Nejste přihlášen/a.
Nevíte někdo, jak to bylo před rokem 1989 s večerní školou. Byla na dva roky a chodilo se tam 3x do týdne?
Zdravím
a vím - absolvoval jsem ji.
Ano - chodilo se 3x v týdnu (my jsme chodili v prvním roce dokonce na směny (ráno a odpoledne) podle toho, jakou směnu jsme zrovna měli v práci). Škola trvala 2 roky, dělali jsme normálně přijímačky a na konci maturitu.
Například večerní průmyslovka při zaměstnání po vyučení trvala 5 (slovy PĚT) let, třikrát týdně po zaměstnání asi od 14 hodin až do večera) průběžně se zkoušelo a nakonec maturita. Ale mělo to svou kvalitu.
Například večerní průmyslovka při zaměstnání už po nějaké jiné maturitě, kdy žák už měl maturitu, ale dělal si druhý obor, ve kterém našel uplatnění, ale potřeboval vzdělání, tedy napříkad absolventi SVVŠ (dnešní gymnázium) trvala 3 (slovy TŘI) roky, také třikrát týdně po zaměstnání od asi 14 hodin až do večera. Druhá maturita byla u některých oborů nutností.
Dálkové studium téže průmyslovky při zaměstnání trvalo stejně dlouho, tedy pro vyučené 5 let a pro maturanty 3 roky, ale nechodilo se třikrát týdně odpoledne, ale jednou týdně dopoledne na konzultace, nezkoušelo se, ale pak byly v pololetí a na konci roku zkoušky. Musely se udělat na první pokus. Ne jako na vysoké na tři pokusy. Holt se muselo umět. Mělo to svou kvalitu, s dnešními rychlokurzy a podivnou maturitou s tak nízkou úrovní, že to snad ani není možné, se to nedá srovnat. Dřívější průmyslovky a jiné odborné školy uměly naučit.
Navíc bylo možné studovat při zaměstnání kdykoliv v průběhu života. Když se někdo třeba po vojně oženil, založil rodinu, nějak zajistil rodině bydlení, stabilizoval se v zaměstnání a nic ho nerušilo ve studiu, mohl si zvýšit kvalifikaci. V pětadvaceti nebo v padesáti. Jako ve filmu Marečku podejte mi pero.
Navíc - muselo se nadělávat pár hodin, ale většinou na to stačilo tak zvané "studijní volno", které dospělí žáci dostávali od zaměstnavatele - neplacené, ale volno, které si nemusel brát z dovolené, což ani nešlo, protože si dovolenou člověk nesměl brát kdy chtěl, tu určoval zaměstnavatel, například v celovzávodní dovolené. Samozřejmě to bylo ošetřené smlouvou, že po studiu absolvent zůstane v podniku určitý počet let, nebo to zaplatí.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.