Nejste přihlášen/a.
Proč v slupkovém modelu jádra atomu nejsou možné stavy (pro hlavní kvantové číslo n) s orbitálním číslem l=0 až n po krocích 1 (jako u elektronu), ale l= n až [0 nebo 1] po krocích 2 (tedy lépe řečeno jsou vynechány l= lichá n pro n=sudé a vynechány l=sudá na pro lichá n)
Možná jsem nepochopil, o co ti jde. Skutečností je, že každý atom má všechny orbity (slupky) a v nich všechny orbitaly (podslupky). Otázkou je kdy a jak se budou obsazovat elektrony ve standardním stavu atomu. Grafické zobrazení výstavby elektronového obalu včetně vyjímek najdeš v této tabulce:
jdem.cz/...
Je to způsobeno tím, že e nergie elektronů na některých orbitalech dané orbity je vyšší, než na některých orbitalech následující orbity. Tak na příklad energie elektronů s-orbitalu je nižší než energie elektronů d-orbitalu předchozí orbity. Proto přechodné prvky existují až ve čtvrté periodě PSP, ačkoli d-orbital existuje už pro n = 3.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.