Nejste přihlášen/a.
10 mF je skutečně 10 mili Faradů. Jeden mili Farad (1 mF) je tisícina Faradu.
Historicky se kondenzátory vyráběly s maličkými kapacitami řádově v pF a jeji násobcích. Takže se podobně jako u odporů používaly jednotky k - kilo a když se začaly vyrábět i elektrolytické s větší kapacitou, tak i přechodně i Mega.
Kondenzátor 10 000 pF se tedy označoval jako 10k a ještě větší kondenzátory 10 000 000 pF se označoval jako 10M, ale rychle se přešlo na správné značení, kde 10 000 000 pF je podle starého značení 10M, ale správně 10 µF.
Jelo to souběžně i dál, například kondenzátor 1000 µF, tedy hodnotou 1 000 000 000 pF se označoval G - giga a tak se ve schématech vyskytují hodnoty 1G nebo se pro 100µF používalo zjednodušené označení G1. Hodnota jednoho G - giga technicky odpovídá kapacita 1 mF.
Pozor na jednotky - m - mili, tisícina a M - mega je milion.
Ve zdrojích se používají velké kapacity, třeba zrovna řádově v tisících mikrofaradů, což jsou milifarady. Například kondenzátor 4m7, je 4,7mF, což je 4700µF. A váš kondenzátor 10 mF by skutečně mohl být 10 000 µF. Záleží na tom, jak autor schématu kondenzátory označuje. Když na psacím stroji chybělo řecké písmenko mí (µ - psáno Alt+0181), také se někdy v rozpiskách používalo písmenko ú, například 10µ se na stroji psalo jako 10uF. V té době je tedy pochopitelné psaní kapacity 10µF jako 10M, protože to šlo na psacím stroji normálně napsat a lidé to chápali. Podobně jako kondenzátory 1000µF psané jako 1G, nebo menší hodnota 100µF, tedy 0,1G psaná ve schématu jako G1.
Takže například G1/25V je 100µF/25V
Kondenzátory s velikananááááánskou kapacitou, řádově dokonce ve Faradech, se používají jako zálohovací zdroj napětí, například aby se při výměně baterie nevymazala pamět a tak její napětí tu chvilku podrží napětí nabitého kondenzátoru s velikou kapacitou. Viz například gme.cz/...
Například kondenzátor elektrolytický zálohovací Standardní, 470000uF/5,5V C = 470000 uF U = 5,5 V Tol. = 30 % Rozměry = 19 x 5 mm RM = 5 má 470 000µF, což je 470mF, nebo pro pídivé fyzikáře 0,47F
A kdybyste mermomocí chtěli vidět kapacitu 1F (i když vám možná pan učitel nebude věřit, že existuje), podívejte se na gme.cz/... s vědomím, že má nějakou, zde uváděnou 30% toleranci.
Aha,... to M je zajímavé.
Zkuste se podívat na cpc.farnell.com/... kde je popis, odkud je citace
" The Panasonic M series capacitors are automotive grade type A, radial leaded polarized aluminium electrolytic capacitors. The M series parts cover broad range of voltage ratings and capacitance values. These capacitors are perfect solution for applications, which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life in small mounting form."
Stručně a hrubě přeloženo: Kondenzátory Panasonic, řady M jsou pro použití v automobilech, typu A, s radiálními vývody, polarizovnané, aluminiové elektrolytické kondenzátory. Součástky řady M zahrnují celou řadu provozních napětí a hodnot kapacit. Tyto kondenzátory jsou výborné řešení pro aplikace, kde je vyžadované malé ESR, kde je velmi vysoké zvlnění proudu a jsou vyžadované malé montážní rozměry... velmi hrubý překlad, máte originál, můžete si to přeložit přesně.
Je to asi tak ono? Fakt jsem netušil, že něco takového existuje.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.