Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Slovní druh -LI

Od: pouse odpovědí: 3 změna:

Dobrý den,

potřebuji poradit se slovíčkem "možno" a spřežkou "-li" (např. svítilo-li) v rámci slovních druhů.

Možno bych osobně zařadila jako příslovce, svítilo je jasné sloveso a -li podmiňovací způsob slovesa.

Předem děkuji za odpověď.

 

 

3 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


2x

Je vždy lepší uvádět slova v kontextu, ovšem lze předpokládat, že možno je přídavné jméno (krátký tvar) a příklonka -li je spojka.

jirim*

U slova "možno" samozřejmě naprosto není možno předpokládat, že jde o přídavné jméno (skupina 2), nebot ta jsou ohebná (lze je skloňovat), zatímco "možno" ohebné není. To ho zařazuje mezi slovní druhy neohebné, tzn. do některé ze skupiny 6 -10.

U slova "-li" je nutno připustit, že je v některých zdrojích skutečně uváděno jako tzv.spojka podřadicí. Nicméně nesplňuje definici, kterou je, že spojky podřadicí připojují vedlejší věty v souvětí k větě hlavní v poměru podřadném. Slovo "-li" však věty nikdy přímo nespojuje. např. "Byl-li by problém, zavolejte". Významově zde sice spojku (např. pokud, jestliže) nahrazuje, nicméně význam slova není pro určení slovního druhu rozhodný. Viz příklad: "Děda má hezkého psa. Ten jeho pes mě ale občas rafne." Jeho zde má samozejmě význam dědův. Zatímco ale dědův je přídavné jméno, jeho je zájmeno. Je tak pravděpodobnější, že "-li" je částice.

 

jirim*

0x
Podle mne se v případě "možno" i "-li" jedná o částice.Def: Částice jsou blízké spojkám a mají i podobnou funkci. Částice ovšem slova nespojují, ale pouze je uvozují (jsou na začátku věty) nebo vyjadřují různé rozdíly ve významech."Li-" do této definice zapadá celkem dobře a navíc nenaznačuje, že by mělo jít o nějaký jiný druh."Možno" je složitější. Na první pohled totiž připomíná příslovce. I tím, že je vytvoženo z přídavného jména (zde možný), což je jeden z rozpoznávacích znaků příslovce. "Možno" je např. podobné slovu často, které je (jednoznačně) příslovce. Nicméně to lze stupňovat často – častěji – nejčastěji . To pro "možno" neplatí. Příslovce také zpravidla má - bez nutnosti přidání dalšího slovního druhu- samostaný, jednoznačný význam a lze jej použít samostatně. Kudy mám pokračovat? Rovně.Nic z toho pro "možno" neplatí, a i jeho význam je jiný. Např. "je tady možno kouřit? - zde by otázka smeřující na slovo možno zněla, je zde co? Odpověď je pak je možno (přesněji možno kouřit), nebot možno nemá samostatně tzv. dobrý, jednoznačný význam. Uvozuje tak slovo - - v tomto případě kouřit - a dává mu díky kontextu specifický význam. Viz definice částic v úvodu. Vše tedy napovídá, že by i v případě "možno" mělo jít o částici a ne o příslovce.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:
Otázky na téma slovní druh

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]