Nejste přihlášen/a.
Máme se podívat na příklady tohoto typu, protože je budeme mít v písemce. Absolutně tomu nerozumím, poradí někdo?
Petr se doma nudil až do chvíle, než vytáhl ze skříně tátovu krabici s elektrickými součástkami. Po chvíli přepojování a prohrabování krabice na jejím dně našel starý ústřižek z časopisu pro mladé kutily s následujícím problémem. Máme k dispozici dva přepínače, červenou a zelenou žárovku, ideální zdroj konstantního napětí 1) a ideální vodiče. 2) Jak se dá vytvořit obvod, ve kterém při zapnutí obou přepínačů svítí obě žárovky, při přepnutí libovolného z nich zhasne zelená žárovka a při přepnutí i druhého přepínače nesvítí ani jedna za žárovek? Ústřižek bohužel neobsahuje řešení a Petr si s ním neví rady. Pomůžete mi?
1) Ideální zdroj napětí dodává do obvodu konstantní napětí nezávisle na zátěži (součástkách, které jsou do obvodu zapojeny).
2) Ideální vodiče mají nulový elektrický odpor.
Řešení bude možná více, když čtu o ideálním zdroji napětí a a vodičích. Šlo by připojovat je na stejný potenciál a pod.
Nejsou popsány typy přepínačů, takže pokud by měl každý přepínač jeden kontakt spínací a jeden kontakt rozpínací, šlo by to třeba takto:
P.S: ale že se mi to povedlo hezky namalovat že...
správný obrazek je tento
Tak do třetice se to snad povede.
Pěkné vysvětlení, Snad bych ještě doplnil k tomu nulovému odporu něco, co si stonek zřejmé vůbec uvědomil. Samozřejmě, že vodič s nulovým odporem je prakticky (když už padlo slovo supravodivost) nedosažitelná idealizece, ale ono tady ve skutečnosti nejde o nulovost odporu celého obvodu. V obvodu jsou zařazeny rezistory (zde žárovky) a odpor celého obvodu (která mj. určuje protékající proud) nebude nulový, i kdybychom na spojovací vodiče použili supravodivý materiál. To je první věc, která naprosto shazuje ze stolu celou koncepi rádce @stonek (když neberu v úvahu jeho absurdní závěr). No a zároveň to vrhá jasnější světlo na požadavek úlohy, vlastně nepožadujeme, aby odpor vodičů byl nulovýá, ale aby byl zanedbatelný ve srovnání s odporem zařezených spotřebičů. (Ostatně požadavek ideálního absolutně tvrdého sdroje je vlastně podobného chcarakteru, ale tím bych to už nekomplikoval.)
Je to příklad pro 10-ti leté děti, z páté třídy, takže to asi má být velmi jednoduché. Moderní škola možná učí děti udělat si pravdivostní tabulku, například se dvěma spínači A a B (pouze 1-0 tedy zapnuto-vypnuto)
A B Č Z
1 1 1 1 - při sepnutí obou spínačů svítí červená i zelená
1 0 1 0 - při rozepnutí jednoho z nich, zde B (přitom je A sepnutý) zhasla pouze zelená, svítí jen červená
0 1 1 0 - při rozepnutí jednoho z nich, zde A (přitom je B sepnutýú zhasla pouze zelená, svítí jen červená
0 0 0 0 - při rozepnutí obou z nich, nesvíti ani červená ani zelená.
Lze pochybovat, že by děti v 5. třídě používali Carnauhgovu tabulku, jde fakt asi jenom o vypínače nebo jak bylo chytře uvedeno výše o přepínače, který při sepnutí jednoho svého kontaktu rozepne druhý. Takže jednoduše i bez ideálních vodičů a ideálního zdroje (ale to asi ani děti v 5. třídě neberou, neznají, jde jenom o cestičky kudy teče nebo neteče proud).
Neni prepinac nahodou to na obrazku? Tak mu nakresli i vysledne zapojeni z te tvoji pravdivostni tabulky.
nemohl bys to prosím nějak schrnout a poslat mi to třeba i s obrázkem? abych to pochopil
jenom pro doplnění: Požadovaná funkce se dá rozložit do dvou samostatných pravdivostních tabulek.
Pro Červenou žárovku platí
A B Č
1 1 1
1 0 1
0 1 1
0 0 0
což je logický SOUČET, představovaný PARALELNÍM zapojením spínačů A a B (v obr. Př1 a Př2)
Pro Zelenou žárovku platí
A B Č
1 1 1
1 0 0
0 1 0
0 0 0
což je logický SOUČIN, představovaný SÉRIOVÝM zapojením spínačů A a B (v obr. Př1 a Př2)
Protože mají platit obě tabulky současně, jsou ve 3. obrázku rádce "zizour" ze 24.11.15 ve 21:14, vtipně použité zdvojené spínače, běžně v elektrotechnice používané, takže to splňuje zadání. Rádci zizour patří pochvala a uznání.
Ale dle zadání máme dva přepínače a ne dva dvoupólové spínače. Takže bych řekl, že zapojení @zizour neodpovídá zadání.
To je ale správně, že obě žárovky zhasnou, podívej se na logickou tabulku od "host".
edit1: když si myslíš, že zcela rozumíš zadání, tak namaluj svůj obrázek, at se všichni poučíme
edit2:
12čz
----
1111 //při zapnutí obou přepínačů svítí obě žárovky
xx10 //při přepnutí libovolného z nich zhasne zelená žárovka
0000 //při přepnutí i druhého přepínače nesvítí ani jedna za žárovek
Ono i to zadání umožňuje hodně interpretací a správných výsledků může být víc.
1/ nikde není psané, že přepínač musí mít zrovna dvě polohy. Podívejte se na stránky výrobce přepínačů. Jsou přepinače otočné, vícepolohové, vícepolové, hvězda-trojůhelník atd. nevíme co měl děda v krabici.
2/ pokud je ve větě podmínka: při přepnutí libovolného z nich zhasne zelená žárovka, není zde explicitně uvedeno co má dělat žárovka červená, jestli má svítit nebo ne.
Tyhle slovní úlohy jsou uměle vymyšlené. Protože není vůbec jasné k čemu je takové zapojení dobré. Nedívím se, že se žák může ve škole nudit. Ve skutečném životě to je naopak. Normální člověk jako první krok vezme multimetr a zjistí, jaké přepínače s jakými póly má vůbec k dispozici...
Hlavně, že je horem dolem připomínané, že jde o ideální vodiče a ideální zdroj napětí. Běžte do obchodu s elektronikou a pro své děti na pokusy požadujte ideální vodiče a ideální zdroj napětí, nebot tak to stojí přesně v zadání
Ja takove vodiče a zdroje používám každý den. Např. můj notebook funguje s připojeným zdrojem at se točí disk nebo procesor běží naplno. Stejně tak připojená napájecí šňůra nemá na funkci vliv.
Potřebuješ více technické, matematické a nebo inženýrské zkušenosti abys pochopil princip zanedbatelnosti. Píše o tom ostatně už výše uživatel @kartaginec.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.