Nejste přihlášen/a.
Zdravím, nevíte jak mám určit místní aktuální čas? Aktuální pozice Kroměříž.
Místní čas je střední sluneční čas, je tedy určený tím, na jakém poledníku právě stojíš. Zjisti si souřadnice Kroměříže a přepočítej zeměpisnou délku na čas - 15 stupňů odpovídá 1 hodině. To přičti ke světovému času (UTC), který je v létě o 2 hodiny míň a v zimě o 1 hodinu míň než český pásmový čas. V Kroměříži by ti mělo vyjít o 1 hodinu, 9 minut a 34 sekund víc než je pásmový letní čas.
SEČ platí pro 15 poledník, každý stupeň na východ nebo na západ znamená čtyři minuty plus nebo mínus.Kroměříž je cca na 17.38 stupni, takže je tam místní poledne o cca 9 minut dříve (jak píše i pletiplot).
Aháá , no vzal jsem si aj mapu :D
Takže těch pásem je 24. 360/24 = 15 to jsou ty stupně
0° 15° 30° ...
SEČ je 15° (poledník)
To jedno pásmo má jednu hodinu? Tzn když těch 60 minut vydělím 15, dostanu 4 minuty které odpovídají jednomu stupni?
Takže když 0° bude 12:00 h, tak každý stupeň doprava(na východ) bude o 4 minuty mín?
15° 11:00 h
Kroměříž má 17,389 x 4 = o 9,5 minut tzn že bude 10:51?
Akorát nechápu s tím letním zimním posunutím
Vezmeme to z gruntu.
Dřív se v každém městě používal místní čas. Zjistilo se, kdy je sluníčko v daném městě nejvýš a to bylo poledne. A podle toho se nastavily místní hodiny a konstruovaly se sluneční hodiny. Že se čas v různých městech lišil, nikdo neřešil, protože čas tak přesně nikdo neměřil - nebyly hodinky a města byly na koni daleko. Ovšem na železnici to začalo vadit. V Británii tedy na železnici zavedli jednotný čas 1. prosince 1847, říkalo se mu železniční.
Stejný problém řešili v USA. Ale USA je země velká, na jeho území fungovalo několik železničních společností a každá zaváděla svůj vlastní čas, zpravidla podle místa, kde byla centrála společnosti. V místech, kde se tratě různých společností stýkaly, měli často na nádraží vícero hodin, rozdíly nebyly na celé hodiny.
Zároveň s tím souvisí členění země na poledníky. Každá země si měřila zeměpisnou délku podle pozice svého hlavního města - Angličané podle londýnského Greenwiche, Francouzi podle Paříže, Američané podle Washingtonu. Neexistoval žádný jednotný systém měření času ani polohy na Zemi, s každým udáním polohy a času se muselo psát v jakém systému to bylo měřeno. Celý tenhle systém byl velmi chaotický.
Pásmový čas (i když tehdy se mu ještě tak neříkalo) postupně zaváděly britské kolonie tak, že stanovily svou odchylku od britského času, který dostal zkratku GMT - Greenwich mean time. USA adaptovala původní železniční časová pásma a "zaokrouhlila" je na hodiny, proto hranice časových pásem v USA nekoresponduje s hranicemi států. Kontinentální Evropa (kromě Portugalska) zvolila GMT+1, i když třeba Francie a Španělsko by geograficky měly spadat pod GMT. Časová pásma se zavedla postupně ve všech zemích světa zhruba do roku 1900 a občas se mění - někdy jen tak z rozmaru místní vlády a často se pásmový čas od místního času liší o několik hodin (například Čína používá jen jedno časové pásmo, i když by geograficky mohla být v pěti pásmech).
No a co ten "letní" a "zimní" čas? V industriální éře někdo vymyslel, že v létě vychází Slunce brzy, ale svítí "naprázdno", protože v té době lidi spí a nepracují. Naopak večer na odpoledních směnách se musí svítit. Vymyslelo se, že se v létě bude začínat dřív a končit dřív, aby se denní světlo lépe využilo. Poprvé byl zaveden v Německu v roce 1916 a postupně byl různě zaváděn a rušen v dalších zemích. V současnosti tedy celá Evropa (kromě Ruska) na jaře posune čas dopředu - formálně se změní časové pásmo z UTC+1 na UTC+2. A na podzim zas zpět. Ale místní čas je astronomicky daný, žádný skok tam není, proto je v létě jiný rozdíl než v zimě.
No a ta Kroměříž. Na 15. poledníku je místní čas 11 hodin, což zároveň znamená, že 11 hodin je pásmový čas ve středoevropském časovém pásmu, protože 15. poledník je osou tohoto pásma. Kroměříž je ale o 2,389 víc na východ, tedy svou "sluneční" 11. hodinu tam mělo dřív (slunce "putuje" od východu na západ). Místní čas bude tedy 11:09. A to celé za předpokladu, že mluvíme o normálním "neletním" čase.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.