Nejste přihlášen/a.
Dobrýden, chtě bych se zeptat zda cudná je archaismis nebo historismu? Já bych se přikláněl pro historis..., ale nevím jestli to je dobře. Děkuji
Ani jedno z nich. Je to normální výraz bez nějakého stylistického zabarvení. Možná Vás mate, že to dnes není tolik vyžadovaná vlastnost jako dříve, ale slovo samo o sobě není ani archaismem, ani historismem. Můžete se podívat i sem (rozklikněte si odkazy na SSČ a SSJČ). Pokud by dané slovo bylo nějak takto zabarveno, bylo by to tam poznamenáno.
Jinak archaismus je zastaralé slovo, kdežto historismus je slovo označující zastaralý/ dnes již neužívaný předmět nebo jev. Cudných lidí je dnes možná méně než dříve, ale rozhodně to není tak, že by se přestali vyskytovat!
Alenko, výraz cudný není archaismem. Můžete se podívat do SSČ (aktuálně platný slovník), na který jsem dala odkaz. Pokud máte pocit, že se u tohoto slova některé takové rysy částečně vyskytují, pak je potřeba myslet na to, že než se slovo "překlopí"z vrstvy frekventovaných slov na jazykovou periferii (v tomto případě mezi archaismy), musí "ujít"poměrně dlouhou cestu. Mimo jiné musí projít kategorií "knižní slova"– a knižní slova ještě zdaleka nejsou archaismy. Já to vidím tak, že výraz cudný je součástí jádra slovní zásoby, s určitým počínajícím nádechem knižnosti, který ještě není ve slovníku ani zachycen.
Z těch ostatních slov, která jste uvedla, jsou archaismy pouze výrazy "šenkovat", "drahný"a snad ještě "býti"(ten je spíš na hranici knižnosti a archaičnosti); ty zbylé jsou pouze knižní.
Já myslím, že záleží, v jakém prostředí se pohybujete. Já třeba jsem aktivní křestanka a toto slovo relativně pravidelně používám/ slýchám často, už od dětství. Je to pro mě normální, stylisticky zcela neutrální výraz, se specifickým, velmi konkrétním významem. Osobně tam necítím ani ten nádech knižnosti, ale chápu, že někdo tam cosi takového zaznamenat může, vzhledem k tomu, že slovo je dnes ve většinové společnosti poměrně málo frekventované (to je ale hlavně proto, že se málo frekventovanou stala zmíněná vlastnost!) Co se týče věku – no tak pubertu už sice mám dávno za sebou, ale do třicítky mi ještě pár let zbývá, takže snad nejsem úplně "mimo"současné jazykové vnímání. Podle mě to tedy opravdu závisí hlavně na prostředí.
Dobrý večer,
ildika máte pravdu.Vůbec mě nenapadlo podívat se do Slovníku spisovného jazyka českého.U slova cudnost opravdu není uvedeno,že patří mezi slova zastaralá, což mě překvapilo. Ale jen čistě mezi námi, kdo v dnešní době toto slovo použivá a když se zeptáte mezi mládeži, tak ani jeho význam nevědí nebo ho nedokáží správně definovat.Protože předpokládám, že dotaz zněl kvůli úkolu do školy, docela by mě zajímalo, jaká byla reakce učitelky. Mějte se hezky a děkuji za ponaučení.
Archaismy obecně označují slova zastaralá. Prakticky se jedná o slova, která se již aktivně příliš nepoužívají, užijeme jich pouze ve specifických jazykových projevech, například pokud chceme navodit atmosféru určitého historického období . Jsou tak proto často součástí umělecké literatury.
Historismy neboli slova historická jsou v podstatě taky zastaralá a v aktivní slovní zásobě se příliš neužívají. Rozdílem ale je, že označují věci, které již neexistují.
Tak k čemu se teď připojíte?
Tak doplním ještě jinak.Archaismy jsou v podstatě zastarávající pojmenování, která ustupují novým výrazům, které se stávají v běžné řeči používanějšími, obvyklejšími. Archaismy označují věci a skutečnosti, které ještě existují, pouze pro ně máme vžitý už jiný výraz (slovo). Příklady: drahný - dlouhý (čas), býti - být, vyňatá slova - vyjmenovaná slova, leč - avšak,ale, kráčet - jít, šenkovat - nalévat, čepovat pivo, ale i platiti - platit atd. Takže cudná - nevinná,stydlivá
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.