Nejste přihlášen/a.
dobrý den, mohli byste mi prosím poradit?
Petr se rozhodl o prázdninách dobýt severní pól. Základní tábor si založil na 89,9 ∘ 89,9∘ s.š. a vydal se na lyžích rovnoměrným přímočarým pohybem na sever. Poté, co dosáhl severního pólu, pokračoval stále rovně, tedy na jih. Když byl od severního pólu stejně daleko jako na začátku, začala mu být zima, a tak vyrazil po rovnoběžce zpátky do základního tábora.
Jak daleko byl jeho tábor od severního pólu?
Za jak dlouho se dostal zpátky do tábora, když jel stálou rychlostí v=10 km⋅h −1 v=10 km⋅h−1?
Zemi považujte za přesnou kouli s poloměrem R=6 378 km
Rychlostí 10 km/hod se tak akorát zpotil a pot na něm mrznul. V arktidě a antarktidě se prý chodí pouze takovým tempem, aby se člověk nepotil a nevydával zbytečně energii. To jen tak na okraj tématu. Takové kulaté číslo asi pan učitel dal, aby se to lépe a jednodušeji počítalo.
Při výpočtu vzdálenosti od rovnoběžky k pólu použijete starou definici 1 metru, což je jedna desetimilontina vzdálenosti rovníku od severního pólu, viz cs.wikipedia.org/... což odpovídá 90° zeměpisné šířky. Takže jednoduše vypočítáte kolik metrů je na jeden stupeň a podobně kolik je to na vámi zadanou souřadnici, tedy na 89.9° sš.
Při výpočtu cesty zpět v podstatě urazí poloviční vzdálenost, protože je na opačné straně, délky rovnoběžky. Výpočet délky rovnoběžky můžete najít na webu jako kalkulačku, nebo si najdete příslušný vzoreček.
Teprve dodatečně jsem si přečetl odkazy předchozího rádce. Snad jsem odpovědí nic nepokazil, tedy hru pro žáky.
Vypadá to podivně, ale co kdyby se opravdu po vrcholku zeměkoule kolem pólu dalo snadno projet na lyžích?
Když Petr vyjde (z bodu A) v poledne ve 12 hodin, za 1 hodinu dojde na severní pól (bod B) a za druhou hodinu dojde do na opačnou stranu zeměkoule (do bodu C) a podívá ne na hodinky, uvidí, že je 12 + 2 = 14 hodin odpoledne. Pro jistotu se zeptá eskymáků kolik je hodin. Jeden se podívá na své hodinky a řekne, že je 2 hodiny ráno!
Navíc mu eskymák vpravo řekne, že už je středa ráno a eskymák vlevo, že ne, že je stále ještě úterý ráno.
Zmatený Petr se vydá zpátky po rovnoběžce doleva, proti směru sluníčka a za 3 hodiny se dostane zpět tam odkud vyšel, tedy do bodu A, podívá se na hodinky a vidí, že je 12 + 2 + 3 = 17 hodin odpoledne.
Začne přemýšlet, jak mu to tedy čas po cestě utíkal a co by se stalo, kdyby nešel doleva, ale doprava, protože kdyby s ním šel eskymák stojící vpravo, měl by na svých eskymáckých hodinkách 2 + 3 = 5 hodin ráno.
Nebo je to celé špatně?
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.