Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Úkol do fyziky nevím si rady

Od: jirka007 odpovědí: 8 změna:

Ahoj je mi 12 let a chodím do 7 třídy. Ve škole mi vychází z fyziky 2-3 a chtěl bych aspoň tu dvojku.Tak nám paní učitelka dala opravný domácí úkol.. a chtěl bych i k tomu postup,ale tak abych tomu i já rozuměl děkuji

Martin dostal od rodičů povolení chovat rybičky. Nyní potřebuje vyrobit akvárium s objemem vody 60 l tak, aby se vešlo do obývací stěny. Prostor v obývací stěně umožňuje výšku akvária 40 cm a šířku (vodorovný rozměr kolmý ke stěně) 37,5 cm (obr. 1). Hladina vody nesmí přesáhnout 80 % výšky akvária. Tloušt- ku skla zanedbejte. 40 cm 37,5 cm a) Určete plošný obsah skleněných desek, z nichž má být akvárium sestaveno. b) Určete tlakovou sílu vody působící na dno. c) Určete hydrostatický tlak působící na dno. d) Určete tlakovou sílu působící na přední stěnu.

 

 

8 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

host*

0x

jirko007 zkus si to nakreslit a uvidíš sám, že se to řeší v několika krocích:

předně: výška akvária je 40 cm a voda bude dosahovat pouze do 80% této výšky, vypočítej si tedy výšku hladiny a označ si jí třeba v jako výška nebo v jako voda, nebo jakkoliv podle tvého přání.

za druhé: víš, jak se vypočítá objem V = a.b.c

Z objemu 60 litrů a rozměru šířky akvária 37,5 cm a výšky hladiny, která je jen 80% z výšky akvária, vypočítáš jak bude akvárium široké při pohledu zepředu. Budeš tedy mít všechny tři rozměry akvária - výšku, šírku a šířku ze předu a ještě i výšku hladiny.

Těch 40 cm na obrázku je celková výška skleněné stěny akvária, výška hladiny bude pouze 80% z této výšky, to si umíš vypočítat.

Dále si vypočítáš plochu dna akvária, kterou budeš potřebovat pro další výpočet a také plošný obsah všech stran akvária. Při výpočtu plošného obsahu skleněných desek se podívej na skutečné akvárium nebo na obrázek a uvidíš, že má dno, má dvě boční stěny a pak ještě přední a zadní stěnu. Když je sečteš, vyjde i celkový obsah skleněných desek.

To je zatím první část, rozměry. Pak budeš počítat tlaky.


doplněno 18.01.16 16:01:

samozřejmě víš, že objem 1 litr je například objem krychle 10 x 10 x 10 cm, tedy 1000 cm3, takže můžeš použít tvé rozměry v cm

jirka007

A výsledky? abych si ověřil zda je to dobře

Upozornění od sys strejc 18. 01. 2016 15:30:50
Ano, vlož sem své výsledky, aby bylo možné zjistit, zda jsi to pochopil a vypracoval dobře!
fila*
Je to fyzikální olympiáda, a tu by jsi měl řešit sám
host*

fila: tazatel v úvodu ke svému dotazu píše: "Ahoj je mi 12 let a chodím do 7 třídy. Ve škole mi vychází z fyziky 2-3 a chtěl bych aspoň tu dvojku.Tak nám paní učitelka dala opravný domácí úkol.. a chtěl bych i k tomu postup,ale tak abych tomu i já rozuměl"... takže buď si chce opravit známku, nebo dělá olympiádu, nebo obé?

Máte pravdu, zadání olympiády se dá stáhnout na fyzikalniolympiada.cz/archiv/56/fo56ef1_z.pdf ...

marek77

sedmáci maji Archimeadu ale toto je pro 9 nebo 8 ročník

jirka007

a) mi vyšlo S= 8875 cm2 b) F= 600 N c) ph= 320000 d) nevím
host*

jirka007: Celková plocha skla ti vyšla správně, takže se dá předpokládat, že máš správně i ostatní rozměry, se kterými budeš dál počítat.

Správně uvažuješ, že hmotnost 1 litru vody, tedy 1 dm3 se dá vypočítat m = ρ . V, kde ρ = 1000 kg/m3 a objem 1 litru vody je 0,001 m3, a v tom vychází m = 1 kg, takže 60 litrů vody váží 60 kg.

Asi jsi hodně zaokrohlil gravitační konstantu 9,8 na 10 m/s2, ale asi to tak berete ve škole. Síla F působící na dno je daná součinem hmotnosti m krát gravitační konstanta g, píšeme F = m.g a po dosazení to je F= 60 . 9,81 = 588 [N]

U tlaku na stěnu si pomůžeš jednoduchou úvahou, že se jedná prakticky o pravidelný tvar akvária, takže tlak na stěnu budeš zřejmě uvažovat z průměrné výšky mezi dnem a hladinou. U dna je maximální, u hladiny minimální a uprostřed je to, co hledáš.


doplněno 20.01.16 10:54:

hydrostatický tlak je pěkně popsaný například na cs.wikipedia.org/...

Máš vypočítané rozměry akvária a tedy i plochu dna a šírku přední strany akvária a znáš výšku vody, takže při výpočtu tlaku na dno je to jednoduché a při výpočtu tlaku na stěnu použiješ zřejmě pouze tu plochu, na kterou tlačí voda a tedy ne celou výšku přední stěny skla.

aaaa*

to c) máš špatně...

musí vyjít 3200 Pa, jelikož výšku bereš v metrech, ne v cm!

takže potom máš 0,32*1000*10 = 3200...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]