Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, tato otázka je z knížky Tvoje státní maturita 2012 a zároveň i z knížky Tvoje státní maturita 2013 (není to jediná otázka, která vyšla v edici dva roky po sobě - je jich tam docela dost), ale u téhle otázky se v liší odpověď. V roce 2012 je to a) a v roce 2013 je to b).
Nechápu odpoveď ani v jednom případě: a) promlouvá autor, ale ne že on to někomu řekne, ale řekne to Petr Iljič
b) Petr Iljič o tom nepromlouvá, ale hrozí, že to někomu řekne
A další věc: nechápu rozdíl mezi vypravěčem a autorem - autor není vypravěčem?
Děkuji
Začnu tím jednodušším a jednoznačným. Autor a vypravěč nemusí být táž osoba. Vzpomínám si na nedávný rozbor díla Karla Poláčka - Bylo nás pět - zde na poradně: Autor je Karel Poláček, ale vypravěčem je Petr Bajza.
Druhá půlka dotazu: Autor otázky byl tak tvůrčí ve formulaci, až dostal sám sebe (tolik k rozdílným odpovědím). Autor píše o tom, že Petr Iljič hrozí Dmitriji Fjodorovičovi. Poněvadž stojí u sebe, jistě si nepíšou, ale mluví. Otázka zní: Kdo promlouvá o tom, že to (on sám) někomu řekne? Odpověď: Petr Iljič.
Pokud by otázka zněla: Kdo promlouvá o tom, že to Petr Iljič někomu řekne? Odpověďěl bych: Autor.
Jinak je to hezké, ještě že mám maturitu za sebou. Chudáci moje děti.
Domnívám se, že otázka měla znít:
Kdo promlouval ve výchozím textu...
Pak je správná odpověď b) - Petr Iljič.
Jediný, kdo v textu v přítomném čase promlouvá , ale mimo otázku, je Míta. Vše ostatní je vyprávění o něčem, co se stalo v minulosti. Tedy i v otázce má být minulý čas.
Ach jo, asi bych neodmaturovala.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.