Nejste přihlášen/a.
Třecí koeficient je poměr třecí síly a kolmé tlakové síly. Takže jde o to tak, jak tu situaci máš zadanou, jestli to je na sebe kolmé, což z toho tvého příkladu není patrné, protože tento vzoreček můžeš použít teprv tehdy, když ta třecí plocha bude vodorovná. f = Ft / Fn , kde Ft je třecí síla, Fn je kolmá tlaková síla mezi tělesy. Pokud by vodorovná nebyla, musíš použít modifikovaný Ft = f * Fn * sin(alfa), kde alfa je úhle mezi tíhovou silou a třecí plochou. Koeficient třecí síly f musíš odečíst z tabulek, viz zde converter.cz/... a dej pozor, jestli jsou tělesa v klidu, nebo se vůči sobě pohybují, hodnota je pokaždé jiná (statická nebo dynamická).
doplněno 07.02.10 09:05: Ještě tedy doplňuji - tíha tělesa G = g*m (g je tíhové zrychlení, což jest 9,82 a m je hmotnost tělesa)Ano je plocha vodorovná to těleso jde z klidu do pohybu
Docela dobrý teď zmatek mám..
Tíhová síla je G = g * m
To by sedělo a třecí síla a poměr je teda jak?
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.