Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Brigáda x práce-ukončení studia

Od: markeetice* odpovědí: 1 změna:

Ahoj. Nevím si rady. Od září jsem nastoupila na VŠ do prvního ročníku, ale nezvládla jsem zápočtové testy, tím pádem mi nedávají kredity, abych mohla pokračovat do dalšího semestru a musím zkončit. Koncem února prý kontrolujou kredity a poté si nechám poslat dopis, že ve studiu končim. Pak si tedy musim zajít na úřad práce a zaregistrovat se kvůli ZP a SP do pěti dnů. Na podzim chci však zkusit jinou školu- nechci ještě nechat studia. Akorát nevím jednu věc. Už jsem si začala schánět brigádu, jenže nevím jestli si schánět brigádu nebo práci. Nevím jak by to bylo se ZP a SP, kdybych chodila pouze někam na brigádu a prý bych si mohla vydělat jen určitou hranici. Spíše bych chtěla brigádu. A slyšela jsem něco o tom, že pokud bych začala opravdu pracovat, že si pak musim další studium platit. Tak nevím, co je na tom pravdy. Potřebuju ted něco dělat, ale nechci něco pokazit, abych mohla zase chodit na podzim do školy. Děkuji moc za odpověd.

 

 

1 odpověď na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

iz*

0x

Pořád přemýšlím, co dnes ve školách ve "společenských vědách" vlastně učí, když absolventi středních škol nemají do života téměř žádné informace (to je kritika školství, nikoliv Vás).

Sociální pojištění není povinné. Na úřad práce se nehlásí "kvůli zdravotnímu pojištění", ale kvůli hledání práce (ÚP eviduje uchazeče o zaměstnání).

Lepší je najít si práci s pracovní smlouvou, klidně uzavřenou na částečný úvazek nebo na dobu určitou – např. do konce srpna. Uzavřete-li pracovní smlouvu, musí za Vás zaměstnavatel odvádět zdravotní i sociální pojištění.

V případě tzv. "brigády" by pravděpodobně šlo o jednu z dohod o pracích mimo pracovní poměr.

(1)

Dohoda o provedení práce (DPP, max. 300 hodin v roce pro jednoho zaměstnavatele), z níž se až do odměny 10.000 Kč neodvádí sociální ani zdravotní pojištění. V tomto případě byste si musela zdravotní pojištění hradit sama.

(2)

Dohoda o pracovní činnosti (DPČ, 20 hodin týdně), z níž sociální a zdravotní pojištění odvádí od odměny 2.500 Kč měsíčně. Zde by zaměstnavatel musel zdravotní pojištění odvést ve výši odpovídající minimální mzdě i v případě, že by dosažená odměna byla nižší. Celý rozdíl hradí zaměstnanec, zaměstnavatel se na něm nepodílí.

Poznámka:

Veškeré změny je nutné úřadům hlásit a dokládat do 8 kalendářních dnů. Pozor na nekolidující zaměstnání v případě evidence na ÚP. Nekolidující zaměstnání je nutné ÚP oznámit a doložit nejpozději v den nástupu do zaměstnání.

___

"A slyšela jsem něco o tom, že pokud bych začala opravdu pracovat, že si pak musim další studium platit." O tom jsem nikdy neslyšela. Vím jenom o platbě za studium v případě, že si studium prodloužíte. Případně za studium na soukromých VŠ.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]