovídá pravidlu...

 

moravan*

0x

Jestliže např. dlouhou dobu něco pravidelně děláte a potom jednou, vyjimečně, toto pravidlo porušíte, znamená to, že už to není pravidlo? Myslím, že touto výjimkou toto pravidlo platit nepřestane. Chápu ale, že to někdo může vidět jinak.Je to jako s tou lahví. Pro někoho je poloprázdná a pro druhého poloplná.

!nepřestat palatit" a "být potvrzen" jsou trochu odlišné věci, S poloprázdnou nepo zdo poloviny plnou lahví to nemá nic společného.


doplněno 23.06.17 23:42:

A pokud tím svým exkursem chcete dokázat, če výjimka ani neoslabuje pravidlu, tak to neberu, oslabuje. Pravda, tak málo, že je to zanedbatelné, ale když se vám to stane, podruhé, potřetí, posté, dříve či později pravidlo vezme za své. QA kolikátá to musí být výjimka, abyste uznal, že uč jde o oslabení? (kolik zrnek písku tvoří hromadu?)

Já myslím, že to úsloví používají (někteří) lidé, když něco tvrdí a potom se ukáže, že to tak není. Jako takový specifický argument. Osobně to rovněž považuju za nesmysl + za určitou sémanticko-pragmatickou hříčku.


doplněno 24.06.17 15:06:

Já jsem o tom slyšela... jenom říkám, proč (dle mého názoru) to určití lidé takto používají.

Jde o chybný překlad/výklad původního "exceptio regulam probat" (regulum?) - "výjimka pravidlo prověřuje".

 


0x

A já si zase myslím, že vůbec nemá smysl se kvůli tomuto rčení dohadovat. Je to asi opravdu špatně převzato z latiny. Mělo by to být tak, že výjimka má prověřit něco, co by se pravidlem stát mohlo, nebo se jako pravidlo uvádí. Ale pokud se výjimky v nějakém zavedeném pravidlu stávají, to pravidlo se stává nepravidelným a už by se za žádné pravidlo považovat nemělo. Je to spíše taková filosofická otázka pro každého, kdo nad tím chce nějak uvažovat, ale nemusí se tím řídit, protože to vůbec nemusí vnímat jako ostatní. A to je vlastně jiné vysvětlení té výjimky která potvrzuje pravidlo. Z pravidla vezme toto rčení většina lidí takzvaně "z první vody" a nebude nad smyslem vůbec nijak bádat. A pak se objeví někdo, kdo bádat začne a tím pádem se on stává tou výjimkou. Ale že by tím potvrdil to, že má pravdu ta první část lidí která nad slovní hříčkou neuvažuje a bere ji tak, jak se na první pohled jeví, tak to je vyloučeno. Tudíž výjimka pravidlo nepotvrzuje, ale naopak rozkývá pravidlo v základech.

 


0x

Ano, máte oba pravdu, pokud připustíme, že v některých pravidlech se mohou objevovat výjimky. Před touto debatou jsem to také tak brala a vůbec nad tím nijak nehloubala. Tak jsem si to kdysi dávno vysvětlila a tím to zhaslo. Ale tahle diskuze způsobila, že jsem to začala převracet na všechny strany a začala nad tím významem přemýšlet jinak. Teda vzala jsem to z různých úhlů pohledu a dospěla jsem k názoru, že je toto pořekadlo přinejmenším lehce sporné.

 

davidbronk

0x

Já to tedy vnímám tak, že v tomto přísloví vyjímka potvrzuje fakt, že se něco děje celkem pravidelně, ačkoliv se to tak zpočátku nejevilo. / např. zneužívání dětí v klášterech /

V klášterech jsou "celkem pravidelně" zneužívány děti? Ukažte mi nějaký průzkum, který dokazuje, že jsou v klášterních školách zneužívány častěji než v těch státních (nebo alespoň stejně často).

davidbronk

...stačí sledovat kauzu, která hýbe Vatikánem. Věřící se domnívali, že se jedná o ojedinělý případ, následně se ukázalo že jich jsou stovky. Byl to zamozřejmě jen příklad, ve které situaci bych toto přisloví použil já,
netvrdím, že je to tak uplně správně.

V žádném případě jich není více než ve státním školství.

 

 


0x

Tohle vysvětlení se mi líbí:

Ale na co nejsem ochoten přistoupit, je celá ta cynická filozofie, kterou lidé postavili na frázi "výjimka potvrzuje pravidlo". Potíž je v tom, že vůbec netuší, co se za touto otřepanou pravdou skrývá. Berou to jako úsměvné potvrzení, že žádné pravidlo neplatí za všech okolností nebo že ve skutečnosti vůbec žádná pravidla nejsou. Ale to úsloví znamená něco úplně jiného. Pochází z latinského "exceptio probat regulam in casibus non exceptis", což se překládá jako "výjimka potvrzuje pravidlo v případech, které nejsou vyjmuty". Což je velké sousto, ale znamená například, že pokud v okně restaurace uvidíte nápis "V neděli zavřeno", můžete z něj vyvodit, že ostatní dny v týdnu je restaurace otevřena. Pravidlo tedy zní: restaurace je otevřena od pondělí do soboty. Neděle je výjimkou. Výjimka potvrzuje pravidlo. Chápete, o co tu jde? Skutečné výjimky tedy ani nepotvrzují neexistenci pravidel ani jejich nesprávnost - právě naopak.
e15.cz/...

 

paprikan

0x

Pravidlo je něco normálního a výjmka potvrdí to že je to jenom výjmka

 

jurnicek

0x

Ano, je to logický nesmysl, je to právě naopak

Podle mého názoru je to z nějakého latinského rčení, jehož pravý význam je právě opačný a zní asi takto:

Extrém (výjimečná situace) prověřuje (verifikuje) pravidlo.

Čili platnost a použitelnost pravidla je verifikována tím, že pravidlo je použitelné i za výjimečných podmínek.

Naopak, pokud extrémní podmínky zneplatní pravidlo, pak je pravidlo falzifikováno a musí být nahrazeno přesnějším, takovým, které lze použít i v extrémních podmínkách.

Jde o tzv. Popperovu falzifikaci.

Příkladem budiž Newtonova mechanika, Einsteinova speciální teorie relativity a Einsteinova obecná teorie relativity.

Newtonova mechanika je dobře použitelná pro běžné podmínky a rychlosti, spokojíme-li se s nepřesností, která je menší, než co můžeme naměřit běžnými měřidly.

Ale selhává při rychlostech srovnatelných s rychlostmi světla, v extrémních polích (například gravitačních) a tam, kde vyžadujeme extrémní přesnost. Takové podmínky falzifikují Newtonovu mechaniku, a tu je nutno nahradit teorií relativity.

Co je na tom za logický nesmysl? Pokud o něčem řekněme, že je to výjimka, tak tím potvrdíme, že to co není výjimka, je pravidlo. Jak prosté a logické...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]