Nejste přihlášen/a.
Kolik by na Měsíci ukazovala váha, na níž by stál člověk, který na Zemi váží 60 kg?
a) 98kg
b) 52kg
c) 10kg
d) 4kg
Ach jo, to je zase zadání. To ti autoři učebnic vůbec nepřemýšlejí?
Záleží na tom, jak konstruovaná váha. Pokud pružinová (nebo třeba piezoelektrická), tak kolem 10 kg. Pokud by to byla konstrukce s protizávažím, ukazovala by 60 kg (protože hmotnost břemene a protizávaží by byla přitahovaná pořád ve stejném poměru).
Nicméně i ta pružinová váha, pokud by nebyla dovezená ze Země ale byla by konstruovaná na měsíční přitažlivost, ukazovala by 60 kg.
Mimochodem at už váha ukazuje cokoliv, tak dotyčný člověk má pořád hmotnost 60 kg - na Zemi, na Měsíci, na Plutu i v mezihvězdném prostoru.
Pokud by ovšem byla koupená na Zemi a u Vietnamců, tak bych nevylučoval ani možnost za a)
To už je holt ten osud, že se zaměňuje hmotnost a tíha. Ale jasně, hmotnost zůstává stejná, jen podle gravitace působí jinou silou. No jo, ale stejně se pak běžně říká, že hmotnost je to, jak je někdo těžký, tak se pak člověk nemůže divit.
Doporučuju vyvinout alespoň minimální úsilí, jinak to s tebou ve škole moc dobře nedopadne. Pochopitelně to, kolik člověk váží závisí na gravitaci, tak si najdi rozdíl mezi gravitací na Zemi a na Měsíci a odpověď bude jednoduchá.
Už první dva rádci, naihonn a jethro dali správné odpovědi.
Hmotnost m v kg je definovaná porovnáním s mezinárodním normálem a je jedno, jestli je to hmotnost ve vzduchu, na zemi, v kosmu, nebo kdekoliv jinde.
Váha je daná silou, kterou je těleso s hmotností m přitahované k zemi s gravitační konstantou g=9,81 m/s2a na na webu zjistíte, že na měsíci gměsíce=1,622 m/s2a můžete počítat. Váha, tedy síla F se uvádí v Newtonech.
Vzoreček znáte z učebnice F = m.a, pro gravitační konstantu g je vzoreček F = m.g, kde si dosadíte g pro Zemi nebo pro Měsíc, nebo třeba pro Mars. To bude síla v newtonech, kterou si pak přepočítáte na "kilogramy", ve kterých je cejchovaná váha. Je cejchovaná na Zemi, takže ... už víte, že?
Pomůcky: Měsíc - viz cs.wikipedia.org/... , hmotnost a gravitace viz - ucitel.net/...
Váha není daná silou a uvádět ji v Newtonech je nesmysl. (Jinak Newton je jméno fyzika, newton s malým n je jednotka síly). Zrovna tak gravitační konstanta není g = 9,81 m/s2 . Tyto nesmysly vypráví učitelé na základních školách. Takovéto odpovědi udělají v hlavě žáka základní školy jenom zmatek.
Váha je přístroj, kterým určujeme hmotnost. A váží například prodavačka v obchodě, když si kupujete 100 g salámu. V učebnicích takové zadání nenajdete, jak myslí @jethro. To jen si to vymýšlí učitelé, kteří učí fyziku, aniž by pro ni měli kvalifikaci.
Myslím že 10 kg jelikož gravitace na měsíci je 6x menší.Ale když F=m.g, dosadíme to tak je to 16=10*1,6.
16 N na měsíci = 96 N na Zemi,jelikož na Zemi je gravitace 6x větší. když ale váží 60 kg na Zemi, pusobí na něho 600 N. Nevychází to.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.