Nejste přihlášen/a.
dobry den, rozhodl jsme se rešit fyzikální olympiadu a došel jsme až k prikladu 4. tady je zadaní :
Tyč zanedbatelné hmotnosti a délky l je zavěšena na svém konci. Na druhém
konci je umístěna kulička zanedbatelných rozměrů a o hmotnosti m.
a) Tyč vychýlíme do vodorovné polohy a uvolníme. Určete velikost v rychlosti
kuličky při jejím průchodu nejnižší polohou
podle mne to je kyvadlo ale bohužel jsme nikde na internetu nenašel vzorečky na vypočet rychlost, našel jsem pouze na moment ale z toho nevím jak tu rychlost vypočítat,pomuže nekdo?,
Musíš přes potenciálníenergii. m*g*l a pohybová energie je v ton nejnižším místě 1/2 v na druhou * m
Tak jednoduché na to přijít to není. Fígl je přijít na to řešení přes zákon o zachování energie.
"Tyč zanedbatelné hmotnosti" má sdělit, že se jedná o matematické kyvadlo, nikoli fyzikální. Úloha je formulována exaktně.
Jako která otázka je špatně formulovaná a v čem? A to, že jde o pohyb po kružnici,by komplikovalo odvození závislosti dráhy kyvadla na čase, ale neruší to platnost zákona o zachování (kinetické) energie.
doplněno 04.02.10 12:15:A co se týče úlohy tyče, tak si myslím, že autor ji použil místo obvyklejší formulace pomocí nehmotné niti, aby zdůraznil, že i vychýlený hmotný bod byde l daleko od bodu upevnění (u nehmotné niti by musel, resp. měl uvádět, že bod bude vychýlen tak aby nit byla napjatá, nebo něco v tom smyslu; navíc to může trochu zamlžit podstatu a tím klade na řešitele trochu větší nároky.)
s tim ačkem počitanim prez kinetickou a polohovou energii bych i souhlasil ale v bečku je pak napsane: v1 rychlostiv2
b) Do středu tyče přidáme kuličku stejné hmotnosti. Tyč s oběma kuličkami
opět vychýlíme do vodorovné polohy a uvolníme. Určete velikost
původní kuličky a velikost
rychlosti přidané kuličky při průchodu nejnižší
polohou. a mam takove tušeni že tady se budou muset počitat nejak ramena a vypočet pujde prez moment sily atd... mam pravdu?
Tohle zadání je už tedy zmatené" co je to v1, co v2, velikost původní kuličky, ...
JInak: vzorec v tabulkách umí najít každý b... Ale předtím je třeba zapřemýšlet jaký vzored a pro co použít. Je to o aplikaci vědy do praxe. Napovím pro tuto úlohu: přidáním druhé kuličky se matematické kyvadlo změnilo na fyzikální.
No vida, překlep se může stát každému a hned jsem to dokázal. Takže oprava (i když můj překlep nemění čitelnost, smysl a pochopitelnost textu: zmatečnost, ne zmatečnosst. A samosřejmě po tečce patří velké písmeno, tedy
Řekl bych, že...
Pravděpodobně vypadlo "velikost rychlosti původní kuličky".
Ale jinak bych to viděl na stený postup, jen pro technické usnadnění výpočtu bych šel přes úhlovou rychlost. Tím se ošetří to, že obě rychlosti jsou svázány díky tyči a nemusím pro ty dvě rychlosti sestavovat dvě rovnice pro dvě neznámé. A taky se ukazuje, proč se v zadání mluví o nehmotné tyči a ne o nehmotném vláknu.
Souhlasím s vámi ale mince má strany, zkuste tomu člověku odpovědět i přez ty nedostatky, mám stejný problém a nepříjde mi správné zakládat nové téma s tím samým obsahem... pomozte pls počítat teda stejně nebo přez tu uhlovou rychlost atd
No já muslím, že jsem to v podstatě zodpověděl, ale trochu podrobněji:
je-li úhlová rychlost dejme tomu µ = µ(t) (radši bych napsal omega, ale to jsem v nabídce znaků nenašel), tak rychlost původní kuličky je v1 = l*µ, té nové je v2 = ½l*µ, kde l je délka tyče. Potenciální energie té původní kuličky po vyzvednutí tyče do vodorovné pollohy le m*g*l, u té druhé je to ½m*g*l, kde m je hmotnost kuličky (tedy každé z obou) a jejich součet je roven kinetické energii v nejnižším místě, tedy ½(v1² +v2²)*m, a to je (po dosazení) ta potřebná rovnice.
O kousek výš repak radí, vyštřovat to kyvadlo jako fyzikální, které se chová jako matematické, s veškarou hmotou soustředěnou do těžiště. Tak to samozřejmě také jde, postup je stejný jen po přizpůsobení tomu novému pohledu (musíme samozřejmě spočítat těžiště), to už rozvádět nebudu.
doplněno 21.02.10 15:07:Ono mi to dělá smajlík místo závorky. Mělo by to být takhle (tedy jsetli mn to zase nepodvede):
½(v1² +v2² )*m
Už zase. Ty smajlíky jsou zavírací závorky.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.