Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, prosím o historické informace, za jakých podmínek koncem 19. stol. docházelo ke vzniku státu Izrael? Vznik a podmínky státu Izrael po roce 1945 a po roce 1948 a události s tím spojené. Děkuji předem za zajímavosti...
Jen ve stručnosti z článku Maurice Buttinové:
25.Dubna 1920 se schází v San Remu Vrchní rada spojenců. Arabské území mezi perským zálivem a středozemním mořem je rozděleno na anglické a francouzské protektoráty, jež jsou potvrzeny Společností národů v r. 1922. Velká Sýrie je rozdělena na 4 kusy. Anglii připadne Palestina, a území východně od Jordánu(tzv. Zajordánsko). Balfourova deklarace je začleněna do podmínek britského mandátu. Což se samozřejmě nelíbí Arabům a považují rok 1920 jako "rok katastrofy". Od jara 1920 v Palestině krvavé arabské manifestace proti britským silám a jejich sionistickým spojencům. Vrchol v r. 1936. Více než 5000 mrtvých. (pozn. najděte si, co to byl Haganah).
Britové zveřejňují v r. 1939 tzv. Bílou knihu, která potvrzuje, že není nikterak v jejich úmyslu vytvořit židovský stát. Palestina má svou nezávislost získat do 10 let.
Sionističtí vůdcové se usazují ve spojených státech a na konferenci v Baltimore 1942 požadují vytvoření židovského státu v Palestině na celém území britského mandátu.
A tady nebudu psát o židovských násilnostech, kterými tlačili na vytvoření židovského státu a přeskočím do r. 1947:
Na základě násilností a neudržitelné situace se anglická vláda rozhoduje předložit palestinský případ OSN.
V březnu, prezident Truman ohlašuje, že Spojené státy přebírají na svůj účet závazky Anglie ve východním střdomoří a na Blízkém východě. A již se jich nevzdají...
V srpnu zveřejňuje speciální vyšetřovací komise OSN zprávu, ve které doporučuje rozdělení Palestiny na tři nezávislé části. židovský stát, arabský stát, a mezinárodní statut pro křestanská svatá místa v Jeruzalémě a Betlémě.
Valné shromáždění OSN tento návrh přijalo 29.listopadu 1947. Pro hlasovalo 33 zemí, včetně ČSR.
Bohužel, celá věc má jednu vadu, se kterou se Palestinci nikdy nesmířili: židovské obyvatelstvo, představovalo tehdy jen třetinu obyvatel země,(cca 600 000 z 1 800 000), dostává 55% území mandátu.
Co následovalo? To už každý zná, včetně dnešní rozpínavé politiky Izraele.
Zakládací charta sionistického hnutí byla vyhlášena v r. 1897 na prvním sionostickém kongresu v Basileji. K Th, Herzovi:: Jeho program(už tehdy), je formulován takto, cituji: "Sionismus má za cíl vytvořit v Palestině vlast pro židovský lid, která by byla zaručena veřejným právem."
Dobrý den, jedna zajímavost byla pro vznik státu Izrael v roce 1948 zásadní - pomoc tehdejšího Československa. Pro Izrael bylo důležité vybudovat si vojenské letectvo, aby mohl uhájit svou existenci a bez naší pomoci by to zřejmě nedokázal (dodnes je nám za tuto pomoc Izrael vděčný). Více viz odkaz a tam několik prvních odstavců v článku. Zdravím!
pt - netroufám si dát jednoznačnou odpověď, protože toto území je hodně složité. Tak, snad další odkaz.
Nemáte zač.
"bene", děkuju, to je dobrá informace "naše pomoc", a díky za odkaz.
Nevíte, zda na uzemí Palestiny, byl před Izraelem někdy nějaký stát? Nebo jiný územní správní celek? Předem díky...
"bene", děkuju...
Území tzv. Palestiny patřilo před rokem 1948 Británii, před rokem 1917 Turecku (resp. Osmanské říši).
Co se týká československé pomoci při vzniku státu Izrael, doporučuju knihu Mosty do Tel Avivu
"pisatel", to nevadí, jsem ráda za všechny postřehy a odpovědi... Vznik státu Izrael a to, co se kolem té událostí odehrálo, jsou pro mně cenné informace a pokud se dozvím informace starší až do 19. stol. budu jen ráda.
V 19. století je pro vznik státu Izrael zcela zásadní postava Theodora Herzla, zakladatele sionistického hnutí, který si IL dokázal představit třeba na území Argentiny... Myšlenka založit židovský (to je podstatné) stát na historicky odpovídajícím území Palestiny přišla v zásadě s ohledem na události 2. sv. v. a skutečnosti, že do Palestiny utíkala kvanta perzekvovaných Židů (v průběhu války, ale zejména po ní).
K vytvoření státu a nechuti Palestinců: Nejednou byli Palestinci vyzváni k vytvoření vlastního parlamentu a státu (poprvé při založení IL) - že toho nevyužili je jaksi jejich věc. Rovněž vytvořit z neúrodné pouště prosperující stát se povedlo až po r. 1948. Mnoho pokusů o usmíření v moderní době skončilo nezdarem - tu kvůli Plaestincům, tu kvůli vyšinutému ortodoxnímu Židu...
Dnešní IL je zmítán zejména politickými otřesy a tendencí mladé generace oprostit se od historické zkušenosti a vést IL jiným směrem, než chtěla a chce generace jejích rodičů. Je to pochopitelné.
A jak říká jeden z mých vzdálených známých, historik: Jestli se chceš jet podívat do Izraele, tak si koukej pospíšit. Za pár let už...
Na vznik IL na území Palestiny tlačila široká masa Židů, nikoliv Herzl sám. Myšlenka vytvořit stát jinde byla velmi živá a aktuální až do 2. sv. v., ta uspíšila jak vznik státu, tak rozhodnutí o místě, kde IL vznikl - s ohledem na tehdejší události a masový příliv Židů tam. Téma IL rozhodně není na minutovou diskusi a už vůbec ne online...
"pu", moc děkuji za odpověď a za zajímavé historické "postřehy". Body už nemám, tak alespoň takto Vím, že zde není prostor na podrobnosti, ale jsem ráda, že si mohu doplnit některé zajímavosti, které mi třeba ještě chybí nebo mně unikly...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.